حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/12/11 تعداد بازدید : 489
آموزش پزشکان در برخی موارد تجویز، ضروری است
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران: آموزش پزشکان در برخی موارد تجویز، ضروری است

 معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: لزوم آموزش پزشکان در برخی از نکات تجویز ، ضروری به نظر می رسد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دکتر ابراهیمی صالحی فر در کنگره ملی تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم (عج) دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در خصوص ارزیابی نحوه مصرف وانکومایسین ، اظهار داشت:وانکومایسین ، آنتی بیوتیکی از خانواده گلیکوپپتیدها است که در حال حاضر برای عفونت های شناخته شده ناشی از MRSA  یا MRSE ، داروی انتخابی است.
وی با اشاره به اینکه درصد انتروکوک های مقاوم به وانکومایسین در بیمارستان های آمریکا از سه هزارم درصد در سال 1898 به بیش از 25 درصد در سال 99 افزایش یافته است، تصریح کرد:با توجه به شیوع میکرو ارگانیزم های گرم مثبت مقاوم به وانکومایسین ، کمیته مشورتی کنترل عفونت های بیمارستانی در سال 95 دستورالعملی را منتشر ساخت و مصرف مناسب و غیرمناسب وانکومایسین را برشمرد و پزشکان را به رعایت این دستورالعمل به منظور کاهش بروز سوش های مقاوم به وانکومایسین ملزم کرد.

صالحی فر با بیان اینکه رونده 208 بیمار در 2 بیمارستان رازی قائم شهر و بیمارستان امام خمینی ساری به صورت گذشته نظر مورد بررسی قرار گرفت،ادامه داد:اطلاعات لازم بر اساس پرسش نامه تهیه و استخراج شد.
وی با اشاره به اینکه در این پژوهش 5/61 درصد بیماران مرد و 5/38 زن بودند ، یادآور شد:وانکومایسین توسط 6/23 درصد متخصصان عفونی ، 5/36 درصد توسط جراحان و 5/38 درصد توسط سایر پزشکان تجویز شده بود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در این پژوهش تنها 7/32 درصد بعد شروع درمان با وانکومایسین درخواست کشت آنتی بیوگرام داده شده بود، خاطرنشان کرد:7/8 درصد آن نیز در 24 ساعت نخست بود.
وی گفت: میانگین و مد کلیرانس کراتینین بیماران در شروع درمان هفت درصد و میانگین دریافت وانکومایسین 8/8 روز و ماکزیمم دریافت آن 48 روز بود.
صالحی فر ادامه داد: از این پژوهش به این نتیجه رسیدیم که بعضی از دستورالعمل های HICPAC در تجویز وانکومایسین رعایت نشده است و در نتیجه لزوم آموزش پزشکان در برخی از نکات تجویز ، ضروری به نظر می رسد.

 
آموزش پزشکان در برخی موارد تجویز، ضروری است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal