حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/10/05 تعداد بازدید : 2025
انجام آزمايش اوليه قبل از بارداری ضروری است
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر زليخا عطارد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مواردی که براي بارداري از سوی متخصصان توصیه می‌شود، ضرورت انجام آزمايش اوليه قبل از بارداری است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دکتر زليخا عطارد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مواردی که براي بارداري از سوی متخصصان توصیه می‌شود، ضرورت انجام آزمايش اوليه قبل از بارداری است.
این متخصص زنان و زایمان در بیمارستان امام خمینی (ره) ساری با اشاره به اینکه این آزمایش‌ها می‌تواند پزشکان را از وضعیت مادران و اینکه آیا مادری جزء گروه مادران پرخطر است یا خیر کمک کند،  تصريح كرد: آگاهي از وضعیت مادران پرخطر براي پزشكان و متخصصان بسيار مهم است.
این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه مادران پرخطر از نظر طب پزشكي به مادراني گفته می‌ش‌ود كه قبل از دوران بارداري داراي بيماري خاصي باشند، ابراز داشت: نياز است مادران قبل از زايمان در مراكز درماني شرح حال دقيقي از وضعيت مادران قبل از بارداري گرفته شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با يادآوري بيماري زمينه‌اي مثل قلبي، ريوي، خوني، رماتيسي و گوارشي تاكيد كرد: شرح حال بيماري در مراقبت‌های حين و بعد از زايمان نيز اثر گذار است.
وي با بيان اينكه بعضي از بيماري‌ها در زمان زايمان بروز پيدا مي‌كند، خاطر نشان كرد: در دوران بارداري در صورت بروز بيماري با بررسي شرح حال بيماري و انجام آزمایشات وضعیت بیمار  مشخص مي‌شود.
دکتر عطارد با بيان اينكه بروز بيماري فشار خون در دوران بارداري براي مادر و فرزند خطرناك است، تاكيد كرد: از فشار خون بالا در دوران باداري به عنوان مسمويت دروان حاملگي یا پراکلامپسی در علم پزشكي نام مي‌برند.
وي ادامه داد: افزايش فشار خون در مادران باردار باعث ايجاد تشنج و نارسايي كليه در مادر و بروز مشكل تنفسي در جنين مي‌شود كه نياز است با انتقال به موقع بيمار در بيمارستان تحت درمان قرار گیرد .
وي ديگر بيماري را كه ممكن است مادران باردار را در اين دوران به آن مبتلاء شوند را بيماري ديابت دوران بارداري عنوان کرد و گفت: با بروز اين بیماری مادر در رديف بيماران پرخطر دوران بارداري قرار مي‌گيرد.
دکتر عطارد با اعلام اینکه برای حل این مشکل باید داروهایی تجویز شود و این دارو ها  از جفت عبور نمي كند و مشكلي براي جنين ايجاد نمي‌شود، ادامه داد: زایمان زودرس، دو ويا چند قلوي‌زایی، سقط جنين مسموميت ناشي از فشار خون و ديابت از مواردی است که به آنها  بارداري‌ها خطرناک گفته می‌شود.
این متخصص زنان و زایمان خطرات ناشي از فشار خون بالا، ديابت و تنگي نفس را از علت‌های زایمان زودرس برشمرد و اضافه کرد: زايمان زودرس مشكلاتی را بعد از زايمان برای مادر و نوزاد ايجاد مي‌كند.
عضو هئيت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازدندران شايع‌ترين بيماري كه در حال حاضر در بين ماداران باردار بيش از گذشته مشاهده مي‌شود را كمبود پلاكت خوني عنوان کرد و گفت: مشكل كمبود پلاكت در سال‌هاي گذشته بسيار كم و يا ناچيز بود ولي در حال حاضر در بيشتر زايمان‌ها مشاهده مي‌شود.
وي عوارض ناشي از كمبود پلاكت خوني را خونريزي شديد ناحيه مغزي در مادران باردار عنوان كرد كه سلامت مادر را به خطر مي‌اندازد.
دکتر عطارد احتمال مصرف بيش از اندازه سموم كشاروزي را دليل كمبود پلاكت خوني در مادران باردار اعلام و بيان داشت: ممكن است عوامل محيطي نيز در كمبود پلاكت خوني نظير هواي آلوده نيز اثر گذار باشند.
وي تاكيد كرد: عوامل محيطي و دارويي در كاهش پلاكت خون تاثير زيادي ندارند و بيشترين تاثير ممكن است از مصرف محصولات كشاورزيي باشد كه از سموم زيادي در آنها استفاده می‌شود.
اين مسئول افزود: علت مرگ مادران باردار سه عامل لخته شدن خون داخل رگ، فشار خون بالا ، مسموميت‌ها، خون‌ريزي‌ها بعد از زايمان وعفونت‌هاي بعد از عمل  است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بيان اينكه بيشترين علت مرگ ماداران باردار زماني اتفاق مي‌افتد كه خون‌ريزي بعد از زايمان كنترل نشود و در اين نوع زايمان‌ها رحم دچار شلي شده و خون‌ريزي غير قابل كنترل است.
عضو هئيت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران داشتن آگاهي‌هاي قبل، حين و بعد از زايمان را در كنترل مرگ ومير ماداران بادار بسيار ضروري اعلام و تاكيد كرد: كنترل‌هاي حين بارداري در كاهش مرگ و مير مادران باردار بسيار موثر است.
انجام آزمايش اوليه قبل از بارداری ضروری است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal