حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/04/19 تعداد بازدید : 374
فوق تخصص خون و آنکولوژی: سرطان دومین علت مرگ و میر در مازندران است
فوق تخصصی خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سرطانها بعد از بیماری قلبی عروقی دومین علت مرگ و میر ناشی از بیماریها در مازندران به شمار می رود.
فوق تخصصی خون و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سرطانها بعد از بیماری قلبی عروقی دومین علت مرگ و میر ناشی از بیماریها درمازندران به شمار می رود.
دکتر قاسم جان بابایی در نشستی با خبرنگاران ضمن بیان این خبر افزود: با توجه به اینکه مازندران جزء مناطق مسافرخیز و گردشگرپذیر است انتظار می رود مرگ و میر ناشی از تصادفات شایع باشد ولی، مرگ و میر ناشی از تصادفات کمتر از بیماری سرطان است.
وی با اشاره به اینکه 13 تا 15 درصد از علت مرگ و میرها را بیماری سرطان تشکیل می دهد، تصریح کرد: شایع ترین نوع سرطان در مازندران، سرطان گوارش به ویژه سرطان قسمت فوقانی معده ، مری و روده بزرگ است.
رییس دانشکده پزشکی مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص)دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه در سایر نقاط جهان سرطان پوست شایع ترین  نوع سرطان است، خاطرنشان ساخت: در ایران این نوع سرطان بخاطر پوشش و حجاب ، شیوع کمتری دارد.
دکتر جان بابایی، عمده ترین دلیل بروز سرطان گوارش را عفوتهای میکروبی در معده و مسایل مربوط به تغذیه ای دانست و گفت: در گذشته غذاهای سوخته و مانده را علت اصلی بروز سرطان دستگاه گوارش می دانستند در حالی که به نظر می رسد با بودن یخچال در منازل ،این احتمال  کم رنگ شده است.
وی ، مصرف غذای پر چرب و سنگین، چاقی، و ارتباط با سموم کشاورزی را از دلایل عمده شیوع سرطان گوارش در بین مردم عنوان کرد و گفت: این نوع سرطان تنها با جراحی قابل درمان است.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی ادامه داد: زمینه ارثی سرطان گوارش در مازندران کمرنگ دیده می شود .
دکتر جان بابایی بهترین راه پیشگیری و درمان از سرطانها را تشخیص زودرس آنها دانست و افزود: مردم باید از علایم و نشانه های  بیماری سرطان اطلاعات کافی داشته باشند تا در بروز علایم، سریعا به پزشک مراجعه کنند.
وی علایمی مانند گیر کردن غذا در مری، درد شکم و کاهش وزن و بی اشتهایی، یبوست و تغییر در اجابت مزاج را شایع ترین علایم سرطان دستگاه گوارش نام برد و خاطرنشان ساخت:  در صورت تشخیص به موقع ، بیش از 50 درصد تومورها علاج قطعی دارند.
رییس دانشکده پزشکی مجتمع دانشگاهیی پیامبر اعظم(ص) دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، تغییر در عادت غذایی را بهترین راه حل پیشگیری از سرطانها به ویژه سرطان دستگاه گوارش ذکر کرد و گفت: افراد از خوردن غذاهای پرچرب و سنگین و فست فودی به ویژه در شب هنگام بپرهیزند، به فعالیت بدنی  خود اهمیت دهند و از غذاهایی که حاوی سموم کشاورزی هستند خودداری کنند.
 
فوق تخصص خون و آنکولوژی: سرطان دومین علت مرگ و میر در مازندران است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal