حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/04/12 تعداد بازدید : 124
باید از مفهوم ”مبانی غربی علوم انسانی“ کاملا ابهام‌زدایی شود
پنجاه و دومین جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز گذشته به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.

پنجاه و دومین جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز گذشته به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.

به گزارش مــأوا، در ابتدای این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گزارشی از نگرش‌ها و نظریات رایج در موضوع نگاه اسلامی به علوم انساني ارائه کرد.

وی با اشاره به نظریات رایج ارائه شده در این حوزه گفت: ما معتقدیم بومی‌سازی علوم انسانی در کشور ما مترادف با اسلامی‌سازی این علوم است، زیرا فرهنگ بومی کشور ما متاثر از اسلام است.

نبايد جنبه‌های مثبت علوم انسانی رایج را انکار کنیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در موضوع تحول و ارتقاي علوم انسانی، نبايد جنبه‌های مثبت علوم انسانی رایج را انکار کنیم. باید از مفهوم ”مبانی غربی علوم انسانی“ کاملا ابهام‌زدایی شود و مشخص شود كدام بخش از علوم انساني با نگاه و رويكرد غربي است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: جريان‌هايي كه در این سه دهه پس از انقلاب شاهد آن بوديم نظير دفاع مقدس، می‌تواند مبانی انسان‌شناسی و جهان‌بینی متعارف در غرب را به چالش بکشاند.

اقدامات لازم در تحول علوم انساني

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: گام بعدی ما باید معطوف به تولید فلسفه علم اسلامی به معنای اسلامی‌سازی معرفت باشد. در همين راستا اصلاح نظام علمی کشور که ما در سند دانشگاه اسلامی بر آن تاکید کرده‌ایم، ایجاد رقابت در تولید علم، توجه به تجربیات مفید و ایجاد پژوهشگاه‌ها و قطب‌های علمی از اقدامات دیگری است که باید در راه تحول و ارتقاي علوم انساني انجام شود.

معاون وزير علوم:گسترش پذیرش دانشجو در بعضی از رشته‌های علوم انسانی

در ادمه این جلسه، دکتر نادری‌منش معاون آموزشی وزارت علوم در مورد گسترش پذیرش دانشجو در بعضی از رشته‌های علوم انسانی گفت: با توجه به تقاضای تحصیل در این رشته‌ها و گلایه برخی از موسسات غیرانتفاعی آموزش عالی که با این توقف گسترش در پذیرش دانشجو متضرر شده‌اند، در بعضی از رشته‌هایی که کمتر مشکل دارند مجوز جذب دانشجو را صادر کردیم.

در پایان این جلسه، موضوع بودجه مورد نياز برای فعالیت‌های شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی و کارگروه‌های ذیل آن مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد دبیر شوراي تحول و ارتقاي علوم انساني در جلسه‌ای با حضور تعدادی از اعضای این شوراي تخصصي و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع مورد بررسی بیشتر قرار دهند.

باید از مفهوم ”مبانی غربی علوم انسانی“ کاملا ابهام‌زدایی شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal