حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/05/31 تعداد بازدید : 289
سالانه یکصد بیمار مرگ مغزی در مازندران شناسایی می شود
مسئول اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی به شناسایی سالانه حدود 100 مورد مرگ مغزی در مازندران اشاره و تصریح کرد: برخی از این افراد شرایط را برای اهداء عضو ندارند و تعداد کمی از خانواده آنان ، اقدام به اهداء عضو می کنند .
مسئول اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی به  شناسایی سالانه حدود 100 مورد مرگ مغزی در مازندران اشاره و تصریح کرد: برخی از این افراد شرایط را برای اهداء عضو ندارند و تعداد کمی از خانواده آنان ، اقدام به اهداء عضو می کنند .
دکتر محمدرضا پارسایی در نشستی با خبرنگاران، با اشاره به اینکه از سال 87 بخش اهدا عضو در استان فعال شده گفت: از سال 87 تا کنون 52 بیمار مرگ مغزی اعضای بدن خود را اهدا کردند.
وی اظهار داشت: 4 بیمار مرگ مغزی در سال 87 ،–  7 مورد در سال 88 ،–  14 مورد در سال 89  و در سال گذشته  19 مورد  و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز 8 بیمار مرگ مغزی  اعضای بدن خود را به بیماران نیازمند پیوند اهدا کردند. 
دکتر پارسایی ضمن اشاره به اینکه تا کنون 3 تا 11 نسوج بیماران مرگ مغزی در مازندران اهدا شد، افزود: در این بیماران می توان تا 20 عضو و نسوج را به بیماران نیازمند پیوند زد.
مسئول اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی مازندران،تعداد دریافت کنندگان  کارت عضو در این استان را حدود 12 هزار نفر دانست وگفت: در سالهای اخیر تعداد کسانی که تمایل با اهداء عضو دارند ، افزایش یافته است .
دکتر پارسایی فرهنگ سازی و اطلاع رسانی را در افزایش تمایل افراد به اهدا اعضای بیماران مرگ مغزی موثر دانست و تصریح کرد: به دلیل فرهنگ سازی طی چند سال اخیر در این زمینه رشد داشتیم.
وی با بیان اینکه در تمامی بیمارستانهای خصوصی و دولتی شبکه شناسایی بیماران مرگ مغزی وجود دارد، اظهار داشت: این مراکز موظفند بیمارانی که سطح هوشیاری آنان به پایین تر از 5 رسیده ، به دانشگاه علوم پزشکی اطلاع دهند.
مسئول اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی مازندران،کوچکترین فرد اهداء کننده عضو در استان را دختری 10 ساله اعلام کرد و افزود : مسن ترین اهدا کننده نیز فردی 52 ساله است.
دکتر پارسایی با تاکید بر اینکه پیوند در ایران کاملا رایگان انجام می شود، گفت: تیمی 4 نفره متشکل از متخصص بیهوشی، مغز و اعصاب، داخلی و نماینده ای از پزشکی قانونی باید مرگ مغزی بیمار را تایید کنند.
وی ضمن تاکید براینکه تیم تایید کننده مرگ مغزی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی هستند و از سوی وزیر بهداشت نیز ابلاغ دارند، ادامه داد: 7 تیم تائید کننده مرگ مغزی در 7 منطقه مازندران مستقر هستند تا اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورند .
مسئول اهداء عضو دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه مرگ مغزی به هیچ وجه قابل برگشت نیست، افزود: زمان در اهدای عضو بسیار مهم است.
دکتر پارسایی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر جداسازی و پیوند اعضا در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران صورت می گیرد .
وی با اشاره به اینکه قانون پیوند اعضا مصوبه مجلس و مورد تایید شورای نگهبان است، گفت: بسیاری از مراجع عظام مرگ مغزی را معادل مرگ می دانند.
 سالانه یکصد بیمار مرگ مغزی در مازندران شناسایی می شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal