حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/01/25 تعداد بازدید : 457
از فعالان حوزه سلامت قدردانی شد
در آخرین روز از هفته سلامت طی همایش استانی ، از فعالان و نخبگان حوزه سلامت و بهداشت تجلیل به عمل آمد.
در آخرین روز از هفته سلامت طی همایش استانی به مناسبت گرامیداشت روز بهداشت ، از فعالان و نخبگان حوزه سلامت و بهداشت تجلیل به عمل آمد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این همایش، ضمن قدردانی از حاضرین درهمایش، با بیان اینکه امروزه کشور ایران در زمینه  بهداشتی  ودرمانی در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است گفت: استان مازندران نیز در این زمینه حرهایی برای گفتن دارد.
دکتر ناصحی  شعار جهانی این دوره ازهفته سلامت را زندگی سالم، طول عمر بیشتر دانست و افزود: از آنجایی که مسایل مربوط به سالمندان از مشکلات و موضوعات مهم حوزه سلامت به شمار می رود رویکرد این شعار با محوریت  توجه به سالمندان انتخاب شد.
وی با تاکید بر اینکه موضوعات سالمندان جامعه را نیزتحت تأثیر خود قرار می دهد خاطرنشان ساخت:  انتظار می رود موضوعات مربوط به این قشر جامعه به صورت مستمر مورد توجه مسولان اجرایی قرار گیرد .

قایم مقام وزیر بهداشت ضمن بیان اینکه 7درصد از جامعه ایرانی را افراد سالمند تشکیل می دهند گفت: پیش بینی می شود در دههای آتی این رقم افزایش یابد لذا از اکنون باید برنامه ریزیهای اصولی و دقیق صورت گیرد.

دکتر ناصحی ادامه داد: امید به زندگی افراد نسبت به سی سال گذشته ،20 سال افزایش پیداکرده و به مرز 70 سال رسیده است و از آنجایی که این افراد به مرز پختگی رسیده اند می توانند تجربیات خود را به نسلهای بعدی انتقال دهند لذا ضروری است شرایطی ایجاد کنیم تا زندگی سالمی برای سالمندان فراهم آید.

وی با تاکید بر توجه به جنبه های روحی وجسمی سالمندان  برای داشتن سالمندی سالم گفت: چنانچه بیماری سالمندان کاهش یابد سالمند زندگی مفیدی خواهد داشت و سربارجامعه نخواهد بود لذا این وظیفه ماست تا در زمینه بهداشتی اقدامات موثری انجام دهیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه استان در شاخصهای بهداشتی رتبه خوبی دارد افزود: از آنجایی که بیماریهای های قلبی عروقی و سرطان دستگاه گوارش  به دلیل تغذیه نامناسب رو به افزایش است حوزه بهداشت باید به این موارد نیز توجه داشته باشد و با همکاری سازمانهایی همچون تربیت بدنی- آموزش و پرورش- بهزیستی و... از طریق آگاهی دادن مردم افراد سالم تری داشته باشیم.

دکتر ناصحی طرح های پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع را یکی از طرحهای بزرگ ملی در حوزه سلامت عنوان و تصریح کرد: در این طرحها تمامی هزینه های سطح یک برای مردم درحوزه شهری کاملا رایگان می شود و سایر مراکز نیز  با حداقل فرانشیز 90 تا 95 اعمال می شود.

وی از مردم خواست مشارکت صریحی در تکمیل سامانه الکترونیک سلامت داشته باشند تا درمواقع نیاز در اختیار پزشک قرار گیرد.

قایم مقام وزیر بهداشت در پایان سخنانش اظهار امیدواری کرد با به کار گیری منابع مالی و انسانی و نیز حمایتهای اجتماعی و هماهنگی های  دستگاه های اجرایی  در اجرای این طرح موفق شویم.

حجت الاسلام جلالی امام جمعه فریدونکنار نیز در سخنانی به بیان دیدگاه کرامت سالمندان از نگاه اسلام پرداخت و گفت: دستور اسلام ، تکریم و احترام به کسانی است که دوران کودکی را پشت سر گذاشتند و دوران نوجوانی و جوانی را طی کردند و اکنون به مرحله ضعف و سستی و کم توانی رسیده اند .

وی با اشاره به فرمایشات امام سجاد در رساله حقوق راجع به احترام به بزرگسالان تصریح کرد: تکریم و تجلیل سالمندان هم ردیف با تجلیل خدا عنوان شده است.

امام جمعه فریدونکنارادامه داد: کسی که فرد سالمندی را احترام کند خداوند او را از هول و وحشت روز قیامت در امان نگه می دارد.

حجت الاسلام جلالی به تعارف مختلف سلامتی از دیدگاه بقراط و ابن سینا و سازمان جهانی بهداشت پرداخت و اظهار داشت: تعریف سلامتی از نظر اسلام علاوه بر آسایش جسمی و روحی و اجتماعی، آسایش در محدوده اعتقادات فرهنگی و دینی است.

وی درس گرفتن از تعالیم اسلام را راه موفقیت جوامع بشری دانست.

همچنین در حاشیه این همایش جشنواره غذای سالم برگزار شد .

گفتنی است این همایش با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و به میزبانی شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار در مجتمع شهید رجایی این شهرستان برگزار شد و از 7 خیرعرصه سلامت ، 11مدرسه برگزیده مروج سلامت در سالهای 90-89 و 15کارمند نمونه دانشگاه در هفته سلامت امسال و 13 فعال بخش شهر سالم و روستای سالم که مورد تقدیر وزارت بهداشت قرار گرفتند، تجلیل به عمل آمد.
 از فعالان حوزه سلامت قدردانی شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal