معاونت اجتماعی
۱۳۹۷ يکشنبه ۳۰ دي
تاریخ: 1397/02/08 تعداد بازدید: 9
حضور و سخنراني آقاي دكتر حسين رنجبران جانشين رييس و معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نماز جمعه نكا مورخ 1397/2/7
حضور و سخنراني آقاي دكتر حسين رنجبران جانشين رييس و معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نماز جمعه نكا مورخ 1397/2/7

حسين رنجبران ظهر روز جمعه  در جمع مردم نمازگزار شهرستان نكا با تبريك هفته سلامت اظهار كرد: هرچند از اول تا هفتم ارديبهشت هفته سلامت نامگذاري شده است اما در واقع تمام 365 روز سال به سلامت اختصاص دارد، شعار امسال ما سلامت براي همه و در همه جا است؛ همان عدالت محوري است كه جمهوري اسلامي به دنبال آن است؛ يعني همگان بتوانند از فضاي مناسب بهداشت و درمان استفاده كنند  وي افزود: در بحث بيماريهاي واگير بخصوص توانستيم توفيقات زيادي را به دست بياوريم، در گذشته بيماريهاي واگير جان دهها هزار نفر از هموطنان را ميگرفت، با يك وبا يا اسهال و استفراغ ساده هزاران كشته ميداديم و با شيوع آن بويژه در تابستان غصه‌دار مي‌شديم اما اكنون چنين چيزهايي را نداريم.

معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه اكنون تسلط كامل بر بيماريها داريم، گفت: شايد در منطقه اين توفيقات بعنوان يك الگو قلمداد شود ولي در بيماريهاي غيرواگير خيلي كار داريم، از شما تقاضا ميكنيم كه به جسم و جان خود و به سربازان نظام بهداشت و درمان كمك كنيد تا بتوانيم همانطور كه بيماريهاي واگير را كنترل كرديم بيماريهاي قلبي عروقي، ديابت و فشار خون و چربي خون را كنترل كنيم كه منشأ آنها كم‌تحركي است.

اين مسئول با اعلام اينكه همه كشورها درگير بيماريهاي غيرواگير هستند، تصريح كرد: يك تعريفي در قالب سلامت داريم كه در گذشته صرفاً مي گفتند رفاه كامل جسمي، اما اكنون تعريف ديگري دارند؛ شعار سازمان بهداشت جهاني چهار ركن جسماني، رواني، اجتماعي و مسائل معنوي را در بر مي گيرد.

رنجبران ادامه داد: اين همان چيزي است كه از 1400 سال قبل داشتيم؛ در دين مبين اسلام به سلامت جسم، روح و روان و فضاي اجتماعي و معنوي تاكيد شده است و اكنون دانشمندان كل جهان جمع شدند و تحت عنوان سازمان جهاني كه داراي تفكرات مختلفي هستند و ممكن است موحد نباشند، اما در حوزه سلامت رسيدند به 1400 سال قبل!

جانشين رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: در گذشته مي گقتند اگر كسي بيماري يا نقص عضو ندارد سالم است اما اكنون صحبت خود را اصلاح كردند و كشورهاي مختلفي از آمريكا، آفريقا اروپا و آسيا جمع شدند و به اين علم رسيدند كه فقط يك ركن سلامتي، سلامت جسم است.

رنجبران با بيان اينكه دانشمندان در بحث اجتماعيِ سلامت تاكيد زيادي دارند، افزود: همين نمازي كه بصورت جماعت مي‌خوانيد با نماز فردي فرق دارد هم در ثواب و هم از بعد روحي و اجتماعي.

وي تصريح كرد: مسائل اجتماعي و معنوي و روحي و رواني و جسمي از اركان زندگي و برگ برنده‌ي موحدان است، لذا بايد تفكر خود را در سطح اجتماع گسترش بدهيم و افراد ديگر را در همين راستا هدايت كنيم.

معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي مازندران بيان كرد: اگر در تعاليم ديني ما بزرگان مي‌گويند حسادت نكنيد، دروغ نگوييد، سالم زندگي كنيد، تهمت نزنيد و دست شما پاك باشد، اخلاق حسنه داشته باشيد و حق‌الناس ايجاد نكنيد؛ همه اينها در راستاي سلامت بوده و در دين و دينانت ما نهفته است.

وي افزود: نمونه بارز سلامت روحي و اجتماعي را در وجود جواناني مي‌بينيد كه اكنون تحت عنوان مدافعان حرم - كه شاخص آن شهيد محسن حججي است- مي بينيم؛ ايشان سالم‌ترين فرد است، كسي كه حتي در زمانيكه دشمن او را به مسلخ مي‌برد اين طمأنينه و آرامش را دارد، اين اوج سلامت است و هر يك از آنها الگوهاي سلامت ما هستند.

رنحبران در پايان با اشاره به اينكه براي تحقق اهداف سلامت، شُركايي داريم و سلامت جامعه را وامدار آنها هستيم، تصريح كرد: نيروي انتظامي، سپاه، ارتش، راهداري و راهنمايي و رانندگي در اين راه شريك حوزه سلامت هستند؛ به‌عنوان مثال در ظرف 10 سال اخير 10 هزار تلفات جاده‌اي كم شد و ما فرصت پيدا مي‌كنيم در حوزه‌هاي ديگر كار كنيم.

در نماز جمعه اين هفته شهرستان نكا ، رياست و جمعي از خانواده بزرگ حوزه بهداشت و درمان نكا، دكتر محموديان مدير اجتماعي و سلامت دانشگاه علوم پزشكي مازندران و جمعي از همياران سلامت شهرستان نكا حضور داشتند.

حضور و سخنراني  آقاي دكتر حسين  رنجبران جانشين رييس  و معاون اجتماعي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نماز جمعه نكا مورخ 1397/2/7
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal