حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/02/31 تعداد بازدید : 790
در مورد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو چه می دانیم ؟
امروزه بیماریهای مشترک بین حیوان و انسان یکی از خطرناکترین و کشنده ترین و شایعترین بیماریهای انسان را بخود اختصاص داده اند .
امروزه بیماریهای مشترک بین حیوان و انسان یکی از خطرناکترین و کشنده ترین و شایعترین بیماریهای انسان را بخود اختصاص داده اند . عوامل ایجادکننده می تواند ویروس یا باکتری یا انگل یا قارچ باشد . این بیماریها سه گرفتاری عمده برای بشر ایجاد می کنند . 1- مشکل بهداشتی با ایجاد بیماری و یا عارضه و معلول کردن فرد و گاهی نیز متأسفانه عامل مرگ انسان شده و گاهی نیز بصورت همه گیر ظاهر می شوند .
2- اختلال در زنجیره اقتصادی با ایجاد بیماری در حیوانات و کاهش زاد و ولد و تولیدات دامی و کاهش منابع تغذیه ای و صنعتی برای بشر و بهم خوردن زنجیره های داد و ستد بین دولتها .
3- ایجاد گرفتاری در اقتدار سیاسی و حیثیت جهانی ملت ها و کاهش مراودات بین المللی و اثر بر مبادلات و توریسم یا جهانگردی .
* در این گروه از بیماریها باید ویروسها را خطرناکترین و جدی ترین آنها بحساب آورد که در 7 گروه منتقله از بندپایان و جوندگان بشرح زیر تقسیم می شوند .
1- آرناویریده     2- بونیا ویریده          3- فیلوویریده       4- فلاوی ویریده      5- رئوویریده     
6- رابدوویریده         7- توگاویریده
ما در این فرصت باتوجه به گزارش هراز چندگاه یکبار بیماری تب کریمه کنگو خونریزی دهنده که بندرت از بعضی از استانهای کشور گزارش می گردد و در دسته بونیا ویریده قرار می گیرد بشرح خواهیم پرداخت در این خانواده 4 ویروس مهم که برای انسان بیمار زا می باشند قرار می گیرد.
( بونیاویروس ، فلبوویروس ، نایروویروس ، هانتا ویروس )
این ویروسها عمدتاً بوسیله پشه و در درجه بعد کنه که عامل نایرو ویروس که همان ایجادکننده تب کریمه کنگو می باشد منتقل می گردند .
 
تب خونریزی دهنده ویروسی کریمه کنگو
( Crimean- Congo Hemocchagic Feve ) = CCHF
این ویروس در خانواده Buniaviridae قرار می گیرد و از جنس Nairovirus می باشد . ویروس کریمه گنگو در بدن کنه ای بنام Hyalomma تکثیر می گردد و به مهره داران منتقل می شود . در داخل بدن کنه از طریق داخلی رحمی به نسل بعدی کنه نیز منتقل می شوند . حیوانات اهلی مهره دار مانند گاو و گوسفند و بز از طریق گزش کنه آلوده می شوند که ویروس در داخل خون آنها به گردش در می آید ( ویرمی ) اما باعث بیماری و مرگ حیوان نمی گردد . لذا خون این حیوانات برای انسان آلوده کننده می باشد و از طرفی دیگر انسان می تواند در اثر گزش کنه های آلوده نیز مبتلا شود و خون و ترشحات بدن انسان آلوده که بیمار می گردد نیز برای افراد دیگر آلوده کننده خواهد بود بطور خلاصه انسان از 3 طریق زیر به این بیماری مبتلا می گردد .
1- در حین ذبح یا قطعه قطعه کردن گوشت حیواناتی ، مانند گاو و گوسفند و بز با ورود خون حیوان از راه زخمها و خراشیدگیهای سطحی و یا خوردن شیر غیر پاستوریزه این حیوانات از طریق گوارشی وارد بدن انسان شده و باعث ابتلا شود .
2- از طریق گزش کنه های جنس هیالوما این مورد در مناطق آلوده باید بطور مستمر در مراقبت جدی باشد .
3- در حین مراقبت پزشکی و پرستاری از بیماران که از خون آلوده یا ترشحات بدن آنها و یا تماس با این مواد در مراقبتهای داخل منزل بیماران و سرسوزن آلوده در خونگیران آزمایشگاهی نیز ممکن است رخ دهد بندرت از مادر به فرزند نیز مشاهده شده است.
با ورود ویروس از هریک از روشهای مذکور بداخل بدن انسان دوره کمون یا نهفتگی 12 – 3 روز داشته و هر 5 نفر آلوده شده ممکن است یک نفر علامت بیماری را پیدا کند ( 5/1 ) که میزان مرگ و میر در آنها 30-15 درصد است . البته دوره کمون با گزش کنه کوتاهترین و در خون و سرسوزن آلوده و تماس با نسوج بیماران طولانی ترین است .
در همه سنین و هر جنسی ممکن است بیماری رخ دهد اما با توجه به مشاغل آقایان که بیشتر با حیوانات سرو کار دارند احتمال آن بیشتر خواهد بود و امروزه با تشخیص صحیح و اقدام درمانی و مراقبتی بموقع می توان از عارضه و مرگ و میر و انتشار بیماری به جامعه جلوگیری نمود . بقیه مطالب برای تسهیل در بخاطر سپردن بصورت پرسش و پاسخ زیر مطرح می گردد .
1- تب کریمه کنگو چه نوع بیماری است ؟
یک بیماری ویروسی منتقله از کنه بنام نایروویروس که از خانواده بونیاویریده می باشد ، اولین بار این بیماری در سال 1944 میلادی در کریمه روسیه کشف شد ، لذا به این نام نامگذاری شده است مجدداً در سال 1969 در گنگو شناسایی گردید و لذا نام این دو منطقه را به خود گرفته است .( کریمه گنگو )
2- این بیماری در کجاها دیده می شود ؟
در اروپای شرقی مخصوصاً در کشورهای مشترک المنافع ( کریمه ، آستاراخان ، ازبکستان ، قزاقستان ، تاجیکستان ) و در تمامی منطقه مدیترانه ، در شمال غربی چین ، آسیای مرکزی در اروپای جنوبی در آفریقا و خاورمیانه و در کشور هندوستان مشاهده می گردد .
3- چگونه بیماری تب کریمه کنگو منتشر می شود و انسان از چه طریقی آلوده می گردد ؟
کنه ایگزودید ( سخت ) مخصوصاً از جنس هیالوما که هم رزروار و همه انتقال دهنده ویروس می باشد . تعدادی از حیوانات وحشی و اهلی مانند گاو ، بز و گوسفند و خرگوش صحرایی در بدن خود ویروس را نگهداری و تکثیر می کنند انتقال به انسان از طریق تماس با خون حیوان آلوده و یا کنه می باشد و یا خوردن شیر غیر پاستوریزه دام .
همچنین این ویروس از افراد آلوده با خون آنها و ترشحات بدن به انسانهای دیگر سرایت می کند . انتقال بیمارستانی از طریق وسایل پزشکی استریل نشده و از سر سوزن و وسایل و لوازم طبی آلوده خواهد بود . بطور خلاصه انتقال به انسان عبارتست از کنه به انسان ، حیوان به انسان و انسان به انسان .
4- علائم بیماری تب کریمه کنگو چیست ؟ این بیماری در دو فاز ظاهر می شود .
1- فاز اول شروع بیماری بطور ناگهانی با علائم و نشانه های سردرد شدید ، تب بالا ، درد پشت ، درد مفاصل ، درد شکم و استفراغ و اسهال غیر خونی و چشمان ملتهب و صورت برافروخته که در معاینه حلق نیز قرمز بوده ، و همراه با تغییرات خلقی مانند منگی و بیقراری و علائم قلبی عروقی شامل برادیکاردی و افت فشار خون است .
2- فاز دوم بیماری نیز که بطور ناگهانی شروع شده و در همان 3 – 2 روز اول بیماری است شامل راش ، پتشی ، اکیموز ، هماچوری ، اپیستاکسی ، ملنا ، هماتمز و خونریزیهای وسیع زیر جلدی و مخاطی است
(  این خونها خیلی آلوده کننده است ) . در انواع شدید اختلال خلقی و حسی و در مراحل پیشرفته بیماری مناطق اکیموتیک ، خون دماغ شدید و خونریزی غیرقابل کنترل در محلهای تزریقی که از روز چهارم بیماری شروع و برای دو هفته ادامه می یابد بطور بارز دیده می شود .
5- روش تشخیص این بیماری چگونه است ؟ روش تشخیص ELISA و RT-PCR و یافتن ویروس و آنتی بادی در بیمار از نوع IgG و Igm با روش ELISA و یا IFA می باشد .
6- میزان مرگ و میر بیماری چقدر است ؟ 30% - 15 و گاهی نیز تا 50 درصد گزارش شده است .
7- درمان بیماری چگونه است ؟ حمایت همودینا میکی و درمان بموقع عفونتهای دیگر باکتریال اضافه شده و درمان دارویی با ریباویرین که تا حدی بر این ویروس مؤثر می باشد .
8- چه کسانی برای بیماری پرخطر می باشند ؟ کسانی که با دام یا حیوانات اهلی یا وحشی سروکار دارند و یاکارکنان بیمارستانی که با بیماران ارتباط دارند ( خون و ترشحات بدن بیمار ).
9- بیماری چگونه پیشگیری می گردد ؟ افرادی که با حیوانات سروکار دارند و کارگران دامداریها و کشاورزان باید در محل کار خود بر روی پوست خود از مواد دافع حشترات استفاده کننده و یا کاملاً خود را بپوشانند از موارد دافع دارای DEET که علیه کنه شدیدأ اثر می کند استفاده کنند . پوشیدن دستکش و وسایل محافظتی دیگر الزامی است از تماس با خون و مایعات دیگر بدن حیوانات خانگی و انسان دارای علامت باید اجتناب کرد برای کارکنان حوزه سلامت استفاده از وسایل جلوگیری از آلوده شدن الزامی است تا از طریق تماسهای شغلی آلوده نشوند و عدم استفاده از لبنیات غیر پاستوریزه .
10- آیا علیه بیماری واکسنی وجود دارد ؟ یک نوع واکسن بدست آمده از مغز موش علیه CCHF تهیه شده ولی هنوز در دست بررسی است و تا حال عملی نشده است .
11- چگونه می توان وسایل و محیط های آلوده را ضدعفونی کرد ؟
این ویروس بوسیله هیپوکلریت 1% و گلوتارآلدهید 2% و با حرارت 56 درجه سانتیگراد از بین می رود .

* مهم : دستورالعمل های کنترل عفونت بیمارستانی را جدی بگیریم هم برای سلامت بیماران و هم خودمان .

به امید سلامتی همه شما همکاران محترم
دکتر فرهنگ بابامحمودی
دانشیار بیماریهای عفونی و گرمسیری
در مورد تب خونریزی دهنده کریمه کنگو چه می دانیم ؟
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3.75 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal