حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/09/16 تعداد بازدید : 1911
مصرف يك بار قليان برابر 40 نخ سيگار است
معاون بهداشتي و فني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با هشدار به عوارض مصرف قليان گفت: برخلاف تصور مردم، قليان چندين برابر از سيگار خطرناك‌تر است و مصرف يك بار قليبان برابر 40 نخ سيگار است.
معاون بهداشتي و فني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با هشدار به عوارض مصرف قليان گفت: برخلاف تصور مردم، قليان چندين برابر از سيگار خطرناك‌تر است  و مصرف يك بار قليبان برابر 40 نخ سيگار است.
 به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران  دكتر محمدرضا ميرزايي با اشاره به اينكه به طور كلي مصرف قليان به هيچ عنوان با موازين بهداشتي همراه نيست، تصريح كرد: عوارض قلبي، تنفسي، بهداشتي و گوارشي قليان بسيار متعدد است.
ميرزايي با اشار به اينكه شاهد هستيم كه قليان سراها در مجاورت مراكز دانشگاهي و آموزشي فعال شدند، خاطر نشان كرد: بايد در بحث آموزش عمومي اعتبارات ويژه‌اي در نظر گرفته شود .
وي  با ابراز تاسف از اينكه الان شاهد هستيم كه افراد به صورت زوجي يعني زن و شوهر از قليان استفاده مي‌كنند، تصريح كرد:  در مازندان اگر 700 سفره‌خانه به عرضه قليان بپردازند و اگر در اين بخش نيز 50 نفر استفاده كننده باشند روزانه 35 هزار جوان از قليان استفاده مي‌كنند.
معاون فني و بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ادامه با اشاره به اينكه جمعيت كشور ما جمعيت جوان است و در اين مسير با انواع خطرها مواجه است، از قليان نيز به عنوان يكي از تهديد كننده‌هاي سلامت نام برد و گفت: در چند سال گذشته سياست جمع‌آوري قليان سراها در دستور كار قرار گرفت.
وي در ادامه با تاكيد بر اينكه بايد دانش تغذيه‌اي و سلامت مردم را بالا برد، گفت: 43 درصد مردم مازندران براثر فشار خون بالا، 12.5 درصد از سرطان‌ها و 11.5 درصد نيز به خاطر حوادث جاده‌اي جان خود را از دست مي‌دهند.
دكتر ميرزايي در ادامه ويروس ايذر را يكي ديگر از تهديد كننده‌هاي سلامت در جامعه اعلام كرد و اظهار  داشت:در مازندران آمار دقيق مبتلايان به اين بيماري چند برابر آماري است كه موجود است.
وي گفت: چون غربالگري درباره ايدز نداريم، نمي‌توانيم آمار قطعي را اعلام كنيم.  
وي با بيان اينكه در كشور ما نيز 23 هزار و 250 نفر آمار مبتلايان به ويروس ايدز به صورت رسمي وجود دارد، خاطر نشان كرد: موج سوم ويروس اچ اي وي از طريق تماس جنسي ايجاد مي‌شود كه اين موج در كشور ما در حال گسترش است.
ميرزايي با اعلام اينكه شاهد افزايش آمار مبتلايان به اين ويروس در زنان هستيم، گفت: انتقال از اين طريق بسياري از جوانان را تهديد مي‌كند.
وي با بيان اينكه اين بيماري در كشور ما به عنوان يك قبح ديني نيز ديده مي‌شود، ابراز داشت: از اين بيماري مي‌توان به جرم مخفي نام برد چون عدم رعايت موازين شرعي و بهداشتي ، فرد را به بيماري مبتلا مي‌كند.
معاون فني و بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران ضعف اطلاع‌رساني در مورد ايدز را در جامعه يكي از راه‌هاي عدم آشنايي جوانان با اين بيماري برشمرد و گفت: به دليل تعدد برنامه‌ها و ماموريت‌ها در نهادهاي بهداشتي و درماني و كمبود منابع كار جدي نمي‌توان در اين باره انجام داد.
وي مهمترين زمان براي آموزش به گروه‌هاي پرخطر را سن 12 سالگي دانست و خاطر نشان كرد: بايد از دوره راهنمايي اين آموزش‌ها داده شود.
ميرزايي مبتلايان به اين بيماري را در كشور در گروه سني زير 30 سال اعلام كرد.
مصرف يك بار قليان برابر 40 نخ سيگار است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal