حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/05/23 تعداد بازدید : 557
موافقت با راه اندازی چهار مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تصویب و ابلاغ 4 مرکز تحقیقات از سوی وزارت بهداشت ،در این استان خبر داد و گفت: این مراکز شامل مرکز تحقیقات دیابت، مرکز تحقیقات قارچهای مهاجم، مرکز تحقیقات مقاومتهای میکروبی و مرکز رشد فن آوری سلامت است.
 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تصویب و ابلاغ 4 مرکز تحقیقات از سوی وزارت بهداشت ،در این استان خبر داد و گفت: این مراکز شامل مرکز تحقیقات دیابت، مرکز تحقیقات  قارچهای مهاجم، مرکز تحقیقات مقاومتهای میکروبی و مرکز رشد فن آوری سلامت است.
دکتر احمدعلی عنایتی طی گفتگو با خبرنگاران ضمن بیان خبر بالا، تکمیل مراکز تحقیقاتی را یکی از سیاستهای وزارت بهداشت دانست و وافزود: تا پایان سال 1394 و بر اساس برنامه 5 ساله توسعه،  27 مرکز تحقیقاتی باید در مازندران استقرار یابد.
 
* مرکز تحقیقات دیابت
وی راه اندازی مرکز تحقیقات دیابت را تنها مرکز در سطح کشور دانست و خاطرنشان ساخت: از آنجایی که بیماری دیابت یکی از مشکلاتی است که بشر را تهدید می کند و 3 تا 4 درصد از جوامع دنیا با این بیماری  درگیر هستند  و همچنین این بیماری در حال شیوع است، ایجاد مرکز تحقیقات دیابت ضروری به نظر می رسید.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ماموریت اصلی این مرکز را تحقیق در خصوص بیماری دیابت و مطالعه درزمینه ریزفاکتورهای این بیماری و راهکارهای کاهش آسیب آن و نیز پیشگیری و درمان از این بیماری دانست و گفت:  مرکز تحقیقات دیابت باید به مرکز تحقیقات عالی در سطح دنیا تبدیل شود.
 
* مرکز تحقیقات قارچهای مهاجم

دکتر عنایتی به راه اندازی مرکز تحقیقات قارچهای مهاجم در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره و تصریح کرد: در استانهای شمالی به دلیل رطوبت بالا، عوامل بیماری زای قارچی شیوع بیشتری دارد لذا نیاز به تاسیس این مرکز در مازندران احساس می شد.
وی ، بررسی بیماریهای ناشی قارچهای مهاجم، علت بیماری زایی و درمان آن را از اهداف اساسی ایجاد مرکز تحقیقات قارچهای مهاجم  عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه بیش از 20 سال در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اساتید قارچ شناس در حال فعالیت هستند و در این مدت کارهای تحقیقاتی شایسته ای نیز صورت گرفته، اکنون به مرحله ای رسیدیم که می توانیم در مرکز تحقیقات قارچهای مهاجم، کارهای تحقیقاتی انجام دهیم.
 
* مرکز تحقیقات مقاومتهای میکروبی
دکتر عنایتی به ابلاغ ایجاد مرکز تحقیقاتی مقاومتهای میکروبی در مازندران اشاره و تصریح کرد: بیماریهای میکروبی زیادی وجود دارند که اثر بخش بودن داروها را در بدن بی اثر ساخته است و به صورت گسترده نیز در حال شیوع می باشد که این امر به یکی از چالشها در سازمان بهداشت جهانی تبدیل شده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقاتی مقاومتهای میکروبی برای نخستین بار در سطح کشور در مازندران راه اندازی شده گفت: این مرکز به صورت تخصصی به مقاومت آنتی بیوتیکها بر مواد خواهد پرداخت.
وی ادامه داد: این مرکز تحقیقاتی در مرکز عفونی بیمارستان رازی قایمشهر استقرارخواهد یافت.
 
* مرکز رشد فن آوری سلامت
دکتر عنایتی، راه اندازی مرکز رشد فن آوری سلامت را چهارمین ابلاغه اخیر  وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانست و اظهار داشت: کشور مدتی است از مرحله تحقیقات عبور کرده و اکنون باید این تحقیقات را به فراورده و محصول دارویی، تشخیصی تبدیل سازد.
وی با تاکید بر اینکه گفتمان تولید در وزارت بهداشت در حال افزایش است، افزود: بین دانشگاهها و پارک علم و فناوری حلقه مفقوده ای وجود داشته که با راه اندازی مراکز رشد فن آوری سلامت این حلقه کامل شده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران، خاطر نشان ساخت: دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی به جایگاهی رسیدند که قابلیت تبدیل شدن علم به محصول را دارند لذا مراکز رشد فن آوری سلامت این امر را ممکن می سازد.
وی در خصوص نحوه فعالیت مرکز رشد فن آوری سلامت گفت: در این مرکز پس از بررسی محصول، از نظر تجاری سازی در سطح کوچکتری ارایه می شود، چنانچه موفقیت آمیز باشد در بخش وسیع تر در پارک علم و فناوری تولید می شود.
دکتر عنایتی با بیان اینکه امکاناتی از قبیل فضای فیزیکی، تجهیزات تسهیلات بانکی با بهره کم- بلاعوض و کمکهای ملی در اختیار محققان قرار میگیرد تا ایده شان به مرحله تولید نزدیک شود، افزود: در حال حاضر 4 شرکت فن آور تقاضای حضور در مرکز رشد فن آوری سلامت را  دارند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران، تصریح کرد: در این مرکز  باید برای حداقل 20 مرکز فن آور فضای لازم پیش بینی شود.
وی با اشاره به اینکه مراکز تحقیقاتی دیابت، قارچهای مهاجم و مقاومتهای میکروبی در حال فعالیت هستند، گفت: مرکز رشد فن آوری سلامت نیزدر مرحله اجرايي  قرار دارد.
دکتر عنایتی در بخش دیگری از سخنانش از در حال بررسی بودن 3 مرکز تحقیقاتی دیگر در وزارت بهداشت  خبر داد و اظهار داشت: مراکز تحقیقاتی عفونتهای بیمارستانی- بیماریهای دستگاه گوارش و نیز بیماریهای انگلی از جمله این مراکز تحقیقاتی است .
وی خاطرنشان ساخت: تا پایان برنامه 5 ساله توسعه هر 3 مرکز تحقیقاتی به یک پژوهشکده و هر 3 پژوهشکده به یک پژوهشگاه تبدیل خواهد شد.
موافقت با راه اندازی چهار مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal