شبکه بهداشت و درمان نور
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
عملكرد

        كوتاهي قد

                   تهيه وتنظيم:   واحدبهداشت مدارس شهرستان نور- پاييز90

همه مردم بلندقدبودن رايكي ازصفات ضروري براي زيبايي ،خوش تيپي وتناسب اندام مي دانند.بيشتر والدین نگران رشد فرزندان خود هستند، به خصوص اگر فرزندشان نسبت به سایر کودکان هم‌سن و سال خود کوتاه قد باشد.

 منظور از كوتاهی قد آن است كه در یك كودك، اندازه قد در شرایط یكسان از نظر جنس، سن و نژاد از سایر كودكان كوتاه‌تر باشد.

روندرشدقدي دركودكان

بچه‌ها به صورت نرمال از بدو تولد تا 12 ماهگی حدود 23 تا 28 سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. در حالی که در سنین 1تا 3 سالگی فقط 5/7 تا 13 سانتی‌متر افزایش قد دارند.

 در اکثر کودکان 6 تا 18ماهه، رشد به صورت نوسانی بالا و پایین می‌رود. اما با رسیدن کودک به سن 24 ماهگی، نمودار رشد او نظم ثابتی به خود می‌گیرد و رشد، بدون نوسان قابل مشاهده ای طی می‌گردد.

از 3 سالگی تا زمان بلوغ، سالانه 5/4 تا 7 سانتی‌متر به قد کودک افزوده می‌شود. زمانی که سن کودک به زمان شروع بلوغ نزدیک می‌شود، مقدار افزایش قد به4سانتي متردرسال مي رسدوبه محض شروع سن بلوغ ، دوران جهش رشد شروع می‌گردد که در آن زمان رشد قدی به حداکثر سرعت رشد یا به عبارتی به قله‌ی رشد می‌رسد. این فاصله‌ی زمانی در دختران بین سنین 10 تا 12سالگی و در پسران 12 تا 14 سالگی می‌باشد که در طی این 2سال سالانه دختران 8 تا 9 سانتی‌متر و پسران 5/10 سانتی‌متر افزایش قد می‌یابند.

 پس از جهش رشد، دوباره میزان رشد قدی کاهش می‌یابد که دختران پس از شروع قاعدگی تا رسیدن به حداکثر رشد قدی، تا حدود 7 سانتی‌متر سالانه به قدشان افزوده می‌شود. دختران و پسران اصولاً تا سنین 14 تا 16 سالگی به قدشان افزوده می‌شود كه اين ميزان درپسران ممكن است تادوسال بيشتريعني تا18سالگي ادامه يابد. تفاوت رشد قدی در دختران به شروع زمان عادت ماهيانه بستگي دارد.

 

علل اصلی کوتاهی قد
کوتاه قدی یا معضل عدم برخورداری از قد متناسب در افراد تا حدی به عوامل ژنتیکی و صفات وراثتی و تغذيه سالم بستگی دارد،همچنين عوامل دیگری نیز در بروز چنین معضلی دخالت دارد.

نقش وراثت وژنتيك
براساس تحقیقات اكثر والدین كوتاه‌قد به صورت ژنتیكی فرزندان كوتاه‌قد دارند كه این مساله با عنوان كوتاه‌قدی ارثی مطرح می‌شود. این افراد اصولا دارای سن استخوانی نزدیك به سن طبیعی خودشان هستند كه این مساله نشانگر این حقیقت است كه استخوان‌های آنها ظرفیت بیشتری برای رشد ندارد. لذا با وجود رشد طبیعی این افراد در سنین بلوغ نیز كوتاه‌قدتر از همسن و سال‌های خود بوده و بیشتر مشابه والدین خود هستند.
برخی دیگر از كودكان از نظر ساختمان بدنی تاخیر رشد قدی دارند، این كودكان با وجود قدی كوتاه، سرعت رشد بالایی دارند و میزان رشد آنها طبیعی است و معمولا تاخیری در قاعدگی دختران مشاهده می‌شود.
البته این افراد معمولا با سن استخوانی كمتر از میزان مورد انتظار دیده شده‌اند كه استخوان‌های آنها ظرفیت باقیمانده لازم برای افزایش قد پس از قاعدگی را دارد، به طور معمول این افراد به رشد قدی كامل و طبیعی تا پایان دوران بلوغ خود می‌رسند. البته در مقایسه این بچه‌ها با دیگر اعضای خانواده ممكن است متوجه این تاخیر در سایر افراد خانواده شویم كه كاملا طبیعی است. برخی پسران كه دارای این شرایط می‌باشند ممكن است نگران كوتاه‌قدی خود باشند. این افراد می‌توانند با مراجعه به پزشك متخصص غدد و تجویز تستوسترون توسط او، زمان شروع جهش رشد دوران بلوغ را جلو بیندازند.
متخصصان پیشنهاد می‌كنند اگر كودكان در سنین 2 تا 3 سالگی دارای رشد طبیعی متناسب با سن خود نبودند باید حتما نزد متخصص غدد یا اطفال برده شوند.

نقش تغذیه    
یكی از عوامل تاثیرگذار بر رشد قدی تغذیه سالم مي باشد. در میان مواد مغذی مصرف به اندازه پروتئین‌ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یك نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و بخصوص چند مرحله در طول روز دریافت كند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم‌مرغ و شیر. در میان املاحی كه برای رشد قدی لازمند كلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع كلسیم شامل لبنیات مثل شیر، ماست، پنیر، خامه و بستنی است. فسفر و منیزیم در گوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است.
 مصرف روی به مقدار كافی موجب رشد قدی مناسب خواهد شد، در خاورمیانه و خصوصاً ایران مصرف كم روی موجب كوتاه‌قدی شده است. به علاوه با كمبود روی سطح توانایی‌های مغزی و ایمنی بدن پایین آمده و ابتلا به بیماری‌های مسری زیادتر رخ می‌دهد..
نوجوانانی كه در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می‌توانند با مصرف مكمل ویتامین‌ها و املاح، طبق دستور و مصرف هفتگی آهن، رشد قدی‌شان را بهبود بخشند.
غذاهای دریایی مثل ماهی، میگو، جگر و دانه‌های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.
 
یك نكته بسیار مهم در افزایش قد، انجام فعالیت‌های ورزشی است. هر چه تحرك ما بیشتر باشد گردش املاح استخوانی بیشتر خواهد بود و این مساله به رشد قدی كمك خواهد كرد. ورزش‌هایی مثل بسكتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس برای كمك به افزایش قد بسیار مفید‌ند

-ابتلا به بیماری، عدم تحرک یکنواخت و متناسب اندام حرکتی
 وارد آمدن فشار بر عصب نخاع و دفرمه شدن شکل دیسک ه-
- ایجاد شکاف و فاصله میان دیسک ها
- به کارگیری حرکات ورزشی وکششی نامناسب جهت افزایش قد
- کاهش میزان ترشح هورمون رشد انسان
-- وضعیت نامناسب بدن در حالت نشسته و ایستاده


بر این اساس از هر هفت كودك یكی با كوتاهی قد متوسط یا شدید وارد مدرسه می‌شود. براساس تحقیقات انجام‌شده،‌ تغذیه در رشد قد مؤثرتر از وراثت است.
.

فاکتور های جانبی مهم در رشد و افزایش قد
از جمله مهم ترین فاکتورهای جانبی تاثیر گذار بر افزایش قد افراد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1-خوابيدن

خوابیدن از جمله اصلی ترین مولفه های محرکه رشد و افزایش قد در انسان به شمار می آید. اگر چنانچه پیش از دوران بلوغ برنا مه استراحت و خواب فرد منظم بوده وفرد ازبرنامه منسجمی جهت استراحت به موقع و کامل شبانه بر خوردار باشد. در این صورت ستون فقرات فرد دراز تر شده و قد فرد افزایش می یابد
2-حالت عمومي بدن(طرزنشستن وايستادن)
برخورداری از حالت مناسب قرار گرفتن بدن به هنگام نشستن و ایستادن فواید جسمانی و فیزیولوژیکی متعددی برای فرد به همراه دارد که از جمله مهم ترین این فواید می توان به سلامت بخش پشتی بدن(کمر) و افزایش درازی ستون فقرات و در نتیجه افزایش قد فرد اشاره نمود

پیشگیری و درمان
برای این كه كودكان به اختلالات قد و رشد دچار نشوند باید آزمایشات طبی و معاینات و ارزیابی رشد و وزن كودك را به صورت منظم انجام داد و باید شرایطی به وجود آید كه مشكلات روحی و روانی كودك و مادر به حداقل برسد و در صورتی كه از تغذیه مناسب برخوردار نیستند برنامه غذایی مناسبی برایشان تهیه شود.
استفاده از لبنیات، حبوبات، میوه و بویژه سبزیجات كه تهیه آن مستلزم هزینه زیادی نیست بسیار ضروری است. در ماه‌های اول تولد و تا 2 سالگی باید درباره رشد كودك، وزن و قد او حساسیت بیشتر نشان داد و او را با همسن و سال‌هایش مقایسه كرد. در صورت مشكوك بودن از نظر قد و سن و نژاد نسبت به سایر كودكان باید به پزشك مراجعه كرد تا به درمان كودك بپردازد


 

 

1391/02/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal