حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/03/20 تعداد بازدید : 359
ویروس CCHF از طریق شیر منتقل نمی شود
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت :ویروس CCHF از طریق شیر منتقل نمی شود
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت :ویروس CCHF از طریق شیر منتقل نمی شود
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در حاشیه کنفرانس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در جمع خبرنگاران گفت:  بیماری تب کریمه کنگو از طریق شیر دامهای آلوده منتقل نمی شود.
وی پزشکان و پیراپزشکان و افردای که با دام سروکار دارند را بیشترین افراد در معرضCCHF دانست و افزود: این افراد به ویژه در هنگام کشتار دام باید از وسایل حفاظتی مانند دستکش- ماسک- چکمه و روپوش استفاده کنند.
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در خطاب به پزشکان و پیراپزشکان تصریح کرد: این افراد در بخشهای عفونی که احتمال وجود ویروس تب کریمه می رود نیز باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.
دکتر زینلی با تاکید بر اینکه افراد از ذبح سنتی و خانگی بشدت پرهیز کنند خاطرنشان ساخت: افراد به هیچ وجه با خون و ترشحات دام ذبح شده در تماس نباشند.
وی ادامه داد: افراد گوشتهای مصرفی خود را در دمای 0 تا 4 درجه سانتی گراد به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری کنند تا به دلیل ایجاد جمود نعشی ویروس این بیماری از بین رود.
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ، با تاکید بر اینکه آگاهی های عمومی در خصوص پیشگیری از این بیماری باید افزایش یابد گفت: این بیماری تنها از طریق خون و ترشحات دام آلوده به ویروس cchf منتقل می شود.
دکتر زینلی با تاکید بر اینکه تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر اینکه این ویروس از طریق شیر به انسان نیز سرایت کند، نداشتیم، تصریح کرد: حتی اگر دام بیمار باشد انسان نیز از طریق مصرف شیرآن ، آلوده نمی شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از مناطق روستایی با دام در ارتباط هستند گفت:  به همین دلیل بیماریهای مشترک بین انسان و دام در این مناطق بیشتر مشاهد می شود.
کارشناس مسول مبارزه با بیماریهای مشترک انسان وحیوان مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ، تب مالت را یکی از این بیماریهای مشترک انسان و دام عنوان وتصریح کرد:  خوشبختانه ابتلا این بیماری منجر به مرگ نمی شود.
دکتر زینلی حیوان گزیدگی را نیز یکی دیگر از عوامل انتقال بیماری مشترک بین انسان و حیوان دانست و گفت: سالانه 120 هزار تا 130 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور گزارش می شود که کمتر منجر به مرگ افراد می شود.
وی ادامه داد: 90 درصد از حیوان گزیدگی ها توسط سگ صورت می گیرد.
ویروس CCHF از طریق شیر منتقل نمی شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal