حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1395/04/23 تعداد بازدید : 189
برنامه جامع سلامت در استان تدوين مي‌شود
دكتر قاسم جان بابايي عصر سه‌شنبه در كارگروه سلامت و امنيت غذايي در استانداري مازندران اظهار داشت:مهم‌ترين مسئله‌اي كه با آن درگير هستيم بيماري‌هاي غير واگير است كه 80 درصد مرگ و ميرها را در بر مي گيرد و به همين منظور برنامه جامع سلامت تدوين مي‌شود.

رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران

برنامه جامع سلامت در استان تدوين مي‌شود

دكتر قاسم جان بابايي عصر سه‌شنبه در كارگروه سلامت و امنيت غذايي در استانداري مازندران  اظهار داشت:مهم‌ترين مسئله‌اي كه با آن درگير هستيم بيماري‌هاي غير واگير است  كه 80 درصد مرگ و ميرها  را در بر مي گيرد و به همين منظور برنامه جامع سلامت تدوين مي‌شود.

وي با بيان اينكه نيمي از بيماري‌ها قابل‌پيشگيري و اصلاح است و مي‌توان هزينه‌هاي آن را كاهش داد افزود: فشارخون يكي از مهم‌ترين علل مرگ‌ومير است و مي‌توان آن را 30 درصد كاهش داد.

دكترجان بابايي مصرف دخانيات ، چاقي ، حوادث ترافيكي ،ديابت و اعتياد را از ديگر علل بيماري‌هاي غير واگير دانست و گفت:  درباره امنيت و سلامت روان نيز طبق آمار به ازاي هر پنج نفر يك نفر دچار اختلالات رفتاري و رواني هستند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران تصريح كرد: به منظور ساماندهي برنج ، سورتينگ هاي مركبات و سموم كشاورزي با تشكيل كارگروه سلامت در استان مازندران ، اقداماتي انجام شده و قرار است تا تمامي اين واحدها ، پروانه بهداشتي اخذ نمايند .

وي با اشاره اينكه بررسي ها نشان داده است كه وضعيت آب خوري ، بوفه ، سرويس بهداشتي و فضاي كلاس هاي درس مدارس غير انتفاعي استان با مشكلات بهداشتي مواجه است ادامه داد : بر اساس مصوبه شوراي سلامت ، بايد مشكلات بهداشتي اين مدارس پيگيري و حل و فصل شود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت : اين مدارس براساس رعايت نكات بهداشتي در بوفه ها ، آبخوري ها و سرويس بهداشتي درجه بندي مي شوند و براي اطلاع والدين در انتخاب مدرسه محل تحصيل فرزندانشان ، اين گواهي هاي بهداشتي در مدارس نصب مي شود و ملاك انتخاب مدارس از سوي والدين خواهدشد.

عليرضا يونسي معاون سياسي امنيتي استانداري مازندران  نيز در اين جلسه  افزود : دولت با اجراي طرح تحول سلامت و پرداخت هزينه هاي درماني و سلامت مردم ، تمامي بار هزينه درمان و سلامت را از دوش مردم برداشته است .

وي ادامه داد : دولت با اين اقدام به شدت هزينه درمان و سلامت مردم را كاهش داده است كه در هيچ دولتي به اين ميزان به مقوله سلامت جامعه توجه نشده است .

معاون سياسي و امنيتي استاندار مازندران از تلاش دولت تدبير و اميد در اين عرصه با عنوان توجه ويژه به سلامت جامعه نام برد و گفت كه ارزيابي هاي ميداني هم نشان دهنده رضايتمندي مردم در اين حوزه فعاليت دولت است .

وي آموزش را به عنوان فاكتوري اثرگذار در پيشگيري و كنترل از ابتلا به بيماري ها نام برد و افزود : تدوين بسته آموزشي درحوزه هاي مختلف درمان و بهداشت مي تواند در اين عرصه نقش آفريني كند .

در ادامه دكتر محسن اعرابي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ، مشاهده ابتلا به تب كريمه كنگو را در مازندران زودهنگام توصيف كرد و گفت كه اين مساله هشداري براي دست اندركاران تامين سلامت و بهداشت استان است .

وي از غرب مازندران به عنوان يكي از كانون هاي بروز و مشاهده اين بيماري در استان ياد كرد و افزود : متاسفانه آلودگي برخي دام هاي اين مناطق به كنه ناقل اين بيماري بر شيوع و سرايت آن به انسان ها تاثير گذار بوده است .

دكتر اعرابي با ذكر اين نكته كه تب كريمه كنگو با دوره كمون پنج تا هفت روزه ، بيماري مشترك ميان انسان و دام است و علائم مشابه سرماخوردگي ، آنفلولانزا و در نهايت خونريزي را به همراه دارد افزود : نمونه هاي آزمايش افراد مظنون به اين بيماري به انستيتو پاستور در تهران ارسال مي شود و پس از تائيد ، اقدامات لازم درماني در مورد بيماران انجام مي شود .

به گفته معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ، ويروس اين بيماري از طريق تماس پوست بدن زخمي با دام مبتلا به اين بيماري منتقل مي شود و دامداران ، قصابان ، كارگران كشتارگاهها و دامپزشكان از جمله افراد در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند .

دكتر اعرابي سم پاشي مجموعه هاي نگهداري دام را راهكار اصلي و مهم براي كنترل اين بيماري برشمرد و گفت كه چهار ميليارد ريال اعتبار براي سم پاشي اين واحدها نياز است .

برنامه جامع سلامت در استان تدوين مي‌شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal