حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/07/17 تعداد بازدید : 379
فرزندان سالم باعث رشد و پیشرفت جامعه می شوند
ریس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در آیین بزرگداشت روز جهانی کودک که در ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر اینکه توجه و اهمیت دادن به دوران کودکی، منجر به شادابی و سرزنده شدن نسلهای بعد شود، افزود: فرزندان سالم باعث رشد و پیشرفت هر جامعه ای خواهند شد.

ریس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در آیین بزرگداشت روز جهانی کودک که در ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد، با تاکید بر اینکه توجه و اهمیت دادن به دوران  کودکی، منجر به شادابی و سرزنده شدن نسلهای بعد شود، افزود: فرزندان سالم باعث رشد و پیشرفت هر جامعه ای خواهند شد.
دکتر محمد مهدی ناصحی،  دوران کودکی را مهمترین مرحله زندگی فرد دانست و گفت: در این دوران اساس شخصیت اجتماعی، روانی و جسمی افراد شکل می گیرد.
وی با بیان اینکه عدم توانایی های لازم دوران پر مخاطره ای را برای کودکان ایجاد نموده ، تصریح کرد: با برنامه ریزی  و ساماندهی درست می توان رشد و شکوفایی این نسل را  منجر شد.
 
*لزوم توجه به ابعاد فرهنگی کودک
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه غیر از ابعاد جسمانی به ابعاد فرهنگی کودک نیز باید توجه کرد، ادامه داد: با توجه به روند توسعه و پیشرفت تکنولوژی، دولتها با تولید انیمیشن و برنامه های دیگر به راحتی ایده های مورد نظر را  به کودکان منتقل می کنند.
وی با بیان اینکه فرد ایرانی دارای پشتوانه فرهنگ و تمدن و آموزه های اسلامی است، گفت: اسلام برای آدمی  قبل از شکل گیری نطفه تا مراحل بعدی زندگی برنامه های اصولی دارد.
دکتر ناصحی در بخش دیگری از سخنانش، به فعال بودن نظام شبکه های بهداشتی در زمینه مراقبت از زنان در قبل، حین و بعد از بارداری اشاره و تصریح کرد: مراقبتهای پیش از بارداری در این مراکز منجر به کاهش مرگ و میر مادران باردار و آسیبهای جنین شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه این اقدام در مازندران به نحو مطلوبی در حال انجام شدن است، گفت: 98 درصد از مادران باردار و 92 درصد زنان پس از زایمان در سال گذشته تحت مراقبت قرار گرفتند.
 
*مازندران در کنترل مرگ و میر مادران باردار دارای رتبه برتر کشوری است
وی ضمن اشاره به اینکه در سال گذشته 5 مورد مرگ و میر مادر باردار در استان به ثبت رسید، افزود: میزان مرگ و میر مادران باردار در مازندران به 15 در یکصد هزار تولد زنده رسیده است لذا از نظر کنترل مرگ و میر مادران باردار رتبه های برتر در سطح کشور دارا هستیم.
قایم مقام وزیر بهداشت در مازندران با بیان اینکه در دهه شصت 140 مرگ کودک در هر یکهزار تولد به ثبت می رسید، اظهار داشت: در سال گذشته 125 مرگ کودک در کل جمعیت متولدین استان به ثبت رسیده که رقم قابل ملاحضه ای است.
وی خاطرنشان ساخت: شایع ترین علت مرگ و میر کودکان تولد نارس و یا بیماریهای مادرزادی از جمله قلبی و عروقی بوده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران توزیع اسید فولیک بین دانش آموزان دختر مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان را یکی دیگر از اقدامات مراقبتی از دختران نام برد و گفت: در سال گذشته 62 هزار نفر با صرف 162 میلیون ریال اعتبار تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
دکتر ناصحی در ادامه سخنانش به وجود 24 بیمارستان دوستدار کودک در مازندران اشاره و تصریح کرد: 3 بیمارستان امیر مازندرانی و بوعلی سینای ساری  و احمدنژاد کتالم رامسر نیز لوح دوستدار کودک  اخذ کردند.
وی شناسنامه سلامت دانش آموزان را نیز یکی از اقدامات ارتقا شاخص سلامت در پیشگیری از بیماری، عنوان کرد و گفت: 8 درصد از دانش آموزان در این طرح به دلیل داشتن مشکلاتی از قبیل بینایی و شنوایی به متخصص  ارجاع داده شدند.
گفتنی است 15 تا 21 مهرماه به عنوان هفته ملی کودک با شعار کودک، خانواده و جامعه نامگذاری شده است.

فرزندان سالم باعث رشد و پیشرفت جامعه می شوند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal