حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/08/02 تعداد بازدید : 329
شایعترین علت مسمومیت در کشور ما مسمومیت دارویی است
دکتر ابراهیم صالحی فر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به هفته پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها اشاره کرد و افزود: شایعترین علت مسمومیت در کشور ما بروز مسمومیت های دارویی است و بهترین کار برای پیشگیری از خوردن دوز تکراری دارو، یادداشت کردن دفعات مصرف دارو و یا قراردادن قرصها در داخل جعبه های مخصوص تقسیم بندی شدهبرحسب صبح، ظهر و شب می باشد.
دکتر ابراهیم صالحی فر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به هفته پیشگیری از مسمومیت ناشی از داروها اشاره کرد و افزود: شایعترین علت مسمومیت در کشور ما بروز مسمومیت های دارویی است و بهترین کار برای پیشگیری از خوردن دوز تکراری دارو، یادداشت کردن دفعات مصرف دارو و یا قراردادن قرصها در داخل جعبه های مخصوص تقسیم بندی شدهبرحسب صبح، ظهر و شب می باشد. 

وی با اشاره به اینکه در دسترس بودن و مصرف داروهای ترک اعتیاد مانند شربت متادون، می تواند منجر به مرگ کودکان شود. افزود: در برخورد با فرد مسموم غیر هوشیاری که در کنارش بسته های داروی خورده شده وجود دارد، ضمن حفظ خونسردی خود و عدم القاء استفراغ در این فرد، بسته های دارویی را همراه بیمار به بیمارستان ببرید.

 دکتر صالحی فر با اشاره به اینکه پيشگيري از بروز مسموميت ها در اطفال بسیار مهم و ضروری است افزود: در هنگام بيماري كودكتان مراقب باشيد تا دوز تكراري دارو به وي ندهيد و داروهاي مصرفي افراد خانواده را دور از دسترس كودكان نگهداريد.

 معاون غذا و دارو دانشگاه با اشاره به اینکه به كودكان بياموزيد هيچ چيزي ننوشند و يا نخورند مگر اينكه با اجازه بزرگسالان باشدافزود: اگر کودکی پس از مصرف نابجای دارو یا یک سم علامت و نشانه ای نداشت، دلیل بر رفع خطر نمی باشد.

دکتر صالحی فر با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و لزوم پیشگیری از مسمومیت ناشی از گازها و منوکسید کربن در این فصل افزود:علايم تماس طولاني با منوكسيد كربن، سردرد، گيجي و خواب آلودگي مي باشدکه که در ادامه تماس، فردمسموم دچارتهوع، استفراغ و تپش قلب مي شود. تماس با مقادير بالاي CO مي تواند سبب كاهش هوشياري و مرگ شود.
وی با اشاره به اینکه استفاده از بخاري هاي بدون دودكش تنها در محيط هايي كه داراي تهويه و جريان مناسب هوا مي باشند مجاز است افزود:از بكار بردن اين وسايل در محيط هاي بسته و فاقد جريان هوا خودداري نماييد.   
معاون غذا و دارو دانشگاه افزود: برای جلوگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن از نگهداری کودک در داخل خودروی روشن ودرپارکینگهای طبقاتی خودداری کنید.     
مسموميت هاي ناشي از مواد غذايي و گياهان سمي اشاره کرد افزود: دکتر صالحی فربه نوعي از مسموميت غذايي موسوم به " بوتوليسم" از كشنده ترين انواع مسموميت ها بشمار مي رود؟ و بوتوليسم در اثر مصرف مواد غذايي مانند سوسيس، كالباس ، كنسرو ماهي، كنسرو ذرت، كنسرو لوبيا، كشك خام و عسل طبيعي كه در شرايط نامناسب و غير بهداشتي تهيه و نگهداري شده اند ايجاد مي شود.

وی افزود:از مصرف كنسروهايي كه در قوطي آنها آثار نشت، برآمدگي و فرو رفتگي و زنگ زدگي مشاهده مي شود خودداري كنيد.

دکتر صالحی فرسهل انگاری و نجوشاندن کنسروهای خوراکی ممکن است منجر به از دست رفتن جان عزیزانمان و یک عمر ندامت شود افزود:برخي از گياهان تزئيني موجود در آپارتمان ها و باغچه ها مي توانند سبب بروز مسموميت در انسان شوند.

وی یکی دیگر از عوامل مسمومیت سموم دفع آفات و مواد شيميايي و شوينده خانگي دانست و افزود:برچسب روي ظروف سموم دفع آفات و بروشور آن را ابتدا كاملاً مطالعه كنيد و سپس جهت استفاده دقيقاً مطابق دستور عمل نمائيد.

وی با اشاره به اینکه در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشدافزود: از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك با فرآورده هاي سفيد كننده جداً خودداري كنيد چون بخارات وگازهاي   ناشي از اين اختلال بسيار سمي و خفه كننده مي باشد./

وی برای جلوگیری از مسمومیت در هنگام سم پاشی توصیه کرد تادر هنگام سم پاشي مزارع، با غات و باغچه ها حتماٌ از ماسك، دستكش و لباس مناسب استفاده نماييد.

دکتر صالحی فر مسموميت ناشي از گزيدگيها را یکی از عوامل مسمومیت دانست و افزود:عضو محل گزيدگي مار را بايد بي حركت و هم سطح يا كمي پايين تر از سطح قلب نگه داشت واز سرد کردن عضو با آب سرد یا یخ خودداری کنید/

معاون غذا و داروی دانشگاه با اشاره به اقدامات خارج از بيمارستان در مار گزيدگي افزود: بيمار را آرام كنيد و از حركات بيش از حد او جلوگيري کنید.

وی افزود: پس از مارگزيدگي علائم و واكنش هاي حساسيتي شديد مانند عطسه، مشكل در تنفس يا تورم سريع و شديد، درد شكم، تهوع، سرگيجه، درد قفسه سينه، خرخر صدا وكبود شدن رنگ لبها از جمله مواردي هستند كه سريعاً بايد به اورژانس مراجعه شود.

دکتر صالحی فر نيش زنبور عسل،را یکی دیگر از مسمومیتها دانست و گفت:برداشتن سريع نيش از روي زخم، جهت جلوگيري از ورود بيشتر سم به زخم ضروري است.

وی به اقدامات اوليه در گزش هاي معمولي زنبور اشاره کرد و افزود: محل زنبور گزيدگي را با آب و صابون بشوئيد و روي محل زنبور گزيدگي كمپرس سرد يا كيسه محتوي يخ قرار دهيد و به طور متوالي هر 15 دقيقه يكبار كيسه يخ را از روي پوست برداريد. از قراردادن مستقيم يخ روي پوست اجتناب نمائيد و از گرم كردن موضع بپرهيزيد.

 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه مسموميت ناشي از سوء مصرف مواد در جوانان را یکی از ممترین مسمومیتهای امروز جامعه دانست و افزود: مصرف انواع داروهاي هورموني با هدف بدنسازي در جوانان مي تواند سبب بروز عوارض وخيمي مانند عقيمي، نارسايي قلبي و كبدي، كوتاهي قد و بزرگ شدن سينه در مردان و پرمويي و خشونت صدا در خانمها گردد.

 دکتر صالحی فرگفت: مصرف همزمان مواد مخدر با برخي از داروهاي خواب آور و آرام بخش مي تواند سبب بروز مسموميت هاي شديد و حتي مرگ در فرد مصرف كننده گردد.
وی به مصرف نابجاي استروييدهاي آنابوليك در جوانان جهت بدنسازي و رقابت هاي ورزشي اشاره کرد و افزود:این مصرف با خطر بروز عوارض قلبي و عروقي مانند ازدياد فشار خون و نارسايي قلبي همراه است.

 وی به فراورده هاي مخدر و اعتيادزاي "پان" اشاره کرد و افزود:این فراورده ها برخلاف ادعاي مطرح شده مبني بر خوشبو كنندگي دهان و يا ترك سيگار، سبب بروز اعتياد مي گردند.

شایعترین علت مسمومیت در کشور ما مسمومیت دارویی است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal