حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/04/19 تعداد بازدید : 318
متخصص فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری اعلام کرد:بیماری گرمازدگی در فصل تابستان جدی گرفته شود
متخصص فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری در سخنانی با بیان اینکه همزمان با شروع فصل تابستان و افزایش دمای هوا، مشکلاتی برای افراد به وجود می آید، گفت: بیماری گرمازدگی یکی از مشکلات شایع فصل تابستان است که باید جدی گرفته شود.
متخصص فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری در سخنانی با بیان اینکه همزمان با شروع فصل تابستان و افزایش دمای هوا، مشکلاتی برای افراد به وجود می آید، گفت: بیماری گرمازدگی یکی از مشکلات شایع فصل تابستان است که باید جدی گرفته شود.
دکتر امینی آهی دشتی، بهم خوردن تعادل مکانیسم های تنظیم حرارت بدن ، را منجر به گرمازدگی دانست و افزود: مکانیسم خود تنظیمی در بدن انسانها وجود دارد که همیشه دمای بدن را  به طور ثابت نگه می دارد.
وی به علایم گرما زدگی اشاره و تصریح کرد: در پوست خشک و داغ و عدم تعریق موجب شده تا پوست ابتدا قرمز شده و سپس رنگ پریده یا کبود می شود – تنفس کوتاه و سریع – نبض سریع و ضعیف – افزایش دمای بدن به بیش از 40 درجه – سردرد – گرفتگی عضلات – گشادی مردمک چشم از جمله علایم بیماری گرمازدگی به شمار می آیند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بیان علایم روحی و روانی این بیماری پرداخت و گفت: گیجی ، رفتار پرخاشگر، آشفتگی و هیجان، توهم– بی حالی ، زدن سخنان بی ربط، رخوت و بی حسی و تشنج از  علائم روحی و روانی بیماری گرمازدگی می باشد .
وی،کرامپ عضلانی را نوعی از گرمازدگی عنوان و تصریح کرد: این نوع گرما زدگی همراه با درد متناوب و  شدید عضلانی است که به دلیل کار در هوای گرم و از دست رفتن نمک بدن ناشی از تعریق زیاد ، ایجاد می شود.
دکتر امینی ادامه داد: در موارد شدید این نوع گرمازدگی از محلولهای نمکی باید استفاده شود.
این متخصص فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری، افزایش دما در نواحی پا و مچ پا را نیز نوعی گرما زدگی دانست و گفت: این نشانه ها در افراد مسن بیشتر نمود می یابد .
وی خاطرنشان ساخت: در این نوع از گرمازدگی فرد معمولا از تنگ شدن کفشها شکایت دارد که با بالا نگه داشتن پاها، این عوارض برطرف می شود.
دکتر امینی ، ضعف و بی حالی- سردرد، افزایش ضربان قلب و دمای بدن تا 40 درجه سانتی گراد را از علایم گرمازدگی شدید عنوان و تصریح کرد: با مشاهده این علایم افراد باید سریعا به محل خنک انتقال داده شوند و استفاده از مایعات و محلول نمکی نیز برای درمان آن توصیه می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، HEAT STROKE را شدیدتر نوع  گرمازدگی دانست و افزود: این نوع گرمازدگی با شروع ناگهانی تغییر وضعیت هوشیاری همراه است که گاهی نیز فرد را دچار تشنج  می کند.
وی  ادامه داد: علایم این نوع گرمازدگی به صورت سردرد، تاری دید و خواب آلودگی و انقباضات غیرارادی عضلات و عدم تعادل ، افزایش دمای بدن به بیش از 60 درجه سانتی گراد و در نهایت نارسایی کلیوی بروز می کند.
دکتر امینی بستری و درمانهای نگهدارنده را از روشهای درمان این نوع گرمازدگی دانست و گفت: با توجه به اینکه خنک شدن بدن از طریق عرق کردن اتقاق می افتد، گرمازدگی در مناطق مرطوب بیشتر رخ می دهد.
 این متخصص فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری، کاهش فعالیتهای بدنی در ساعات اوج گرما  را یکی از راههای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان عنوان و تصریح کرد: در مواردی که فرد مجبوربه فعالیت در ساعات گرم روز است باید از مایعات جایگزین فراوان استفاده کند.
وی، نوشیدن آب فراوان و نیز استفاده از میوه هایی مانند هندوانه را بهترین مایعات جایگزین دانست و گفت: استفاده از نوشابه های گازدار به عنوان مایع مورد نیاز بدن، برای جایگزینی آب مناسب نیست و توصیه نمی شود.
دکتر امینی بیان داشت: بهترین روش  برای خنک کردن و کاهش دمای بدن، استفاده از ملحفه خیس و در جریان باد هوا مانند پنکه قرار گرفتن، است.
متخصص  فوریتهای پزشکی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری اعلام کرد:بیماری گرمازدگی در فصل تابستان جدی گرفته شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal