حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/06/05 تعداد بازدید : 385
لزوم ایجاد مرکز پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران طی چند سال اخیر در زمینه اهدای عضو اشاره و تصریح کرد: با توجه به توانمندیهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران زمان آن فرا رسیده مرکز پیوند اعضا در این دانشگاه راه اندازی شود.
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران طی چند سال اخیر در زمینه اهدای عضو اشاره و تصریح کرد: با توجه به توانمندیهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران زمان آن فرا رسیده مرکز پیوند اعضا در این دانشگاه راه اندازی شود.
دکتر محمد عقیقی در اولین دوره آموزشی اهدای عضو، با بیان اینکه پیوند کبد، قلب، ریه و پانکراس در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست و جز برنامه های جوان وزارت بهداشت تلقی می شود، گفت: پیوند قرنیه از سال 1327،پیوند کلیه  در سال 1347، پیوند مغز استخوان  از 20 سال قبل در ایران انجام می شده است.
وی  به وجود تیم تایید کننده مرگ مغزی در 44  دانشگاه علو پزشکی ایران اشاره و تصریح کرد: وظیفه این افراد تشخیص، تایید و قطعی کردن مرگ مغزی بیمار است.
دکتر عقیقی با بیان اینکه در سال 1376 نخستین استفتاء در خصوص بیماران مرگ مغزی و پیوند اعضای آنان از حضرت امام خمینی(ره) صورت گرفت، افزود: بعد از آن تقریبا تمامی مراجع رای به مجاز بودن برداشت عضو از فرد مرگ مغزی دادند.
وی ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر اعضایی از جمله کلیه، کبد، ریه، پانکراس و روده پیوند انجام می شود خاطر نشان ساخت: قرنیه، دریچه های قلب، مغز و استخوان و غضروف از جمله فرآورده هایی است که در دانشگاههای علوم پزشکی کشور آماده و در اختیار بیماران قرار داده می شود.
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه 15 واحد فراهم آوری اعضا در ایران وجود دارد، گفت:  واحدهای  فراهم آوری اعضا به آن توسعه یافتگی که انتظار داریم، نرسیده است.
دکتر عقیقی  اظهار داشت: 47 مرکز پیوند و یک بانک نسوج در کشور وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه تا کنون بیش از 31هزار پیوند کلیه در کشور انجام شده افزود: پیوند کلیه در کشور از قدیمی ترین پیوند اعضای بدن محسوب می شود  که از این نظر دربین کشورهای خاورمیانه در رتبه نخست قرار داریم.
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت به افزایش پیوند کبد در ایران اشاره و تصریح کرد: در زمینه پیوند کبد نیز تیمهای فعالی در کشور وجود دارد.
دکتر عقیقی  ادامه داد: تا کنون 10 پیوند پانکراس- 81 پیوند ریه- 47 هزار پیوند قرنیه- 4 هزار و 600پیوند مغز استخوان- 2هزار و 500 پیوند دریچه قلبی در کشور انجام شد.
وی توسعه مراکز پیوند کلیه در کشور را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر 30 بخش پیوند کلیه-  8 بخش پیوند قلب -6 بخش پیوند کبد -2 بخش پیوند ریه و 6 بخش پیوند مغز استخوان و 55 بخش در پیوند قرنیه در حال ارایه خدمات به بیماران نیازمند وجود دارد.
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت، از روند روبه رشد جذب اعضای بدن از افراد مرگ مغزی طی سالهای 1981 تا 1991 خبر داد و افزود: عدم رضایت خانواده ها به اهدای عضو بیماران مرگ مغزی یکی از موانع فعالیتهای ما محسوب می وشد.
دکتر عقیقی عدم رضایت خانواده ها به این امر را 63 درصد دانست و تصریح کرد: باید تلاش کنیم با فرهنگ سازی این رقم کاهش یابد.
وی اهدای دو تا سه عضو از بیماران مرگ مغزی را 70 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: هرچه اعضای بیشتری را پیوند دهیم بیماران بیشتری  برخوردار می شوند و لیست انتظار بیماران نیازمند به پیوند اعضا نیز کاهش می یابد.
رییس اداره پیوند وزارت بهداشت، ادامه داد: 80 درصد کبدها- 95 درصد کلیه ها- 37 درصد قلب- 5درصد ریه  در بیماران مرگ مغزی پیوند زده می شوند.
لزوم ایجاد مرکز پیوند اعضا در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal