حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/07/19 تعداد بازدید : 705
اول آبان ماه ، آغاز اجرای طرح پزشک خانواده
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه اول آبان ماه طرح پزشک خانواده به صورت رسمی در مازندران آغاز می شود، گفت: در زمان اعلام شده مردم با مراجعه به مطبها و پایگاههای پزشک خانواده، ویزیت پایه را به صورت رایگان انجام دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه اول آبان ماه طرح پزشک خانواده به صورت رسمی در مازندران آغاز می شود، گفت: در زمان اعلام شده مردم با مراجعه به مطبها و پایگاههای پزشک خانواده، ویزیت پایه را به صورت رایگان انجام دهند.
دکتر محمد رضا میرزایی در نشستی خبری در بیمارستان بوعلی سینای ساری، ضمن بیان خبر بالا، در خصوص خانواده هایی که تا کنون سرشماری نشدند و یا پزشک خانواده خود را انتخاب نکرده اند، خاطرنشان ساخت: این افراد باید با مراجعه به مراکز بهداشتی محل سکونت خود نسبت به تکمیل فرمهای مربوطه اقدام کنند.
وی ادامه داد: افرادی که ازهیچ گونه خدمات بیمه ای برخوردار نیستند با مراجعه به خدمات درمانی با هزینه ای اندک، نسبت به بیمه کردن خود اقدام کنند تا بتوانند از مزایای طرح پزشک خانواده برخوردار شوند.
دکتر میرزایی با اشاره به اینکه از جمعیت یک میلیون و 130 هزار نفری مازندران ، 850 هزار نفر پزشک خانواده خود را انتخاب کردند، خاطرنشان ساخت: سایر افراد تا اول آبان ماه فرصت دارند پزشک خانواده خود را انتخاب کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه سازمانهای بیمه گر به سازمان سلامت ایرانیان تبدیل شدند، افزود: تمامی بیمه های تکمیلی و سایر بیمه ها در قالب بیمه سلامت ایرانیان فعالیت می کنند.
وی به صدور کارت سلامت الکترونیکی خانوارها در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این کارت در راستای اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع صادر خواهد شد.

* از ابتدای سال جاری تاکنون مرگ مادر باردار به ثبت نرسید
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنانش، به اجرای دو برنامه جدی در حوزه سلامت خانواده اشاره و تصریح کرد: این برنامه ها در حوزه سلامت مادران و کودکان در حال اجراست.
دکتر میرزایی به بیان اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت مادران در خانه ها و مراکز بهداشتی استان پرداخت و اظهار داشت: در این مراکز 98 درصد از مادران باردار در زمان بارداری و 92 درصد پس از زایمان مورد مراقبت قرار گرفتند .
وی یکی از مشکلات حوزه زایمان را بحث سزارین دانست و گفت: عمل سزارین در بخش خصوصی زیاد است.
دکتر میرزایی میزان مرگ و میر مادران باردار را یکی از شاخصهای سلامت دانست و افزود: در سال 89، میزان مرگ مادران باردار 22 در یکصد هزار و سال گذشته این رقم به 15 در یکصدهزار نفر به ثبت رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در سال گذشته 5 مرگ مادر باردار گزارش شده است گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون مرگ مادر باردار گزارش نشده است.

*میزان مرگ و میر کودکان کمتر از یک ماهه در مازندران از میانگین کشوری پایین تر است
وی، در ادامه سخنانش به مرگ کودکان کمتر از یک ماهه، زیر یک سال و زیر 5 سال اشاره و اظهار داشت:  در سال گذشته میزان مرگ کودکان کمتر از یک ماهه، 6 در هزار تولد بوده است که این رقم نسبت به میانگین کشوری پایین تر است.
دکتر میرزایی میزان مرگ کودکان زیر یک سال را89/7( هفت و هشتادو نه صدم) در هزار تولد و زیر 5 سال را 44/9( نه و 44 صدم) در هزار تولد دانست و افزود: در سال گذشته 125 کودک به دلیل ناهنجاریهای مادرزادی و سوانح و حوادث جان خود را از دست دادند.
وی در خصوص فعالیتهای پیش بینی شده در حوزه سلامت کودکان خاطرنشان ساخت: در این طرح توجه ما بر روی کودکان کمتر از 8 سال است.
دکتر میرزایی مهمترین برنامه این حوزه را مراقبت از کودکان سالم دانست و تصریح کرد: توسعه و پیشرفت هر جامعه ای در گرو داشتن فرزندان سالم است.
وی ادامه داد: در سال گذشته، 280 هزار کودک زیر 5 سال استان در مراکز و خانه های بهداشت مورد مراقبت های لازم قرار گرفتند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به بیان اجرای طرح مراقبت کودکان بیمار به نام مانا پرداخت و گفت: در این طرح 21 هزار کودک بیمار به مراکز ما مراجعه کردند.

*امسال بیش از هزار کودک از شیر خشک تغذیه کردند
دکتر میرزایی ترویج تغذیه کودک با شیر مادر را نیز یکی دیگر از برنامه های مراقبتی در حوزه سلامت کودکان دانست و اظهار داشت: مازندران در امر ترویج تغذیه با شیر مادر از جایگاه خوبی در کشور برخوردار است.
وی، با اشاره به اینکه امسال یک هزار و 950 کودک زیر یک سال از شیر مصنوعی تغذیه کردند، افزود: این کودکان عمدتا چند قلو بودند و یا مشکل رشد داشتند.

*27 بیمارستان دوستدار کودک در مازندران وجود دارد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ایجاد بیمارستانهای دوستدار کودک را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حوزه ارتقا شاخص سلامت کودکان عنوان و تصریح کرد: در این بیمارستانها، ارتباط زودهنگام مادر با نوزاد، ترویج تغذیه کودک با شیر مادر وسایر موارد مرتبط ارایه می شود.
دکتر میرزایی با بیان اینکه در سال گذشته 24 بیمارستان دوستدار کودک در مازندران وجود داشته، گفت: امسال نیز بیمارستانهای بوعلی سینا و امیرمازندرانی ساری و احمدنژاد کتالم رامسر لوح دوستدار کودک دریافت کردند.

اول آبان ماه ، آغاز اجرای طرح پزشک خانواده
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal