حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/08/29 تعداد بازدید : 1105
انگل گربه شايع‌ترين بيماري بين انسان و حيوان است
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكترفرهنگ بابامحمودي صبح امروز در جمع خبرنگاران در مورد بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوانات هشدارهاي را ارائه داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، دكترفرهنگ بابامحمودي صبح امروز در جمع خبرنگاران در مورد بيماري‌هاي مشترك بين انسان و حيوانات هشدارهاي را ارائه داد.
وي با اشاره به اينكه وجود حيوانات در كنار انسان‌ها يك حيات هدفمند را در كنار انسان فراهم مي‌كند، ابراز داشت: اين شرايط ممکن است خطراتی را هم براي انسان بدنبال داشته باشد .
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ادامه با اشاره به اينكه در زندگي امروزي بيماري‌هاي كه به دليل همجواري انسان با حيواني مانند گربه ديده مي‌شود، انگل توكسوزپلاسموز يا همان انگل گربه است، اضافه كرد: اين انگل از طريق مدفوع اين حيوان كه در باغ‌ها، مزارع سبزيجات اين حيوانات حضور دارند و به دليل عدم شستشوي مناسب سبزيجاتي كه به مدفوع گربه آلوده باشند، انتقال مي‌يابد.
وي با بيان اينكه حيوانات حلال گوشتي كه از اين مزراع تغذيه مي‌كنند نيز به دليل موجود بودن اين انگل در مزارع ناقل اين بيماري مي‌شوند، اذعان داشت: محصولات دامي كه آلوده به انگل توكسوپلاسموز باشند و به صورت مناسب حرارت نبينند، انتقال دهنده اين بيماري به انسان خواهد بود.
دكتر بابامحمودي با اشاره به اينكه مادران كه در دوره بارداري اين آلودگي را داشته باشند نيز از طريق جفت به رحم انتقال دهنده اين بيماري به جنين خواهند بود، تصريح كرد: شنيده مي‌شود كه مادري به دليل ابتلا به انگل گربه فرزند خود را سقط كردند.
وي يكي ديگر از راه‌هاي انتقال اين بيماري را اهداي عضو عنوان و گفت: فردي كه اهداي عضو انجام مي‌دهد اگر به اين بيماري مبتلا باشد از طريق اهداي عضو به فرد گيرنده بيماري را انتقال مي‌دهد.
دكتر بابامحمودي با بيان اينكه 150 بيماري مشترك بين انسان و حيوان وجود دارد كه قابليت سرايت دارند، تصريح كرد: سه خطر بهداشتي و جاني، مالي و اقتصادي و ضربه زدن به اقتدار و حريت دولت‌ها از نتايج بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام در طول تاريخ بوده است.
وي به ذكر نمونه‌اي در اين زمينه پرداخت و گفت: شيوع جنون گاوي در انگليس در سال‌هاي گذشته نمونه‌اي از ضربه زدن به اقتدار اين كشور بود به طوري كه كشورهاي كه از انگليس صادرات گوشت داشتند، گوشت‌ها را پس فرستادند.
متخصص بيماري‌هاي عفوني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اعلام اينكه 90 درصد افراد در دنيا مبتلا به اين انگل هستند، خاطر نشان كرد: اين آلودگي شايع‌ترين آلودگي بشر از نظر انسان و حيوان محسوب مي‌شود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ادامه با اشاره به اينگه انگل‌ها نيز پارازيت‌هاي را بر روي بدن انجاد مي‌كنند، گفت: اين پارازيت‌ها شامل گال، كك و كنه محسوب مي‌شوند كه به دليل زندگي بر روي بدن حيوانات ممكن است بيماري‌هاي مانند طاعون و تيفوس را وارد بدن انسان به دليل ارتباط انسان با حيوانات كنند.
وي با بيان اينكه پارازيت‌هاي داخلي نيز در بدن وجود دارد ممكن است از طريق حيوانات به بدن انسان وارد شود، اين نوع ارتباط را به دليل مصرف فرآورده‌هاي دامي حرارات نديده مناسب برشمرد و خاطر نشان كرد: كرم كدو نمونه‌اي از اين پارازيت داخل بدن است كه به دليل عدم پخت مناسب گوشت گاو ممكن است از اين حيوان به انسان انتقال يابد.

انگل گربه شايع‌ترين بيماري بين انسان و حيوان است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1.5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal