علوم پزشکی مازندران
۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
br ENGLISH
تاریخ: 1395/07/24 تعداد بازدید : 113
جلسه كارگروه سلامت استان مازندران در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد
گزارش تكميلي ...

عليرضا يونسي معاون سياسي امنيتي استاندار مازندران در اين جلسه با بيان اينكه  محصولات كشاورزي استان سالم است افزود : مشكلات اندكي كه در توليد مواد غذايي استان وجود دارد كه در جوامع پيشرفته نيز وجود دارد.

وي با اشاره طرح درجه‌بندي مدارس استان به لحاظ رتبه‌بندي دانشگاه علوم پزشكي استان يادآور شد: در حوزه كمك‌رساني به ساماندهي بوفه مدارس از ظرفيت انجمن اوليا و مربيان استفاده شود.

يونسي به استقبال مردم از كاهش مصرف نمك و افزايش مصرف سبوس در استان  اشاره كرد و گفت : بايد تمهيداتي انديشيده شود تا مردم اطمينان خاطر داشته باشند كه تغيير رنگ نان تنها به دليل استفاده از سبوس است و اطلاعات لازم را در اين ارتباط در اختيار مردم از طريق رسانه‌ها قرار گيرد.

معاون سياسي امنيتي استاندار مازندران خاطر نشان كرد: در حوزه سورتينگ بايد از ظرفيت مسؤولان فني استفاده كرد و سورتينگ‌داران ملزم به داشتن مسؤول فني شوند.

دكتر قاسم جان بابايي رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در جلسه كارگروه سلامت استان مازندران اظهار كرد: برنامه جامع سلامت مازندران تا دو ماه آينده تدوين ميشود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به كاهش مصرف بي‌رويه سموم در محصولات كشاورزي استان در طي دو سال اخير اظهار كرد: در نمونه‌برداري از صيفي‌جات مصرف سم در برخي مواد از حد متعارف بالاتر است و انتظار است كه تمهيداتي در اين زمينه انديشيده شود. وي افزود: استفاده بي‌رويه از كود، سموم كشاورزي و دفع آفات نباتي از مواردي است كه بايد براي آن به صورت جدي برنامه‌ريزي كرد.

دكتر جان‌بابايي با اعلام اينكه اولويت چالش سلامت در سطح استان چاقي و اضافه وزن، كم‌تحركي و تغذيه نامناسب است،

گفت: روند رو به رشد سرطان‌ها و حوداث ترافيكي از مسائل مهمي است كه بايد در كارگروه سلامت استان به آن پرداخت.

وي  يادآور شد: استرس و فشارهاي رواني زندگي و وجود رفتارهاي پرخطر جنسي نيز از ديگر مواردي است كه بايد حساسيت بيشتري در استان نسبت به اينگونه موارد ايجاد شود.

دكتر جان بابايي  با اعلام اينكه دفع غيربهداشتي زباله و فاضلاب و آب آشاميدني ناسالم از ديگر مواردي است كه بايد به آن به صورت جدي توجه شود، اضافه كرد: نياز است كه نمايندگان تام‌الاختيار دستگاه‌هاي اجرايي با تشكيل كميته‌هاي تخصصي برنامه جامعه سلامت را  تدوين كنند و اين طرح در كارگروه سلامت استان نيز مصوب شود.

 دكتر مجيد سعيدي معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي مازندران نيز در ادامه به جلسه  اظهار كرد: يكي از مواردي كه بايد به آن در حوزه بهداشت و درمان به صورت جدي توجه شود بحث ساماندهي انبارهاي نگهداري گندم است.

وي تصريح كرد: در حال حاضر اطلاعاتي از انبارهاي نگهداري گندم در اختيار نداريم و در همين ارتباط مكاتباتي با شركت قله منطقه دو داشتيم كه تاكنون به اين مكاتبات پاسخ داده نشد، مشكلاتي در سطح انبارها وجود دارد كه نياز است به صورت جدي در اين زمينه ورود پيدا كنيم.

 

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اعلام اينكه برنامه‌ريزي براي شناسنامه‌دار كردن واحدهاي فروش برنج معتبر در سطح استان انجام شد، گفت: انتظار است كه مراكز دولتي براي تامين نيازمندي‌هاي خويش از اين مراكز خريد كنند.

همچنين دكتر اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در اين كارگروه به اعلام اين كه يك‌سوم بوفه‌هاي مدارس مازندران استانداردهاي  لازم را ندارند اظهار كرد: با توجه به همكاري مناسبي كه با آموزش و پرورش وجود دارد انتظار است كه نسبت به ساماندهي بوفه مدارس اقدامات مناسبي انجام شود.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه استعلام صلاحيت بهداشتي بوفه‌هاي مدارس غير انتفاعي قبل از تمديد و صدور پروانه در اختيار دانشگاه باشد خاطرنشان كرد: سازمان دانش‌آموزي پس از تأييد صلاحيت صدور مجوز را منوط به تأييد شبكه‌هاي بهداشت و درمان انجام دهد تا حساسيت‌هاي بهداشتي در اين زمينه به صورت جدي‌تر مورد بررسي قرار گيرد. وي با اشاره به اينكه سازمان نوسازي و تجهيز مدارس مكان مناسبي براي بوفه مدرسه در نظر بگيرد، تصريح كرد: آموزش پرورش ملزم به اجراي ماده 13 مواد خواركي است و ايجاد پايگاه تغذيه سالم در مدارس تازه تأسيس بايد  به صورت جديتر مورد توجه قرار گيرد.

 

 

 

جلسه كارگروه سلامت استان مازندران در دانشگاه علوم پزشكي مازندران برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
ساری ، میدان امام (ره) سه راه جویبار ، ابتدای بزرگراه ولی عصر (عج) ، دانشگاه علوم پزشکی مازندران | Copyright © 2015 Mazums.ac.ir . All rights reserved
Powered by DorsaPortal