حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/11/26 تعداد بازدید : 773
سمینار یکروزه ارتقای تغذیه بالینی ، چالشها و راهکارها در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد .
دکتر فرهاد غلامی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با اشاره به اینکه از مهمترین علل مرگ و میر در دنیا و کشور ما بیماریهای قلبی و عروقی ، حوادث و سرطانها است افزود : دو علت مرگ و میر با موضوع تغذیه ارتباط مستقیم دارد .
سمینار یکروزه ارتقای تغذیه بالینی ، چالشها و راهکارها در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد .
دکتر فرهاد غلامی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با اشاره به  اینکه از مهمترین علل مرگ و میر در دنیا و کشور ما بیماریهای قلبی و عروقی ، حوادث و سرطانها است افزود : دو علت مرگ و میر با موضوع تغذیه ارتباط مستقیم دارد .
وی توجه به مشاوره تغذیه و رژیم درمانی برای بیماران در بیمارستان ها در حال حاضر در کشور بعنوان یک ضرورت مطرح است افزود:  بیماران بستری در بیمارستان اغلب در حین بستری یا پس از ترخیص با کاهش وزن ، سوء تغذیه و بروز کمبود انواع ریز مغذیها مواجهند.
دکتر غلامی ضرورت حضور  کارشناسان تغذیه در تیم درمانی بر بالین بیمار ضروری دانست و افزود : حضور کارشناسان تغذیه و ارایه مشاوره تخصصی باعث ارتقاء کیفیت خدمات درمانی ارائه شده و به کاهش هزینه های درمانی کمک کنند .
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد : توجه به وضعیت تغذیه بیماران در بیمارستان های کشور و ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات مشاوره و رژیم درمانی در بیمارستان ها یکی دیگر از اولویت های برنامه بهبود تغذیه جامعه است .
وی  بهبود وضعیت خدمات تغذیه بالینی در بیمارستان ها و ساماندهی وضعیت ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در سطح جامعه را از اهداف کلی برنامه بهبود تغذیه جامعه عنوان کرد و گفت: گسترش انطباق خدمات تغذیه بالینی بیمارستان ها با مقررات آئین نامه ، ارتقاء دانش و مهارت کارشناسان تغذیه بیمارستانی ، افزایش رضایتمندی بیماران بستری در بیمارستان ها از نظر رژیم درمانی ، افزایش رضایتمندی بیماران سرپایی و بستری دریافت کننده مشاوره تغذیه را از اهداف اختصاصی این سمینار عنوان کرد .
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران  جذب  بکارگیری وتربیت وآموزش مکتخصص و کارشناسان تغذیه را از برنامه های راهبردی دانشگاهها اعلام و اذعان داشت :  بهبود شرایط ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در دفاتر کار مشاوره تغذیه و رژیم درمانی  و همچنین بهبود شرایط ارائه خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در بیمارستانها و پایش و ارزشیابی بیمارستان ها  از دیگر برنامه های این دانشگاه است .
در ادامه این برنامه  حامد پورآرام  دکترای تخصصی علوم تغذیه دفتر بهبود تغذیه جامعه، معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام شيوع چاقي در كشور  گفت  : ميانگين مقدار BMI  در استانهاي كشور 24و هفت دهم  است كه در پانزده استان كشور با جمعيت حدود 70 درصد كل كشور بالاي اين ميزان است
وی با اشاره به پانزده استان كشور با ميانگين BMI بالاي ميانگين كشوري تاکید کرد : مازندران با BMI 26 در راس این جدول و از نظر چاقی رتبه اول را دارد که كهكيلويه وبويراحمد با BMI 24.7 در پایین این جدول قرار دارد و معنی این آمار این است که  درصد هم ميهناني كه اضافي وزن و يا انباشت چربي در بدن دارند رو به افزايش است
سمینار یکروزه ارتقای تغذیه بالینی ، چالشها و راهکارها در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد .
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal