حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/05/16 تعداد بازدید : 479
بیماران قبل از اقدام به روزه داری، بر نحوه مصرف دارو با پزشک معالج خود مشورت کنند
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان بیماران، قبل از تصمیم به روزه داری با پزشک معالج خود مشورت کنند، تصریح کرد: در مجموع راهکارهایی وجود دارد که می تواند شرایط روزه داری را برای بیمار فراهم آورد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان بیماران، قبل از تصمیم به روزه داری با پزشک معالج خود مشورت کنند، تصریح کرد: در مجموع راهکارهایی وجود دارد که می تواند شرایط روزه داری را برای بیمار فراهم آورد.
دکتر ابراهیم صالحی فر در جمع خبرنگاران با اشاره به نحوه مصرف داروها در بیماران، افزود: داروهایی که باید روزانه یک بار مصرف شوند در زمان روزه داری مشکل خاصی ایجاد نمی کنند.
وی ضمن تاکید بر اینکه چنانچه بر اساس تجویز پزشک دارویی با معده خالی باید مصرف شود، ضروری است  2 ساعت بعد از صرف افطار آن را تناول کرد، اظهار داشت: داروهایی که روزی 2 بار باید مصرف شوند را  می توان در زمان افطار و سحر استفاده کرد.
دکتر صالحی فر با بیان اینکه بیمارانی که باید روزانه 3 بار دارو مصرف کنند، امکان روزه داری برای آنها وجود ندارد، تصریح کرد: چنانچه فرد اصرار به روزه گرفتن دارد می تواند با مشورت پزشک معالج خود، برخی از داروها را به 2 بار در روز کاهش دهد ویا از داروهای هم خانواده و یا جایگزین برای درمان استفاده نماید.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به وجود بیماری دیابت و فشارخون در کشور، گفت: بیمارانی که قند آنها کنترل شده است، عوارض بیماری دیابت مانند مشکلات بینایی، کلیوی، قلبی و عروقی در آنها بروز نکرده و یا تحت درمان با انسولین نیستند، می توانند با رعایت رژیم غذایی و پرهیز از مصرف غذاهای قندی به ویژه زولبیا و بامیه در ماه رمضان روزه بگیرند.
دکتر صالحی فر به افرادی که تحت درمان با انسولین هستند توصیه کرد با مشورت پزشک معالج خود اقدام به روزه داری کنند زیرا امکان افت قند در این افراد وجود دارد که می تواند خطرناک باشد.
وی تپش قلب-تعریق-اختلالات بینایی- سردرد و سرگیجه- لرزش دست و در نهایت بیهوش شدن را از جمله علایم افت قند در بیماران دیابتی عنوان و تصریح کرد: این بیماران در صورت گرفتن روزه باید قبل از سحر و افطار و نیز 2 ساعت بعد از افطار قند خون خود را با دستگاه گلوکومتر(دستگاه اندازه گیری قند خون) کنترل نمایند.
دکتر صالحی فرد ادامه داد: اگر قند خون فرد بیمار قبل از سحر 350 باشد نباید روزه بگیرد، چنانچه قند خون 2 ساعت بعد از افطار بیش از 250 باشد باید 20 درصد کالری زمان افطار خود را کم کند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در خصوص بیمارانی که از قرص متفورمین روزی 3 بار برای کنترل قند خون خود استفاده می کنند، گفت: این افراد در صورت تمایل به روزه داری می توانند با نظر پزشک خود، این قرص را به روزی 2 بار کاهش دهند.
دکتر صالحی فر در خصوص مصرف قرص گلی بنگلامید در  بیماران  مبتلا به دیابت افزود: در ماه مبارک رمضان با مشورت پزشک می تواند از داروی دیگری استفاده کرد.
وی با اشاره به افرادی که دچار بیماری فشار خون هستند و از داروی کاهنده فشارخون مصرف می کنند گفت: این دسته از بیمارن نباید داروی خود را در ماه رمضان قطع کنند بلکه در برخی موارد با مشورت پزشک می توانند آن را  به روزی 1 تا 2 بار کاهش دهند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنانش، در خصوص مصرف برخی از داروها مانند اسپری تنفسی و یا قرصهای زیر زبانی، در زمان روزه داری گفت: نظر مراجع تقلید در این باره متفاوت است و افراد باید به مراجع تقلید خود مراجعه کنند.
دکتر صالحی فر با اشاره به اینکه در برخی از موارد می توان به جای دارو مصرفی، شکل دارو را تغییر داد گفت: استفاده از شیاف و یا پماد روزه را باطل نمی کند.
وی مصرف منطقی دارو را یکی از ارکان اساسی روند درمان بیماری دانست و گفت: آگاهی بیمار نسبت به عوارض جانبی و احتمالی داروی مصرفی و راهکارهای کاهش این عوارض، پایش دارو درمانی بیمار از دیگر نکات مهم در مصرف دارو به شمار می رود.
 
بیماران قبل از اقدام به روزه داری، بر نحوه مصرف دارو با پزشک معالج خود مشورت کنند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal