معاونت تحقيقات و فناوري-کتابخانه دیجیتال
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
br ENGLISH
Science Direct.html
 

Science Direct

 

 يك ناشر چند رسانه اي پيشرو مي باشد كه محصولات و خدمات علمي، فني و پزشكي با بيش از 200000 محصول و خدمات ارائه مي دهد كه شامل مجلات، كتابها، محصولات و خدمات الكترونيكي، پايگاههاي اطلاعاتي مي باشد و هر سال بيش از 1600 نشريه و 1200 كتاب را منتشر مي نمايد.

اين پايگاه شامل منابعي در زمينه­هاي تقريباً تمامي موضوعات بخصوص علوم پايه ، علوم محض، كشاورزي ، فني و مهندسي، علوم پزشكي ، اقتصاد و علوم انساني و علوم اجتماعي مي­باشد.

 مرور يا گشتن Brows  

 در اين قسمت امكان مرور كردن تمام منابع موجود در پايگاه وجود دارد. تفاوتي كه اين قسمت با جستجو دارد اين است كه ما در اينجا فقط مي­توانيم ببينيم يعني ما كل منابع را در ابتدا مي­بينيم. براي كاربر عادي كه بخواهد تمام منابع حوزه موضوعي خاص را منابعي كه به شكل كتاب يا مقاله منتشر شدند را ببيند، بسيار مفيد و كارآمد مي­باشد. با انتخاب دكمه brows سه گزينه زير مشاهده مي­شود:

·       Journals/Books Alphabetically

·       Journals/Books by Subject - selected

·       Favorite Journals/Books

با انتخاب هر يك از موارد بالا كاربر مي­تواند به قسمت مربوطه رفته و به مرور منابع مربوطه بپردازد. فقط توجه داشته باشيم كه مورد سومي فقط براي كساني قابل استفاده است كه قبلاً عضو پايگاه شدند و به انتخاب علاقمندي­هاي خود مبادرت ورزيدند.

بعد از انتخاب هر يك از موارد سه گانه امكان محدود كردن نتايج بازيابي شده وجود دارد كه كاربر مي­تواند فقط منابع تمام متن، منابعي فقط شامل چكيده، منابع مرجع، و تعداد شماره­ها و جلد خاصي از يك اثر را انتخاب كند.

. براي مثال كليد سبز پررنگ نشان دهنده اين است كه اين منبع به صورت تمام متن وجود دارد.   در حال چاپ با تيك سبز در زير گزينه article in press  . در اين قسمت مي­توانيم منابع خاصي را به ليست علاقمندي‏هاي خود اضافه كنيم ( favorite). در زير گزينه set alerts مي­توانيم يك منبع خاص را انتخاب و در زمان­هاي بعدي كه منبعي در اين زمينه به پايگاه­ اضافه شد ما را از طريف ايميل در جريان بگذارد (خدمات آگاهي­رساني جاري).

جستجو

     در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت به دو صورت ساده و پيشرفته صورت مي­گيرد و   Search است. تفاوتي كه بين جستجوي ه در قسمت مربوط به جستجوي پيشرفته امكان پيدا كردن منبع دلخواه كاربر بيشتر وجود دارد و كاربر مي­تواند با انتخاب قسمت مربوطه و به كمك علمگرهاي بولي به منبع دلخواه خود دست پيدا كند. منظور اين است كه امكان محدود كردن منابع بازيابي شده به نسبت جستجوي ساده خيلي بيشتر و كاربردي­تر مي­باشد. براي استفاده و ورود به قسمت جستجو دو راه وجود دارد. جستجوي ساده پايگاه در صفحه اصلي وجود دارد وكاربر به محض ورود به صفحه اصلي مي­تواند به جستجوي ساده بپردازد.

جستجوي پيشرفته

وبه كاربر امكان جستجو در تمام منابع بصورت يكجا، جستجو در كه در صفحه اصلي قرار دارد  

  مجلات و مقالات آن ها، جستجو در كتابها، و جستجو در تصاوير و جداول را دارد.

با انتخاب هر يك از موارد ما مي­توانيم جستجوي خود را محدود به آن قسمت مي­كنيم. كه به توضيح لينك هاي موجود مي­پردازيم. كادر اولي مربوط به عبارت مورد جستجو مي­باشد كه ما مي­توانيم آن را محدود به چكيده، مولف، عنوان، شابك، كل متن، و ... بكنيم يا اينكه عبارت مورد جستجو را در كل موارد ذكر شده قرار دهيم و به جستجو در تمام قسمت­هاي يك متن بپردازد.

در كادر بعدي عملگرهاي بولي وجود دارند. كه كاربر را قادر مي­سازند با استفاده از آن­ها به منابع دلخواه خود دست پيدا كنند. عملگرهاي بولي شامل: and, or, not هستند.

: Andدر رياضي به معناي اشتراك مي­باشد و در علمليات جستجو هنگامي به كار مي­رود كه كاربر بخواهد دو عبارت به صورت يك­جا در نتيجه جستجوي خود مشاهده شود. به عنوان مثال اگر كاربر به دنبال منبعي با عنوان كتابخانه دانشگاهي مي­گردد بايد در كادر اولي كلمه كتابخانه، در قسمت عملگرها به انتخاب مورد and بپردازد و در كادر بعدي جستجو كلمه دانشگاهي را انتخاب كند. نتيجه چنين جستجويي اين گونه است كه فقط منابعي بازيابي مي­شوند كه داراي عنوان كتابخانه دانشگاهي هستند. البته توجه داشته باشيد كه كاربر مي­تواند جستجوي خود را به عنوان منبع، چكيده منابع، مولف، شابم، كل متن، و ... محدود كند.

Or:در رياضيات به معناي اجتماع مي­باشد (جمع دو چيز) و در عمليات جستجو هنگامي به كار مي­رود كه كاربر بخواهد حداقل يكي از دو عبارت در نتيجه جستجو مشاهده شود. به عنوان مثال اگر كاربر به دنبال منبعي در مورد فهرست­نويسي يا سازماندهي مي­گردد، مي­تواند به انتخاب عملگر or و تايپ دو عبارت فهرست­نويسي در بالا و پايين عملگر به منبع مورد نظر خود دست يابد. نتيجه چنين جستجويي به اين صورت است كه يا فهرست­نويسي يا سازماندهي و يا هردو باهم در موارد بازيابي شده مشاهده مي­شوند. توجه داشته باشيد كه امكان محدود كردن بيشتر از طريق جستجو در يك قسمت خاص از منبع نيز وجود دارد.

: Not در رياضيات به معناي به جزء (منها) مي­باشد يعني اين باشد در صورتي كه ديگري نباشد. اگر كاربري به دنبال منابعي باشد كه مربوط به كتابهاي الكترونيكي باشند اما شامل كتابهاي ديجيتال نباشد not مي­تواند از عملگر not استفاده كند. پس بايد عبارت كتابهاي الكترونيكي را در كادر اول، عملگر را در كادر دوم و عبارت كتابهاي ديجيتال را در كادر سوم وارد كند. در اين صورت فقط منابعي بازيابي مي­شوند كه در آن­ها عبارت كتابهاي الكترونيكي وجود دارند.

از ديگر امكانات براي محدود كردن جستجو اين است كه ما مي­توانيم جستجوي خود را محدود به منابع مورد اشتراك (subscribed source)يا تمامي منابع موجود در پايگاه (all source) بنماييم. همچنين امكان جستجو در علاقمندي­ها (favorite) نيز وجود دارد. در كادر بعدي ما امكان محدود كردن جستجوي خود را در يك يا چند حوزه موضوعي داريم. با پايين نگه داشتن كليد كنترل بر روي صفحه كليد مي­توانيم چند مورد را با هم انتخاب كنيم و در آن­ها به جستجو بپردازيم. از ديگر امكانات جستجوي پيشرفته اين است كه مي­توانيم جستجوي خود را محدود به يك بازه زماني خاص كنيم.

آخرين گزينه­ايي كه در صفحه جستجوي پيشرفته وجود دارد recall search مي­باشد كه با فعال كردن اين مورد امكان ذخيره جستجوي كاربر وجود دارد و در مرحله بعدي مي­تواند آن­ها را مشاهده كند. همچنين مي­توان تاريخچه جستجوي خود را مشاهده كرد.

همان­گونه كه گفتيم ما مي­توانيم جستجوي خود را بر روي كتابها و مجلات و نيز تصاوير قرار دهيم. تنها تفاوتي كه با قمست all source دارد اين است كه ما در اينجا در يك نوع منبع خاص جستجو مي­كنيم در صورتي كه هنگامي كه در all source جستجو مي­كنيم تمام منابع را انتخاب مي­كنيم و در آن­ها به جستجو مي­پردازيم. در نحايت با كليك بر روي گزينه search مي­توانيم نتايج جستجوي خود را مشاهده كنيم.

 

نكاتي در مورد جستجو

از مهمترين مشكلات كاربران در هنگام استفاده از پايگاه­هاي اطلاعاتي چكونگي استفاده از آن­ها مي­باشد كه پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت براي حل اين مشكل راهنماي خوبي براي كاربران خود تهيه كرده است كه در قسمت Search tips قرار دارد. هنگامي كه كاربر صفحه مربوط به صفحه جستجو را باز مي­كند گزينه­­ي search tips را در گوشه سمت راست مي­بيند. اين گزينه راهنماي كاربر در امر جستجو از پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت مي­باشد.

جستجوي مخصوص متخصصان

پايگاه­هاي اطلاعاتي الكترونيكي داراي كاربران مختلفي هستند. يكي از اين گروه­ها متخصصان هستند كه استفاده زيادي از منابع دارند. پايگاه ساينس دايركت امكانات جستجويي مختص اين گروه قرار داده كه با كليك بر روي گزينه Expert search قابل مشاهده است. آن­گونه كه از نام آن بر مي­آيد اين قسمت را براي متخصصان قرار دادند به اين صورت كه امكان تركيب كردن نتايج جستجو بيش از دو بار وجود دارد. در اين بخش بع غير از عملگرهاي بولي مي­توان از ديگر عملگرها مانند عملگرهاي همجواري استفاده كرد. البته هر كسي توانايي استفاده از اين قسمت را ندارد.

تنظيمات من

يكي از امكاناتي كه همواره پايگاه­هاي اطلاعاتي براي كاربران خود بر روي وب­سايت خود بارگذاري مي­كنند تنظيمات مربوط به حساب كاربري مي­باشد كه در پايگاه­ اطلاعاتي ساينس دايركت زير گزينه My setting

 قرار دارد. اين بخش براي كساني كه عضو پايگاه هستند خيلي مفيد و اثربخش مي­باشد. امكاناتي كه براي كاربر عضو پايگاه در اين بخش قرار دارد شامل موارد زير مي­باشد:

حذف يا اضافه كردن alert  

تنظيم و اصلاح حساب كاربري

  passwordتغيير

مديريت گزارشات مربوط به پايگاه

مديريت كاركردهاي پايگاه

هر يك از موارد بالا را در قسمت­هاي ديگر توضيح داده خواهند شد به همين دليل از توضيح مجدد خودداري مي­كنيم.

خدمات آگاهي رساني جاري

همزمان با ورود تكنولوژي­هاي جديد به كتابخانه­ها و مراكز اطلاع­رساني سخن از خدمات آگاهي­رساني جاري به گوش رسيد. بخش مربوط به آگاهي­رساني جاري از قسمت­هاي مفيد پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت مي­باشد كه توجه زيادي به آن از سوي كاربران نمي­شود و در قسمت My alerts قراد دارد. در اين قسمت كاربر مي­تواند با انتخاب منابع و موضوعات خاص از اضافه شدن موارد جديد در آينده اطلاع داشته باشد و به اين وسيله به نوعي به روز باشد.

در قسمت alert سه نوع را مي­بينيم:

Search alert: با استفاده از اين قسمت مي­توانيد از جستجوي خود alert بسازيد و هر زماني منبعي در زمينه جستجوي شما به پايگاه اضافه شد، شما را در جريان بگذارند.

Topic alert: همانگونه كه از نامش پيداست مربوط به موضوع يا موضوعاتي خاص مي­باشد. كاربر مي­تواند به انتخاب موضوع يا موضوعاتي خاص بپردازد و در صورت پيدا شدن منبع جديد از طريق ايميل آگاهي يابد.

Volume/ issue alerts: ساختن alert از يك مجله است. با فعال كردن اين گزينه، كاربر مي­تواند از فهرست مندرجات مجله مورد علاقه خود را در شماره­هاي بعدي از طريق ايميل دريافت كند.

اقدامات اخير

اين بخش فقط در صورتي فعال مي­شود كه كاربر عضو پايگاه باشد و بعد از عضويت در پايگاه اين قسمت فعال مي­شود. در پايگاه اطلاعاتي ساينس دايركت اين بخش در زير منوي Home+ recent actions قرار دارد.

در اين بخش صد اقدام اخير شما كه در داخل پايگاه انجام داديد را مشاهده مي­كنيد. اين اقدامات به صورت دسته­بندي هستند و هر كدام جداگانه هستند و كاربر مي­تواند هر كدام را به صورت جداگانه مشاهده كند.

لينك­هاي سريع در ساينس دايركت

اين بخش تحت منوي Quick links in science direct و از موارد زير تشكيل مي­شود:

Alert ها: اين مورد در صفحات قبلي توضيح داده شد.

Recall saved searches: جهت مشاهده تاريخچه جستجو از اين گزينه استفاده مي­كنيم البته استفاده از آن مستلزم آن است كه قبلاً در جستجوي پيشرفته آن را ذخيره كرده باشيم.

Top- 25 article in my subject: جهت مشاهده 25 مقاله از بهترين مقالات در موضوعات و مجلات مشخص شده پايگاه ساينس دايركت اين گزينه را انتخاب كنيد.

لينك­هاي سريع در وب

در اين قسمت كه با كليك بر روي لينك Quick links on the web قابل مشاهده است ، مواردي در ارتباط با وب و ارتباط با سايت ساينس دايركت و ارسال مقاله مشاهده مي­شود. كه شامل قسمت­هاي زير مي­باشد.

Add to my Quick Link: در صورت نياز مي­توانيد به دلخواه در صفحه ساينس دايركت لينك تهيه نماييد خصوصاً لينك­هايي كه هميشه به آن­ها نياز داريد.

Submit an article: با استفاده از اين گزينه به سايت الزوير متصل شده و با انتخاب مجله مورد نظرتان مي­توانيد اقدام به ارسال مقاله يا گرفتن اطلاعات مورد نياز از اين پايگاه بنماييد.

نكته مهم در اين قسمت اين است كه علامت آچار سبز نشانه­ي قابل اصلاح بودن هر يك از موارد است.

 

 

 

1396/03/31
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal