حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/07/10 تعداد بازدید : 626
کودکان عضوی از جامعه جهانی هستند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه کودکان عضوی از جامعه جهانی هستند، گفت: کودکان با توانایی های منحصر به فردشان در دنیا مشارکت می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه کودکان عضوی از جامعه جهانی هستند، گفت:  کودکان با توانایی های منحصر به فردشان در دنیا مشارکت می کنند.
دکتر محمد رضا میرزایی ضمن اعلام خبر بالا، به بیان نکات اساسی در خصوص کودکان و شناخت این دوره از زندگی پرداخت و افزود: اگر می خواهید درباره مسائل کودکان بدانید باید با خود کودکان مشورت کنید .
وی، بازی را وسیله رشد و سلامت هر کودک دانست و ادامه داد: بازی های سنتی تمرکز ذهن و پویایی جسم را هم زمان در کودک تقویت می کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: همه کودکان از هر ملیتی هیچ فرقی با یکدیگر ندارند لذا خوش رفتاری و رفتار عاری از خشونت حق همه کودکان است.
دکتر میزایی با تاکید بر اینکه حمایت و مراقبت از کودکان وظیفه همه افراد جامعه است، خاطرنشان ساخت: از بهترين راه‏هاى تربيت صحيح فرزند، گفتگوى صميمى با اوست و والدين نسبت به سرنوشت فرزندان خود مسئولند.
وی به بیان اهمیت مشورت با کودکان پرداخت و اظهار داشت: براى رشد و شخصيّت دادن به فرزندان خود، با آنان مشورت كنيد و از آنان نظر بخواهيد لذا در خانواده گفتگوى پدر با فرزندان، باید عاطفى و محترمانه باشد .
دکتر میرزایی ادامه داد: كودكان بايد پاكدامنى را از محيط خانه بياموزند- بزرگترين ترس كودك اين است كه والدين او را دوست نداشته باشند و رهايش كنند  بنابراين هميشه به او بگوييد كه دوستش دارید- شخصيت كودك را زير سوال نبريد بلكه رفتار او را نقد كنيد-  به رفتارهاي مثبت كودكتان بيشتر از رفتارهاي منفي او توجه كنید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در زمینه دوران نوجوانی توصیه کرد: دوران نوجوانی بهترین فرصت برای تکامل مهارت های اجتماعی است- نوجوان با نه گفتن به پیشنهادات غیر منطقی دیگران، زندگی زیباتر و سالم تری را تجربه می کند- حتی یکبار مصرف مواد مخدر از جمله شیشه می تواند اعتیاد آور باشد.
دکتر میرزایی در خصوص تغذیه کودکان خاطرشان ساخت: کودکان در سنین 1 تا 5 سالگی، روزانه حداقل به 5 وعده غذا نیاز دارند و در صورتي كه كودك تمايل به خوردن غذاي خاصي ندارد هرگز او را مجبور به غذا خوردن نكنيد و براي غذا خوردن كودك به او جايزه ندهيد بلکه به كودك اجازه دهيد غذا خوردن را خودش تجربه كند.
وی بیان داشت: بهتر است غذاي كمكي كودك براي هر وعده، تازه تهيه شود و غذاي باقيمانده کودک را بيش از يكبار داغ نكنيد زیرا ارزش غذايي آن كم مي شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران پايش رشد را بهترين وسيله براي پي بردن به كفايت تغذيه كودك وبهترين راه اطمينان يافتن از سلامت و رشد مطلوب او دانست و افزود:  براي پيشگيري از اختلالات ناشي از كمبود يد از جمله اختلال در رشد مغزي و جسمي و كاهش قدرت يادگيري، بايد در برنامه غذايي روزانه از نمك يددار استفاده كنيم.
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه قبل از لمس نوزاد چه در بیمارستان و چه در منزل دستهاي خود را با آب و صابون بشوییداظهار داشت: حتی در صورت زایمان سزارین به محض هوشیاری ، مادر باید نوزاد را در تماس پوست به پوست با خود قرار داده و تغذیه با آغوز را شروع نمایید زیرا دادن آغوز به نوزاد در رشد و تکامل وی و محافظت در برابر عفونت ها و بسیاری از بیماری ها کمک می کند.
وی با اشاره به اینکه قنداق کردن نوزاد جلوی رشد و تکامل نوزاد را می‌گیرد، گفت: درآغوش گرفتن، لمس و تماس پوست با پوست و چشم در چشم پدر و مادر با نوزاد به رشد و تکامل نوزاد کمک می کند.
دکتر میرزایی تاکید کرد: کشیدن سرمه در چشمان نوزاد می تواند سبب آلودگی و عفونت چشمان نوزاد شود و از قرار دادن هرگونه ماده ضدعفونی کننده مانند الکل و بتادین بر روي بندناف نوزاد و نیز فشردن پستان های نوزاد و یا مالیدن هرگونه دارو یا ماده ضدعفونی بر روی آن خود داری کنید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه کرد: لباس نوزاد باید متناسب با  هوای فصل، از جنس نخ یا پنبه، ساده و آزاد باشد گفت: مادر بزرگ گرامی ، از دادن مایعاتی مانند شیرخشت و ترنجبین به نوزاد خودداری کنید.
وی تاکید کرد: در هنگام سوار شدن اتومبیل، نوزاد را در ساک یا صندلی مخصوص و در قسمت عقب اتومبیل قرار دهید و نوزاد پسر را بهتر است قبل از ترخیص از بیمارستان ختنه کرد و در صورت مشاهده علائم خطر دوره نوزادی، فورا نوزاد خود را به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا نزد پزشک ببرید.
دکتر میرزایی دیدن جاذبه های توریستی شهر های ایران را فرصتی برای آشنا شدن کودکان با کشورشان را عنوان و تصریح کرد:  بازدید از موزه ها یکی از راه های پر کردن اوقات فراغت کودکان است و بهتر است در خرید هدیه برای دوستان خود از صنایع دستی ایرانی استفاده کنید.
وی ادامه داد: فرزندان خود را از کودکی تشویق به خواندن اشعار پارسی کنید وتوانمندي هاي جسمي و ذهني هر فردي به مقدار قابل توجهي به نوع و كيفيت تغذيه او در تمام مراحل زندگي به ويژه دوران كودكي بستگي دارد.
دکتر میرزایی در خصوص تغذیه کودکان اظهار داشت: كودكان را بايد به مصرف غذاي كم نمك و كم چرب عادات داد و انواع ميوه هاي تازه و خشك و مغز دانه هاي گياهي ، ميان وعده هاي مناسبي براي كودكان است.
وی مصرف شير و لبنيات به طور روزانه را در دوران كودكي و نوجواني ضروري دانست و گفت: به غذاي كودك زير يكسال نمك اضافه نكنيد- كم خوني فقر آهن موجب اختلال در تكامل مغزي و رشد كودكان مي شود و همچنین قطره آهن را بين دو وعده شير به كودك بدهيد تا آهن آن بهتر جذب شود و بعد از قطره آهن به كودك آب ميوه و يا ميوه بدهيد تا آهن آن بهتر جذب شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه دادن استراحت قبل از خوردن غذا و زمان ثابت مصرف غذا براي كودكان اهميت خاصي دارد افزود: نداشتن تحرك كافي، خواب كافي و وجود بيماري مي تواند عامل نخوردن مداوم غذا توسط كودك باشد.
وی در ادامه توصیه های خود بیان داشت: آنچه به نوجوان در دوران بلوغ آرامش مي بخشد،تعامل مثبت بين والدين و نوجوان است
دکتر میرزایی افزود: با فعاليت فيزيكي روزانه و خوردن ميوه و سبزي كافي در نوجوانی،گامي موثر در راستاي سالم زيستن برداريم لذا سال‌هاي اوليه زندگي كودك زيربنايي براي تكامل مراحل بعدي زندگي مي باشد.
وی با اشاره به سخن حضرت اميرالمومنين(ع) که فرمود: قلب كودك نارس همانند زمين كاشته نشده، آماده پذيرش هر بذري است كه در آن پاشيده شودگفت: رسول اكرم مي‌فرمايند: اگر كسي داراي طفل خردسالي است بايد با او در بازیهای كودكانه و حالت بچه‌گانه  همكاري نمايد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازنردان تصریح کرد: بیشتر مسیرهای عصبی مغز که برای یادگیری و عملکرد متعادل فرد مورد نیاز است، از زمان جنینی تا سه سالگی، ساخته شده و کامل می شوند و در شيرخواران محروم از شيرمادر در6 ماه اول ، خطر ابتلاء به اسهال15 برابر و مرگ ناشي از آن 25 برابر بيشتر از شيرمادرخواران است
دکتر میرزایی خاطرنشان ساخت: شيرمادر به تنهايي تمام نيازهاي شيرخوار را در6 ماه اول تامين مي كند و پس از آن بايد همراه با غذاهاي كمكي تا پايان 2 سالگي يا بيشتر ادامه يابد لذا مادراني كه شير مي دهند از سلامت جسمي و عاطفي رواني بهتري برخوردارند و از ابتلاء آنان به سرطان پستان و تخمدان و پوكي استخوان پيشگيري مي شود
وی به فرمایشات پیامبر و ایمه اطهار در خصوص رفتار با کودکان اشاره و بیان داشت:
-به فرزندان خود احترام بگذارید و آنان را نیکو  تربیت نمایید. پيامبراكرم(ص)
-حق فرزند بر والد این است که اسم نیکو برای او انتخاب کند، و نیکو تربیتیش نماید، و قرآن را به او بیاموزد.(امام علي (ع)
- به شخصیت فرزندان خود ارج نهید و آداب و آیین رفتار خویش را نیکو ودرست گردانیدتامشمول آمرزش خدا شوید. پيامبراكرم(ص)
- هفت سال اول زندگی کودک آزادانه به بازی و جنبشهای بدنی صرف شود.امام صادق (ع)
-با خشم، تربیت ممكن نیست. امام علي (ع)
-  کسی  که کودکی نزد وی است، باید کودکانه رفتار نماید. پيامبراكرم(ص)
-  حتی برای ادب کردن فرزندت نیز او را نزن بلکه با او قهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد. امام علي (ع)
-  كودكان را دوست بدارید و با آنان مهربان باشید و هرگاه به آنان وعده دادید ، به آن وفا كنید. پيامبراكرم(ص)
-از خدا بترسید و میان فرزندان خود به عدالت رفتار کنید. پيامبراكرم(ص)
-  پسران، نعمت‏اند و دختران خوبى. خداوند ، از نعمت‏ها سؤال مى‏كند و به خوبى‏ها پاداش مى‏ دهد .امام صادق (ع)
کودکان عضوی از جامعه جهانی هستند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal