حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1395/03/01 تعداد بازدید : 114
رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: بيماري هاي غير واگير در كشور رو به افزايش است و اين بيماري ها زندگي جوانان و ميانسالان را تهديد مي كند.
دكتر قاسم جان بابايي رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در همايش پويايي و بالندگي جمعيت جوان در مازندران اين بيماري هاي غيرواگير و كشنده را فشارخون ،ديابت و سرطان كنترل نشده اعلام كرد، كه مردان و زنان بين 15تا 60 سال را تهديد مي كند.

دكتر قاسم جان بابايي رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در همايش پويايي و بالندگي جمعيت جوان در مازندران اين بيماري هاي غيرواگير و كشنده را فشارخون ،ديابت و سرطان كنترل نشده اعلام كرد، كه مردان و زنان بين 15تا 60 سال را تهديد مي كند. وي افزود : سن مبتلايان به اين بيماري هاي غيرواگير كشنده در ايران در مقايسه با كشورهاي توسعه يافته ،10سال پايين تر است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران علت اصلي ابتلاء ايرانيان به اين بيماري هاي كشنده را در سنين پايين ناشي از استرس دانست.

دكتر جان بابايي با ابراز نگراني از افزايش سكته قلبي در ايران و پايين آمدن و سن ابتلاء خواهان همكاري تمام دستگاه هاي و سازمان هاي مرتبط در حوزه امنيت غذايي در اين حوزه شد.

وي مهمترين راهكار براي كاهش ابتلاء به بيماري هاي غيرواگير را در كشور اصلاح الگوي رفتاري،كاهش استرس و وزن و تحرك بيشتر دانست.

دبير شوراي سلامت مازندران با اشاره به افزايش سن ازدواج در كشور و استان و كاهش تمايل به فرزند آوري در زوج هاي جوان را از ديگر عوامل تهديد كننده رشد جمعيتي دانست.

دكتر جان بابايي مرگ سالانه 20هزار نفر در حوادث جاده و طلاق را از ديگر عوامل تهديد كننده رشد جمعيت اعلام كرد. براساس آمار سالانه 38درصد از مرگ و مير در ايران بر اثر بيماري سرطان و 30درصد نيز براثر بيماري قلبي است و آمار جمعيت مبتلا به ديابت نيز در كشور حدود دو ميليون نفر برآورد شده است.

همچنين طبق آمار استان مازندران رتبه نسخت كشور را در ابتلا به بيماري سرطان گوارش و سينه در زنان و رتبه نخست مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي عروقي داراست به طوري كه 43 درصد از مرگ و مير سالانه استان براثر اين بيماري است.

گفتني است درهمايش پويايي و بالندگي جمعيت جوان به مناسبت روز ملي جمعيت در دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ساري برگزارشد تفاهم نامه همكاري في مابيندانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني مازندران  واداره كل ثبت احوال استان مازندران منعقد شد.

اين تفاهم نامه با هدف كلان ارتقاي صحت اطلاعات و آمار مرتبط با جمعيت و ارتقاي فرزندآوري، ارتقاي سلامت كاركنان اداره كل ثبت احوال استان ،  ارتقاي سلامت در محل كار و ايجاد محيط كار سالم با اجراي برنامه ملي خود مراقبتي سازماني و جلب مشاركت و بكارگيري مطلوب از امكانات بالقوه و بالفعل بين دو سازمان به امضا رسيد.

تعهدات دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني  مازندران در راستاي  همكاري جهت ثبت دقيق تر اطلاعات مواليد و مرگ و همكاري در برگزاري دوره هاي آموزشي و تهيه بسته هاي آموزشي در زمينه اهميت فرزندآوري و خود مراقبتي بوده و  اداره كل ثبت احوال استان نيز متعهد شده تا در ارائه اطلاعات و آمار خام مواليد ، مرگ ، ازدواج و طلاق بصورت فصلي به معاونت بهداشتي و شبكه هاي بهداشت شهرستانها ، همكاري جهتدوره ها و كارگاه هاي آموزشي مباحث جمعيت  ، ازدواج ، طلاق  و  برگزاري منظم شوراي ارتقاي سلامت حداقل هر سه ماه يكبار و اجراي مصوبات همكاري لازم را بنمايد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران  گفت: بيماري هاي غير واگير در كشور رو به افزايش است و اين بيماري ها زندگي جوانان و ميانسالان را تهديد مي كند.
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal