بيمارستان هفده شهريور آمل
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ ارديبهشت
br ENGLISH
مضرات سيگار
طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت، در هر ‌8 ثانيه يك نفر در دنيا به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهد.
 
نتايج تحقيقات نشانگر آن است، اگر افراد در سنين نوجواني شروع به سيگار كشيدن  كنند و مدت ‌20 سال يا بيشتر به اين عمل ادامه بدهند؛ بين ‌20 تا ‌25 سال زودتر از افرادي كه به هيچ‌وجه در زندگي سيگار نكشيده‌اند، از دنيا خواهند رفت.

تنها سرطان ريه يا بيماريهاي قلبي پيامدهاي استعمال دخانيات نميباشد، بلكه مجموعه‌اي از مسايل و مشكلات بهداشتي در ارتباط با مصرف مواد دخاني هست كه مي‌تواند بخاطر شرايط جسماني و مقاومت ايمني در افراد سيگاري بوجود مي آيد، كه برخي از آنها عبارتند از:


‌ازدست دادن موها؛  1-
با ضعيف شدن سيستم ايمني افراد سيگاري، در اثر مصرف مواد دخاني، بدن اين افراد مستعد ابتلا به انواع بيماريها از جمله «لوپوس اريتماتوز» مي‌گردد كه اين بيماري مي‌تواند عامل از دست دادن موها، ايجاد زخم‌ در دهان، جوش‌هاي پوست روي صورت، سر و دست‌ها گردد
2- آب مرواريد (كاتاراكت)؛
افراد سيگاري ‌40 درصد بيشتر از افراد ديگر در معرض ابتلا به آب مرواريد، كدر شدن عدسي چشم و ممانعت از عبور نور و در نهايت نابينايي ميباشند.
 3- چين و چروك؛
استعمال دخانيات باعث از بين بردن پروتئين‌هاي انعطاف دهنده پوست مي‌گردد؛ همچنين باعث تحليل رفتن ويتامين A و محدود كردن جريان خون در عروق پوست مي‌شود.
پوست افراد سيگاري خشك و داراي خطوط و چين خوردگي‌هاي ريزي در اطراف لبها و چشمهاست.
   4- ضايعات شنوايي؛
افراد سيگاري ‌3 برابر بيش از افراد غير سيگاري به عفونت گوش مياني مبتلا ميگردند.

سيگار كشيدن مساوي با خودكشي

 5- سرطان پوست؛
افراد سيگاري ‌2 برابر بيشتر از افراد غير سيگاري در معرض خطر ابتلا به نوعي سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگي روي پوست) ميباشند.
6- فساد دندانها؛  
افراد سيگاري ‌5/1 مرتبه بيشتر از افراد غير سيگاري در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها ميباشند!
7- پوكي استخوان؛
منواكسيد كربن يكي از اصلي‌ترين گازهاي سمي در خروجي اگزوز اتومبيل و دود سيگار ميباشد، ميل تركيبي اين گاز با خون بسيار بالاتر از اكسيژن ميباشد. اين گاز باعث كاهش قدرت عمل اكسيژن در خون افراد سيگاري حرفه‌اي تا ‌15 درصد مي‌گردد.
استخوان‌هاي افراد سيگاري تراكم خود را از دست داده و به راحتي ميشكند، همينطور زمان التيام يافتن و جوش خوردن آنها پس از شكستگي تا ‌80 درصد زيادتر ميگردد.

8- بيماريهاي قلبي؛
بيماريهاي قلبي ـ عروقي ناشي از استعمال دخانيات بيش از ‌600 هزار نفر را در سال در كشورهاي توسعه يافته از بين مي‌برد. استعمال دخانيات باعث افزايش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزايش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگي عروق و نهايتا ايجاد حمله قلبي و سكته مي‌گردد.
9- زخم معده؛
استعمال دخانيات مقاومت معده را در برابر باكتريها كاسته؛ همچنين باعث ضعيف شدن معده در خنثي سازي اسيد معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جاي ماندن باقيمانده اسيد در معده و در نتيجه خراب شدن ديواره آن مي‌گرددد.
زخم معده افراد سيگاري به سختي درمان مي‌گردد.
10- تغيير رنگ انگشتان؛

قطران موجود در دود سيگار در اثر استعمال مستمر دخانيات روي انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغيير رنگ آنها به قهوه‌اي مايل به زرد مي‌گردد.
11- سرطان رحم و سقط جنين؛

مصرف دخانيات در دوران بارداري مي‌تواند باعث افزايش خطر زايمان نوزاد با وزن كم و بروز مسايل بهداشتي در آينده گردد. سقط جنين در مادران سيگاري ‌2 تا ‌3 برابر زيادتر است.
12- تغيير شكل دادن سلولهاي جنسي در مردان؛
استعمال دخانيات باعث كاهش تعداد اسپرم و كاهش جريان خون در آلت تناسلي مردان و ناتواني جنسي در اين افراد مي‌گردد. ناباروري جنسي در مردان سيگاري نيز متداول‌تر از افراد غير سيگاري ميباشد
13- سرطان؛
بيش از ‌40 عنصر سرطان زا در دود سيگار وجود دارد. احتمال سرطان ريه ‌22 مرتبه بيشتر از افراد غير سيگاري ميباشد.

طبق تحقيقات بيشماري كه انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانيات توسط افراد سيگاري، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌هاي ديگر مانند: زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌6 تا ‌27 برابر)، سرطان بيني (‌2 مرتبه بيشتر)، گلو (‌12 مرتبه)، مري (‌8 تا ‌10 برابر)، حنجره (‌10 تا ‌18 برابر)، معده (‌2 تا ‌3 برابر)، كليه (‌5 برابر)، آلت تناسلي مرد (‌2 تا ‌3 برابر)، لوزالمعده (‌2 تا ‌5 برابر) مقعد (‌5 تا ‌6 مرتبه) وجود دارد.

 

«مضرات و زيان هاي سيگار براي قلب»

سيگار كشيدن مضر و زيان آور است، نه تنها به دليل وجود رابطه بين سيگار و سرطان ريه، بلكه به اين دليل كه مصرف سيگار در بالاي فهرست عوامل خطرزاي بيماري قلبي‌عروقي ميباشد. اگر سيگار مصرف كنيد، خطر حمله قلبي يا سكته مغزي در شما دو برابر افراد غير سيگاري خواهد بود. (اين خطر با افزايش تعداد سيگارهاي مصرفي در روز زيادتر ميگردد.)

افراد سيگاري كه يك بار دچار حمله قلبي شده‌اند، نسبت به افراد غير سيگاري احتمال بيشتري دارد كه به مرگ ناگهاني دچار گردند

مصرف سيگار موجب مي‌شود غدد فوق كليه، هورموني ترشح كنند كه به طور موقت فشار خون شما را افزايش داده و باعث ميگردد قلبتان بيشتر كار كند.”

اثرات مضر و زيان آور دود سيگار روي اعضاي بدن، دليل قانع‌كننده‌اي براي ترك سيگار ميباشد 
1395/08/10
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal