حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/08/25 تعداد بازدید : 422
دستيابي به عدد ايده‌آل جراح و مغز و اعصاب در كشور
مشاور سلامت وزیر بهداشت گفت: برای هر 250 هزار نفر جمعیت یک جراح مغز و اعصاب نیاز است که به عدد استاندارد بین‌المللی دست یافته‌ایم.

مشاور سلامت وزیر بهداشت گفت: برای هر 250 هزار نفر جمعیت یک جراح مغز و اعصاب نیاز است که به عدد استاندارد بین‌المللی دست یافته‌ایم.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دکتر سید محمود رضا طباطبایی پيش از ظهر امروز در یازدهمین کنگره ملی مغز و اعصاب کودکان در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (ص) اظهار داشت: 75 درصد از عوامل خطر زای سلامت، خارج از تشکیلات بهداشت و درمان است و اين عوامل در جامعه وجود دارد.
وی ابراز داشت: با توجه به امکانات و دسترسی به شبکه‌های علمی دنیا، محدودیتی برای دستیابی به علوم نداریم.
طباطبایی ادامه داد: با تشکیل دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور و افزایش رشته‌های تخصصی مردم ما امکان دستیابی به بهترین شرایط درمان را پیدا می‌کنند اگرچه که ممکن است تا نقطه ایده‌آل فاصله زیادی داشته باشیم.
این استاد جراحی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: سلامت را نمی‌توان باعدد و رقم سنجید و هر اندازه به این مقوله توجه کنیم باز هم کم است.
وی با بیان اینکه در سال 57 مجموعه استان‌های شمالی یک پزشک مغز و اعصاب نداشت، گفت: اکنون مازندران بیش از 50 جراح مغز و اعصاب دارد که علاوه بر مرکز استان در سایر شهرها هم مشغول به فعالیت هستند.
طباطبایی با اشاره به اینکه در آن برهه یک جراح مغز و اعصاب کودکان در کشور نداشتیم، یادآور شد: در سال 61 با ورود دکتر غفرانی به کشور (بنیانگذار رشته مغز واعصاب کودکان کشور) این رشته پایه‌گذاری و از سال 67 هم آموزش آغاز شد.
وی با بیان اینکه طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت افزاد زیر 20 سال کودک محصوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: 60 درصد ازجمعیت ما معادل 40 میلیون نفر کودک و جوان هستند و می‌طلبد که به عنوان آینده سازان فردا ، به سلامت این گروه بیشتر توجه کنیم.
طباطبایی با اشاره به اینکه هدف ما افزایش آگاهی عموم مردم است، گفت: مردم با مراجعه به موقع، درمان سریع را دریافت خواهد کرد و خانواده‌ها نباید با مشاهده علائم بیماری، بیماری را سهل پندارند.
وی خاطر نشان كرد: با تشخیص به موقع می‌توان جلوی عوارض بیماری را گرفت و جمعیت جوان کشور را سالم نگه داشت.
مشاور سلامت وزیر بهداشت با اشاره به اینکه دور شدن از مبانی الهی ، دور شدن از همبستگی‌های اجتماعی و ورود عوامل خطر زا مانند اعتیاد، بیکاری، مسائل ترافیکی و آلودگی‌های صوتی و اجتماعی سلامت جامعه را با خطر مواجه کرده، ادامه داد: از نظر جامعه جهانی، سلامت به معنای فقط سلامت فیزیکی نیست بلکه سلامت به معنای سلامت فکری، روحی، جسمی و اجتماعی است.
وی افزود: 75 درصد از عوامل خطرزای سلامت خارج از تشکیلات بهداشت و درمان هستند.
طباطبایی با اشاره به اینکه از هر 100 هزار نفر جمعیت 10 تا 12 نفر گرفتار به این موضوع هستند، ادامه داد: مغز المان مهمی است و این بخش از دانش پزشکی دارای جایگاه مهمی است.
وی اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا از شرایط موجود به وضع ایده‌آل برسیم.
طباطبایی تصریح کرد:600 متخصص جراح مغز و اعصاب آموزش دیده عالی در کشور داریم .
وی یادآور شد: برای هر 250 هزار نفر جمعیت یک جراح مغز و اعصاب نیاز است که به عدد استاندارد بین‌المللی دست یافته‌ایم.

دستيابي به عدد ايده‌آل جراح و مغز و اعصاب در كشور
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal