حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/02/30 تعداد بازدید : 739
بيماريهاي مشترك بين حيوان و انسان از خطرناك ترين بيماريهاي عفوني در انسان است
قايم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران: بيماريهاي مشترك بين حيوان و انسان از خطرناك ترين بيماريهاي عفوني در انسان است
قايم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران: بيماريهاي مشترك بين حيوان و انسان از خطرناك ترين بيماريهاي عفوني در انسان است
قايم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران در كارگروه تخصصي سلامت و امنيت غذايي استان با بيان اينكه بيماريهاي مشترك بين حيوان و انسان از خطرناك ترين بيماريهاي عفوني در انسان به شمار مي روند گفت: اين بيماريها عوارض مهم اقتصادي، سياسي و اجتماعي  در پي دارد.
دكتر فرهنگ بابا محمودي متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران  حيوان گزيدگي، هاري، لپتوسپیروزیس (تب شاليزار)، سیاه زخم، کیست هیداتیک ، سالک ،کالاآزار، سیاه زخم تنفسی و CCHF را از بيماريهاي قابل انتقال بين انسان و حيوان عنوان و تصريح كرد: در اين بيماريها ، حيوان گزيدگي از آمار بالايي برخوردار است و هر ساله افزايش مي يابد.
وي با بيان اينكه بيماري هاري از قديمي ترين بيماري هاي است كه كشف شده افزود: عامل 99درصد مرگهای هاری در جهان در اثرگاز گرفتگی توسط سگهای اهلی عنوان مي شود .
قايم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران ضمن اشاره به اينكه سالانه 55 هزار نفر در اثر هاری می میرند گفت: در استان مازندران سالانه حدود 700 میلیون تومان صرف هزینه واکسن و سرم ضد هاری می شود .
دكتر فرهنگ بابا محمودي ادامه داد: در ایران برای پیشگیری از هاری سالانه حدود 12 میلیارد تومان هزینه مي شود اين درحالي است كه  هزینه سالانه جهانی برای پیشگیری از هاری ، بیش از یک میلیارد دلار می باشد.
وي با تاكيد بر اينكه ميزان آلودگي به بيماري هاري در كشور ما بالاست، گفت: ايران در منطقه قرمز قرار دارد.
قايم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي مازندران گزش ناشي از سگهاي صاحبدار در استان را 92 درصد در 6 ماهه اول سال گذشته دانست و گفت: اين آمار در سال 89، 94 درصد بوده است.
دكتر فرهنگ بابا محمودي با بيان اينكه 57 درصد مردان مورد گزش قرار گرفتند افزود: با آموزش و آگاه سازى مردم ، واكسيناسيون و ايمن سازى سگ ها و گربه هاى صاحب دار، معدوم كردن و از بين بردن سگ هاى ولگرد، جمع آورى و دفع بهداشتي زباله، داير كردن مراكز درمان ضد هارى مي تواند با اين بيماري مبازره كرد.
وي ضمن بيان اينكه با آموزش و اطلاع رساني به كشاورزان بيماري تب شاليزار در مازندران به شدت كاهش يافته است تصريح كرد: در سال 89، تعداد 189 مورد بيماری تب شالیزار و در 6 ماهه اول سال گذشته، 8 مورد از اين بيماري در استان مشاهده شده است.
مديركل دامپزشكي مازندران نيز در سخناني با بيان اينكه سالانه 50 تا 70 ميليون تومان صرف واكسيناسيون سگهاي صاحبدار مي شود گفت: برخي از سگهاي شكاري نيز توسط بخش خصوصي واكسينه مي شوند.
مجيد مختاري در ادامه سخنانش با اشاره به اينكه بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي سازمان جهاد كشاورزي مازندران، توليد سالانه شير در استان 700 هزار تن است تصريح كرد: روزانه حدود 2000 تن شیر در مازندران تولید می شود .
وي با تاكيد بر اينكه اقدامات لازم و بهداشتي درون كارخانجات لبني و فراورده هاي شيراستان انجام مي گيرد خاطرنشان ساخت: واسطه هاي دريافت  و تحويل شير به كارخانجات خود را مقيد به رعايت توصيه هاي بهداشتي می دانند.
بيماريهاي مشترك بين حيوان و انسان از خطرناك ترين بيماريهاي عفوني در انسان است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal