حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1395/05/13 تعداد بازدید : 77
برگزاري پويش استاني شهروند سالم در استان مازندران
پويش شهروند سالم از يكم تا سي و يكم مرداد ماه سال جاري با پيام «توقف چاقي» برگزار مي گردد

 پويش شهروند سالم از يكم تا سي و يكم مرداد ماه سال جاري با پيام «توقف چاقي» برگزار مي گردد.

دكتر محسن اعرابي هدف از برگزاري اين كمپين را حساس سازي مردم و مسئولين در خصوص وضعيت نامناسب چاقي و اضافه وزن در سطح استان و اطلاع رساني در خصوص عوارض ناگوار ناشي از اين معضل اعلام كرد.

 وي با اشاره به اينكه سيستم بهداشتي و درماني با تلاش و پشتكار همه دست اندركاران، موفق به كنترل و مراقبت بسياري از بيماري هاي عفوني و غير عفوني تهديد كننده سلامت شده اظهار داشت:  كنترل بيماري زايي و مرگ و مير ناشي از عوامل مختلف از دستاوردهاي موفق در اين زمينه است اما تغييرات ناشي از پيشرفتهاي بشر در حوزه هاي مختلف، شيوه و سبك زندگي مردم را دگرگون و تهديدات بسياري را به همراه خود آورده است.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران اضافه كرد: تغيير سبك زندگي، مشاغل كم تحرك، زندگي شهر نشيني و پرخوري تهديدات زيادي به همراه داشته به گونه اي كه طبق آمار 24 ميليون نفر در ايران چاقي واضح دارند و بيشتر از نيمي از جمعيت كشور دچار چاقي و اضافه وزن هستند.

دكتر اعرابي گفت: شيوع چاقي و اضافه وزن در استان مازندران از همه استانهاي كشور بالاتراست و طبق آمار 56 درصد شهرنشينان و 53 درصد ساكنين روستا دچار چاقي و اضافه وزن بوده و 47 درصد مردان و 62 درصد زنان استان دچار اين مشكل هستند.

معاون بهداشتي دانشگاه در توضيح پيامدهاي اضافه وزن و چاقي اظهار داشت: چاقي در افزايش فشار خون، كلسترول، تري گليسيريد و قند خون نقش مهمي داشته و خطر بيماري هاي عروق كرونر قلب، سكته مغزي، ديابت نوع دو، مشكلات استخواني مفصلي و بسياري از سرطان ها را افزايش مي دهدكه اين بيماري ها مرگ و مير و ناتواني بسياري را به دنبال دارند.

دكتر اعرابي  با اشاره به اينكه چاقي و كم تحركي در كنار ساير عوامل، منجر به شيوع بالاي فشار خون در بيشتر از 15 درصد و بيماري ديابت در بيشتر از 10 درصد مردم استان شده است خاطرنشان كرد: از آنجا كه حجم زيادي از جمعيت استان در محدوده سني 15 تا 39 سال قرار دارند،با روند پيش رو با تعداد بسيار زيادتري از بيماري هايي چون ديابت و فشار خون در طي 20 تا 30 سال آينده مواجه خواهيم شدو متاسفانه استان مازندران از لحاظ ابتلا به سكته هاي قلبي و مغزي مقام ششم و از نظر ابتلا به سرطان جايگاه پنجم را در ميان كل استانهاي كشور دارد.

به گفته وي از جمله عادات غلط غذايي در استان مازندران مصرف زياد شيريني جات، استفاده كم از سبزي­ها و ميوه­ها، استفاده نامناسب از روغن­ها، مصرف تنقلات غير بهداشتي، ذائقه خوردن غذاهاي شور و چرب، استفاده از فست‌فودها و غذاهاي آماده پرنمك، مصرف حجم زيادتر از نياز نان و برنج است( سرانه مصرف برنج در تمام ايران 30 كيلو و در مازندران 60 كيلو است)

دكتر اعرابي در ادامه ضمن دعوت از همه مردم و دست اندركاران در جهت همراهي در اين پويش اعلام كرد: معضل چاقي و اضافه وزن با يك اراده جمعي و رعايت اصول پيشگيري از جمله تغذيه سالم و متعادل، داشتن تحرك بدني مناسب، شيوه هاي پخت و پز سالم تر و در يك كلام اصلاح سبك زندگي قابل كنترل است.

وي اظهار اميدواري كرد: فعاليتهاي متنوع پيش بيني شده در اين پويش زنگ هشدار اين تهديد بزرگ را به صدا درآورد.

دكتر اعرابي اضافه كرد: مردم جهت كسب اطلاعات بيشتر يا مشاوره با كارشناسان بهداشت مي توانند به نزديكترين مركز، پايگاه يا خانه بهداشت محل زندگي خود و پزشك خانواده خود مراجعه كنند.

برگزاري پويش استاني شهروند سالم در استان مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal