پرچم
۱۳۹۸ سه شنبه ۳ ارديبهشت
تغییر سایز متن
-
+
انتخاب رنگ
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران
نخستين مجمع سلامت شهرستان ساري برگزار شد
اولين مجمع سلامت شهرستان ساري با حضور رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران،معاون امور اجتماعي دانشگاه، رئيس مركز بهداشت ساري، فرماندار مركز استان، خيرين ، سمن ها و جمعي از مسئولين استاني و شهرستاني برگزار شد.

اولين مجمع سلامت شهرستان ساري با حضور دكتر عباس موسوي رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكتر رنجبران قائم مقام رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران و معاون اجتماعي دانشگاه، دكتر برزگر رئيس مركز بهداشت شهرستان ساري، رضايي فرماندار مركز استان، خيرين ، سمن ها و جمعي از مسئولين استاني و شهرستاني در ساري برگزار شد.

دكتر سيد عباس موسوي، رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در نخستين مجمع سلامت شهرستان ساري كه در سالن اجتماعات دانشكده پرستاري و مامايي نسيبه ساري برگزار شد با تاكيد برارتقاي سواد سلامت در جامعه، اظهار كرد: براي افزايش سطح سلامت جامعه بايد همه آحاد جامعه و مسوولين در حوزه سلامت مشاركت داشته باشند.

وي به آمار بيماري هاي غيرواگير اشاره كرد و گفت: امروزه شاهد افزايش بيماري هاي غيرواگير در جوامع مختلف بشري هستيم كه اين مسئله از عوارض صنعتي شدن جوامع مي باشد كه بايد براي كاهش اين عوارض برنامه ريزي هاي خوبي صورت گيرد.

دكتر موسوي كاهش فعاليت هاي فيزيكي را يكي از ريز فاكتورهايي كه بشر را تهديد مي كند دانست و خاطرنشان كرد: در گذشته كار افراد با تحرك همراه بوده است كه با تغيير سبك زندگي و ماشيني شدن جوامع شاهد بي تحركي در جوامع هستيم كه سبب افزايش بيماري هاي غيرواگير مي شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه در دنياي سنتي مواد غذايي ساده و طبيعي بوده است، گفت: در گذشته معظل بشر نداشتن غذاي كافي بود ولي امروزه مشكل اصلي كيفيت غذاها است زيرا در برخي موارد استفاده از سموم بسيار زياد است.

وي به افزايش مصرف نمك اشاره كردو افزود: در گذشته كمبود نمك مشكل اصلي بشر بود ولي امروزه به راحتي دردسترس مردم قرار دارد كه مصرف بيش از حد آن نيز سبب بروز مشكلاتي مي شود.

دكتر موسوي با اشاره به اهميت سلامت روان، گفت: حدود 25 تا 30 درصد مردم دنيا يك اختلال رواني دارند كه شايعترين آن ها افسردگي است و آسيب و عوارض بسياري را به جامعه وارد مي كند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران به افزايش جمعيت ميانسال و كهنسال در چند سال آينده اشاره كرد و افزود: اگر برنامه ريزي مناسب صورت نگيرد همه درآمد ملي كشور را بايد در حوزه سلامت هزينه كنيم باز هم كم داريم.

وي با بيان اينكه وزارت بهداشت متولي 25 درصد تامين سلامت جامعه است، ادامه داد: زماني كه فرد در يك خانواده بيمار شود همه درآمد آن ها صرف درمان مي شود و نبايد كاري كنيم كه كشور دچار چنين مشكلي شود بنابراين بايد به حوزه پيشگيري توجه جدي شود و همه دستگاه ها و نهادها ورود پيدا كنند.

دكتر موسوي با تاكيد براينكه وزارت بهداشت به سمت مشاركت همه دستگاه ها در حوزه سلامت گام برداشته است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت هزينه بسيار زيادي را به حوزه سلامت وارد مي كند و با توليد ماشين هاي بي كيفيت سبب معلوليت، بيماري و مرگ و مير مي شود كه بايد كاري در اين حوزه صورت گيرد

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران افزود: راه و شهرسازي نيز بايد كيفيت راه ها را درست كند زيرا با اين راه ها مشكلاتي ايجاد مي شود.

وي بر فرهنگ سازي در حوزه رانندگي تاكيد كرد و ادامه داد: فرهنگ عمومي خوبي در حوزه رانندگي نداريم و مسائل ايمني و احتياط در رانندگي را رعايت نمي كنيم.

دكتر موسوي بيان كرد: در حوزه استانداردهاي مواد غذايي و توليد آن ها بايد حساس باشيم و اگر نتوانيم استانداردها را اصلاح كنيم اين روند ادامه پيدا مي كند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران به كم تحركي اشاره كرد و گفت: ورزش و جوانان در افزايش فعاليت بدني در جامعه مي تواند موثر باشد تا كم تحركي كه در بين افراد جامعه وجود دارد كاهش پيدا كند.

 * بيماري‌هايي كه به سمت مردم حمله‌ور شده‌اند!

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران و معاون امور اجتماعي اين دانشگاه در نخستين مجمع سلامت شهرستان ساري اظهار كرد: در مازندران وضعيت مناسبي را در بحث فشارخون، چاقي، ديابت و تحرك نداريم و در تلاش هستيم تا اين ديار علويان كه همواره سرزنده و شاداب بوده است را به سمت و سويي ببريم كه بتوانيم بيماري‌هاي حمله‌ور شده به آن را كاهش بدهيم.

حسين رنجبران گفت: در كنترل بيماري‌هاي واگيردار موفق بوده‌ايم، زماني بود كه وبا 30 هزار كشته مي‌گرفت اما اكنون اين قبيل بيماري‌ها در سراسر كشور و ازجمله مازندران در كنترل جهادگران عرصه سلامت قرار دارد.

وي در پايان گفت: اساس تشكيل مجمع سلامت براي اين است تا بيماري‌هايي مانند سرطان و ديابت كه به سمت مردم حمله‌ور شده‌اند را همانند تسلط بر بيماري‌هاي واگيردار به نتيجه برسانيم و از طرفي افزايش سطح سواد سلامت جامعه و تغيير عادات غذايي به سمت تغذيه مناسب محقق شود.

 * توجه به پيوست سلامت در اجراي برنامه‌هاي سازماني

رئيس مركز بهداشت ساري نيز در سخناني با بيان اينكه حوزه سلامت نمي‌تواند 100 درصد مسائل اين بخش را متولي‌گري كند و خود مطالبه‌گر است، اظهار كرد: اگر راه، غذا، درآمد، ساختمان و خودروي مناسب نداشته باشيم سلامت ما تهديد مي‌شود.

عقيل برزگر با اشاره به چهار فاكتور اصلي در پيشبرد اهداف حوزه سلامت يعني مشاركت مردمي، همكاري بين‌بخشي، ارتقاي سلامت و توسعه عدالت در سلامت گفت: در بخش مشاركت مردمي تنها در ساري 324 خير داريم كه بيش از 40 ميليارد تومان كمك نقدي و غيرنقدي را در اين سال‌ها داشته‌اند.

وي همچنين وجود 40 سمن در حوزه سلامت را يكي ديگر از توانمندي‌هاي مازندران در بخش مشاركت‌هاي اجتماعي و عمومي عنوان و خاطرنشان كرد: از تمامي سازمان‌هاي دولتي و غيردولتي تقاضا داريم كه در اجراي برنامه‌هاي جاري خود توجه ويژه‌اي به پيوست سلامت داشته باشند.

رئيس مركز بهداشت ساري، پيوست سلامت را يك پيوست موشكافانه دانست كه نبايد شعاري و زباني باشد بلكه بايد در عمل بروز و ظهور داشته باشد و نتيجه آن نيز در اجتماع احساس شود.

 نسبت به مقوله سلامتي متعهد باشيم

در اين مجمع فرماندار شهرستان ساري نيز در سخناني با بيان اينكه همه مي‌دانيم سلامت و امنيت دو نعمت مهم الهي هستند، اظهار كرد: امنيت غذايي، امنيت اجتماعي، سلامت روحي و جسمي از شاخصه‌هاي پيشرفت هر كشوري هستند.

عباس‌علي رضايي بيان كرد: با توجه به بيماري‌هاي غيرواگيري كه سراسر كشور و مازندران با آنها روبه‌رو است، لازم است كه فرهنگ پيشگيري را در جامعه نهادينه و همه بايد نسبت به مقوله سلامتي احساس تعلق و تعهد پيدا كنيم.

وي با اشاره به نقش سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي در اين زمينه گفت: باتوجه به اينكه آموزش‌ها بايد پايه‌اي باشد؛ نقش آموزش و پرورش بسيار مهم است كه تاكنون نيز ارتباط خوبي با اين مجموعه داشتيم.

فرماندار ساري بيان كرد: دستگاه‌هاي اجرايي را ملزم كرديم تا نسبت به حوزه سلامت نگاه دقيق‌تري داشته باشند و تعامل با دانشگاه علوم پزشكي را نيز بيش از گذشته پيگير هستيم.

در بخش پاياني مجمع سلامت شهرستان ساري دو خير نيز به نمايندگي از ساير خيران به بيان سخنان خود پرداختند و در ادامه از فعالان بخش سلامت ساري قدرداني شد.

 

تاریخ:
1397/08/05
تعداد بازدید:
317
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
ساري ، ميدان امام (ره) سه راه جويبار ، ابتداي بزرگراه ولي عصر (عج) ، دانشگاه علوم پزشكي مازندران
| Copyright © 2015 Mazums.ac.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal