حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۳۱ ارديبهشت
br ENGLISH
تاریخ: 1390/09/09 تعداد بازدید : 1571
در مازندران تخریب مفصلی 10 سال زودتر شروع می شود
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، سيد مهران رضوي‌پور در مورد شايع‌ترين مشكلات استخواني در استان اظهار داشت: بيماري‌هاي ارتوپدي در دو حيطه ترومايي كه ناشي از تصادفات و يا حوادث بروز مي‌كند و بيماري‌هاي غير حوادثي مانند مادرزادي شايع است.

يك متخصص ارتوپدي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:
در مازندران تخریب مفصلی 10 سال زودتر شروع می شود
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، سيد مهران رضوي‌پور  در مورد شايع‌ترين مشكلات استخواني در استان اظهار داشت: بيماري‌هاي ارتوپدي در دو حيطه ترومايي كه ناشي از تصادفات و يا حوادث بروز مي‌كند و بيماري‌هاي غير حوادثي مانند مادرزادي شايع است.
وي با اشاره به اينكه بيماري‌هاي آرتروز مفصلي و عصبي نيز منجر به اختلالاتي در بخش ارتوپدي مي‌شود، ابرار داشت: در مازندران به دليل قرار داشتن در شرايط كشاورزي و افزايش وزن نيز موجب تخريب مفصلي ايجاد مي‌شود.
رضوي پور با اعلام اينكه بيماري‌هاي استخواني زودتر از سن معمول در جوامع روستايي اتفاق مي‌افتد، خاطر نشان كرد: بيشتر بيماري‌هاي مفصلي و استخواني در سن 50 تا 60 سالگي شروع مي‌شود اما در اين استان به دليل شرايط كاري معمولا بيماري‌هاي استخواني و مفصلي 10 سال زودتر از جوامع شهري اتفاق مي‌افتد.
وي در ادامه با اشاره به اينكه تروماهاي ناشي از حوادث نيز در كارخانجات و محل كار نيز ممكن است مشكلاتي را براي مفاصل و استخوان‌ها ايجاد كند، گفت: در اين زمان بايد با پيوند اعضا شرايط را براي درمان فراهم كنيم.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با تاكيد بر اينكه ضعف عضلات و بي‌تحركي نيز شرايط بيماري‌هاي  مفصلي و استخواني را تشديد مي‌كند، اظهار داشت: داشتن تحرك بدني مناسب، نرمش و پياده روي در كاهش تخريب روند مفاصل نقش موثري ايفا مي‌كند.
رضوي‌پور پوكي استخوان را نيز يكي از بيماري‌هاي شايع استخواني برشمرد و خاطر نشان كرد: كاهش تحرك، كاهش دريافت مواد لبني در ابتلا به اين بيماري موثر است.
وي زنان را بيشتر از مردان در خطر ابتلا به اين بيماري اعلام كرد و گفت: در دوران بعد از يائسگي بانوان به دليل كاهش هورمون‌ها، متابوليسم استخوان به هم مي‌خورد و در اين زمان پوكي استخوان روند روبه رشدي را پيدا مي‌كند.
اين متخصص جراحي‌هاي ارتوپدي بيمارستان امام خميني (ره) ساري با اشاره به اينكه دريافت كورتون‌ها به صورت خودسرانه‌ براي كاهش درد به مقدار طولاني و خارج از دستور پزشك، قرار نگرفتن در معرض نور خورشيد به ميزان نياز و عدم مصرف ويتامين دي و مواد غذايي كلسيم‌دار در ابتلا به پوكي استخوان موثر هستند، تصريح كرد: در اين زمينه بايد از كلسيم‌هاي خوراكي استفاده كرد.
وي به خانم‌هاي باردار، شيرده و كساني كه زايمان‌هاي مكرر دارند توصيه كرد؛ براي جلوگيري از بيماري پوكي استخوان بايد دريافت كلسيم را در قالب مكمل‌ها در دستور كار داشته باشند.

در مازندران تخریب مفصلی 10 سال زودتر شروع می شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal