حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/08/25 تعداد بازدید : 853
درمان بیماری صرع حداقل دو سال طول میکشد
دکتر محمد غفرانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و بنیانگذار رشته مغزو اعصاب کودکان ایران در یازدهمین کنگره مغز و اعصاب کودکان ایران با اشاره به اینکه صرع عارضه ای است که از زمان های قدیم شناخته شده است افزود : بقراط آنرا ناشی از نوعی بیماری مغز تلقی می کرده است.
دکتر محمد غفرانی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و بنیانگذار رشته مغزو اعصاب کودکان ایران در یازدهمین کنگره مغز و اعصاب کودکان ایران با اشاره به اینکه صرع عارضه ای است که از زمان های قدیم شناخته شده است افزود : بقراط آنرا ناشی از نوعی بیماری مغز تلقی می کرده است.
وی افزود : این عارضه به نحو حمله ای یا Paroxysmal حادث میشودکه طی آن اختلالی به نحو گذرا در سیستم عصبی مرکزی رخ میدهد.
دکتر غفرانی اضافه کرد :در مقابل صرع بیماریهایی وجود دارند که هرچند بروز آنها جنبه حمله ا ی دارد ولی ماهیت صرعی نداشته تنها از نظر بروز ناگهانی با حملات صرعی وجه تشابه دارند .
بنیانگذار رشته مغزو اعصاب کودکان ایران با اشاره به تعریف صرع گفت :عارضه ای که مشخص میشود با وقوع حملات مکرر اعـم از convulsive ( همراهی با عنصر حرکت) یا nonconvulsive ( بدون وجود عنصر حرکتی) که خود از دیس شارژ هائی منشاء میگیرد که از بخشی از مغز یا تمامی آن برخاسته میشود.
وی با عنایت به اینکه حملاتی که دفعتاٌ بروز میکنند ممکن است خاستگاههای متنوعی داشته باشند افزود : احراز این که حمله، ماهیت اپی لپتیک داشته و فرد گرفتار صرع است امری در خور تامل و شایسته اهتمام میباشد.
وی افزود: صرع فی نفسه با خود تبعاتی دارد که درکودکی و در صورتیکه صرع تداوم یابد در سنین بزرگسالی مشکلاتی برای فرد مصروع بهمراه میاورد
دکتر غفرانی با اشاره به اینکه چرا نباید در تشخیص صرع تعجیل کرد افزود : هر گاه تشخیص صرع واقعیت نداشته ، فرد بعنوان مصروع شناخته شود این امر توالی فاسدهای فردی و اجتماعی فراوانی با خود همراه دارد که تدارک آن امر دشواری است .
وی ادامه داد: باید دانست یک حمله تشنجی ممکن است مثلاٌ در جریان عفونت ،اختلال بیوکمیکال، هیپوکسی،مسمومیت و... رخ دهد و تشخیص افتراقی این حملات از صرع امری ضروری است .
دکتر غفرانی افزود: حمله ای که تعریف صرع بر آن صدق کرده دو بار یا بیشتر حادث گردد و ناشی از عواملی که صرفاٌ از نظر بروز ناگهانی شان با صرع وجه اشتراک دارند نبوده باشد اطلاق صرع بر آن حمله صادق است.
دکتر غفرانی زمان اخذ نوار مغز را پس از بروز دو بار یا بیشتر حملات دانست و افزود : ضروری است که e.e.g در حین بیداری تهیه شود.
اگر حمله از نوع آبسانس باشد ضروری است که e.e.g در حین بیداری تهیه شده و اخذ نوار به هنگام (Hyperventilation) سه دقیقه طول کشد.
دکتر غفرانی افزود در مورد تب و تشنج ساده ، اخذ e.e.g ضروری نیست ولی در مواردی که تب و تشنج وضع غیرمعمول داشته باشد اطلاعات حاصله از e.e.g میتواند در تشخیص و درمان موثر قرار گیرد.
دکتر غفرانی گام نخست در درمان صرع را دارو درمانی اعلام کرد و افزود : ولی قبل از تجویز دارو باید آموزش بیمار و خانواده وی را وجهه همت قرار داد و به هر مقدار این امر بیشتر تحقق یابد امید موفقیت درمان زیادتر است.
وی با تاکید بر آموزش و تفهیم خانواده های بیماران صرعی افزود : باید به آنان گفته شود که درمان بیماری حداقل دو سال طول میکشد و در صورت قطع حملات، پس از گذشت دو سال از آخرین تشنج، دارو بتدریج قطع خواهد شد.
بنیانگذار رشته مغز و اعصاب کودکان کشور افزود باید به خانواده آگاهی داده شود دارویی که تجویز میشود ممکن است به قطع حملات منجر نگردد ولی این نگرانی برانگیز نیست زیرا داروی جانشین وجود دارد.
دکتر غفرانی با اشاره به اینکه ممکن است داروی تجویز شده عوارضی داشته باشد افزود : در این صورت باید به پزشک معالج در اسرع وقت گزارش شود و مهم ترین این عارضه ها بثورات پوستی است.
وی به پزشکان نیز توصیه کرد تا تجویز دارو باید حتی المقدور در دو وعده زمانی که کودک در خانه است ( صبح و شب) توصیه شود و از استعمال دارو در مدرسه اجتناب گردد و مقدار داروی مصرفی و نحوه افزایش دارو در صورتیکه ضروری باشد ، باید با زبان ساده به بیمار تفهیم شود و از وضوح کامل برخوردار باشد بنحوی که مصرف داروی ضد صرع برای خانواده آسان باشد.
دکتر غفرانی افزود : باید به خانواده بیمار آگاهی داده شود که در مورد اکثر داروهای ضد صرع انجام آزمایشات لابراتواری بنحو ادواری ضروری است چون دارو ممکن است بدون آنکه علائم بالینی ایجاد کند مشکلاتی سیستمیک ایجاد نماید که جز با آزمایش نمیتوان بدان آگاهی یافت.
درمان بیماری صرع حداقل دو سال طول میکشد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal