حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1390/12/11 تعداد بازدید : 661
اطلاعات پزشكان در باره آنتي بيويتيك‌ها افزايش يابد
استاد پيشكسوت دارو سازي باليني گفت:اطلاعات پزشكان در باره آنتي بيويتيك‌ها افزايش يابد خطهاي آخر آنتي بيوتيك در كشور ما مصرف مي‌شود

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي مازندران خير الله غلامي به مناسبت برگزاري كنگره ملي تجويز منطقي آنتي بيوتيك ها در گفتتگو با خبرنامه ويدا اظهار داشت:  موضوع  كنگره انتخاب شده در دانشگاه علوم پزشكي مازندران كه با همكاري  دكتر صالحی فر،دکتر علا و دکتر رافتی تیم خوبی در آنجا هستند و حضور خانم دکتر هندویی هم به جمعشان  بركيفيت كار مي‌افزايد.

 استاد پيشكسوت باليني دارو سازي تصريح كرد: آنتی بیوتیک ها معضلی هستند در کشور ما، به خاطر اینکه نحوه استفاده کردنشان و مشکلاتی که به دنبال استفاده کردن ازش ایجاد می شود واقعی هستند، مشکلاتی که باید به آنها فکر بکنیم و برایش برنامه ریزی بکنیم  و تجویز و مصرفشان هم قاعدتاً باید منطقی باشد.

وي بيان داشت:تمام دنیا سعی کرده اند بروند به سمت منطقي كردن مصرف آنتي بيوتيك ها بروند و کمتر کشوری هم وجود دارد که با توجه به criteria هایی که وجود دارد واقعاً مصرف آنتی بیوتیک ها را منطقی کرده باشد.

دكتر غلامي تاكيد كرد: همه کشور ها  به خاطر مصرف غير منطقي آنتي بيوتتيك ها  دچار چالش شدند  و با مقاومت هایی که به دنبال مصرف آنتی بیوتیک ها به وجود می آید مشكل دارند وكشور ما هم از این وضعیت مستثني نیستیم،فکر می کنم مسایلی که در ارتباط با آنتی بیوتیک ها ما باید در مملکتمان جا بیندازیم در ارتباط با مردم و نیز افرادی است که درگیر حلقه درمانی هستند.

وي ادامه داد: برای مردم باید مصرف منطقي انتي بيوتيك را آموزش دهيم که  هر عفونتی را آنتی بیوتیک نمی تواند درمان کند وبیشترین عفونت هایی که ما دچارش می شویم ویروسی هستند و آنتی بیوتیک بر ویروس اثری ندارد و مردم اجازه دهند تا پزشکان در زمان بليماري ها برايشان تصميم گيري كنند.

 اطلاعات پزشكان در باره آنتي بيويتيك‌ها افزايش يابد*

استاد پيشكسوت داور سازي باليني بيان داشت: پزشکان ما در باره مصرف  آنتی بیوتیک ها وعوارض آنها بايد بيشتر بدانند واطلاعات داوريي خود را در  مورد مقدار هم پوشانی و ساختار كلي داورها افزايش دهند.

 وي گفت به طور نمونه، بسیاری از پزشکان شاید ندانند که اگر کسی به پنی سیلین حساسیت دارد ممکن است همان حساسیت را به سفالوسپورین ها داشته باشد و در این خصوص حساسیت متقاطع وجود دارد.

وي ديگر مشكلات مربوط به مصرف بي رويه آنتي بيوتيك ها را مربوط به داروخانه هایی  عنوان كرد كه بدون نسخه اقدام به ارائه داور به بيماران مي‌كنند.

* امتيازات دوره بازآموزي ها افزايش يابد

 دكتر غلامي در مورد نقش داروسازان عمومی و داروسازان بالینی را در کمک به تجویز منطقی آنتی بیوتیک ها بيان داشت: آنتی بیوتیک ها به طور کلی وادی است که داروسازان به واسطه دانشی که در ارتباط با آن دارند کمک بسیار زیادی را می توانند به پزشکان به ویژه پزشکان عمومی برسانند و اولین پایه ای که در ارتباط با ارتقاء کیفیت درمان باید در موردش صحبت کنیم آنست که دانشمان را در آن زمینه افزایش دهیم.

 وي اذعان داشت: برای باز آموزی هایی که در ارتباط با آنتی بیوتیک ها هستند وزارت بهداشت می تواند امتیاز بیشتری قراردهد و کار گاه هایی  که در این خصوص در باز آموزی ها تشکیل می شود می تواند تعداد بیشتری داشته باشد واصلاً بازآموزی ها حالت کارگاهی داشته باشد.

* 84 نفر به خاطر مصرف سفتریاکسون جانشان را از دست دادند

وي در پاسخ سوال خبرنامه دوا در مورد عوارض ناخواسته  داوريي كه طي سالهاي اخير با آن مواجه بود گفت: 84 نفر به خاطر مصرف  سفتریاکسون  جانشان را از دست دادند و موردي كه بايد به طور جدي توجه شود،تا زمانی که می توانیم از داروی خوراکی استفاده کنیم از داروی تزریقی استفاده نکنیم، این یک مطلب کلی است و  در مورد آنتی بیوتیک ها هم همین مساله صادق است و تا زمانیکه می توانیم عفونتی را با آنتی بیوتیک خوراکی درمان کنیم نباید به سمت شکل تزریقی آنتی بیوتیکی را به صورت تزریقی استفاده کنیم تا جایی که ممکن است با سرعت کم و به شکل انفوزیون استفاده کنیم.

 نقش آزمايشگاهها  وافزايش كيفيت كار آزمايشگاهها در منطقي كردن مصرف انتي بيوتيك ها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد:

 دكتر غلامي در هر بیمارستانی باید بررسی روند مقاومت های میکروبی را در خودش داشته باشد واين مورد در بيمارستانهاي ما رعايت نمي‌شود و  هر بيمارستاني بايد روند پيداش مقوامت در مووسه خودش را به خوبي بداند واگر اصلاعت بيمارستانها در مورد مقاومت هاي داوريي  نامناسب باشد خود بيمارستان مسئول تجويز غير منطقي داروها است.

 وضعيت مقاومت هاي میکروبی وضعیت کشور ما را چگونه می بینید  ونگرانی سازمان بهداشت جهانی  در مورد كشور ما چه مقدار صادق است؟

 دكتر غلامي وضعيت كل كشور را به خاطر نداشتن  ديتاها لازم را نمي دانم ولي در چند  بیمارستانی که ما کار کردیم وبررسی کردیم وضعیت مقاومت ها خیلی  نامناسب است و وجود مقاومت ها درمان را سخت کرده است و اگر وضع به همین صورت پیش رود ما بعد از مدت کوتاهی برای بیماران هیچ کاری نخواهیم توانست بکنیم.

*خطهاي آخر آنتي بيوتيك در كشور ما مصرف مي‌شود

 

وي ادامه داد:  الان خط های آخر آنتی بیوتیک ها که در دنیا مصرف می شود را ما داریم مصرف می کنیم واگر بيماري ها به  اینها هم مقاومت حاصل شود چه کار خواهیم کرد؟ با اینکه این داروها بسیار گران هستند. مردم واقعا درتهیه آنها دچار مشکل هستند و بعضی از آنتی بیو تیک ها الان یک دوره اش حدود پنج شش ملیون تومان است واین تازه قبل از گرانی ها بود، و ما تقریبا در این باره  به آخر خط رسیده ایم.

*عفونت مشكل اول درماني كشور نيست، آنتي بيوتيك ها بي مورد مصرف مي‌شوند

آخرين حرف دكتر غلامي به خواندگان اين مطلب: من فقط می توانم بگویم در درمان شاید مهمترین دسته دارویی که ما باید در سطح عمومی بهش توجه بکنیم آنتی بیوتیک ها هستند. به خاطر اینکه بیش از 50٪ نسخ ما آنتی بیوتیک نوشته می شود و این در حالی است که ما کشوری نیستیم که اولین مشکلش عفونت باشد،الان بیماریهای قلب و عروق دارد اولین مشکل است و مصرف بيش از اندازه آتي بيوتيك‌ها دليل ندارد.

دكتر غلامي تاكيد كرد: با همكاري رسانه مردم را از مصرف بي رويه آنتي بيوتيك ها آگاه كنيم و هر کدام از پزشكان  باید به این مساله حساس شود  واین حساسیت را به مردم هم منتقل بکنیم.

 استاد پيشكسوت داور سازي باليني در پايان با تمام وجود اين حرف را بيان كرد: از هرجا و هر لحظه برای این منظور استفاده کنیم، برای کی؟ برای خودمان به عنوان کسی که در این جامعه دارد زندگی میکند. چون فردا روز ممکن است من دچار عفونتی شوم که نتوانند آن را درمان کنند. حداقل اگر به فکر هیچ کس نیستم به فکر خودم باشم.
اطلاعات پزشكان در باره آنتي بيويتيك‌ها افزايش يابد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal