حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/07/24 تعداد بازدید : 374
تشریح فعالیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سیل بهشهر
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بیان تشریح فعالیت این معاونت در راستای آمادگی و مقابله با خطرات بهداشتی درمانی ناشی از بروز واقعه سیل در شهرستان بهشهر پرداخت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به بیان تشریح فعالیت این معاونت در راستای آمادگی و مقابله با خطرات بهداشتی درمانی ناشی از بروز  واقعه سیل در شهرستان بهشهر پرداخت.
دکتر محمد رضا میرزایی  با بیان اینکه پس از وقوع سیل در شهرستان بهشهر، تیمهای ارزیابی متشکل از 2 تیم 4نفره شامل کارشناسان بهداشت محیطی ، مبارزه با بیماریها ، حشره شناس و آموزشی و نیز 9 تیم 2 نفره شهرستانی بهداشتی درمانی از تمامی مناطق روستایی و شهری این شهرستان در صبح روز بعد از حادثه بازدید کردند، گفت: خوشبختانه در مناطق روستایی واقعه ای مشاهده نشد.
وی به بیان گزارشات ارزیابی از مناطق شهری پرداخت و افزود: بیشترین مناطق آسیب دیده از سیل در حواشی دو رودخانه برزو و بز پل بوده و خانوارهای ساکن مناطق کوه خیل ، خانه های سازمانی فرمانداری ، منطقه خیابان قائم ، خیابان مهدیه و منطقه گرائیل محله به ترتیب بیشترین خسارت را دیدند که طبق مشاهده برخی  از منازل تا 80 درصد تخریب شدند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: در روز اول حادثه آب در 3 منطقه از مناطق پیشگفت قطع شده که ناشی از مشکلات ایجاد در خطوط انشعاب بوده و منابع آبرسانی مشکلی نداشتند و تعداد100 مورد کلر سنجی توسط تیمهای بهداشت محیطی شهرستان از نواحی سیل زده اخذ شده که میزان کلر باقیمانده 3/0(سه دهم) بوده که برای بهینه سازی با افزایش کلرزنی این میزان به 8/0 ( هشت دهم) ارتقاء داده شد و تعداد 10 مورد نمونه آب از مناطق مختلف شبکه آبرسانی منطقه سیل زده از نظر میکروبی بررسی شدند که آلودگی میکروبی مشاهده نشد.
دکتر میرزایی با اشاره به آبگرفتگی 3 مرکز از مراکز بهداشتی درمانی سطح شهر بهشهر در روز اول حادثه گفت: با سعی و تلاش نیروهای بهداشتی و پشتیبانی هر 6 مرکز بهداشتی درمانی سطح شهر آماده ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند.
وی تعداد مصدومان ناشی از سیل را بر اساس گزارش تیمهای ارزیابی، 50 مورد دانست و افزود: متاسفانه تعداد 6 مورد مرگ نیز تائید شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به  آمادگی بیمارستانهای شهرستان برای ارائه خدمات به مصدومان ناشی از حوادث  اشاره و تصریح کرد: ارزیابی سریع 24 ساعته مناطق سیل زده با 2 تیم استانی و 9 تیم شهرستانی- تشکیل 4 جلسه ستاد بحران بهداشتی شهرستانی و 4 جلسه بحران استانی- اعلام خط ارتباطی ستاد فوریتهای سلامت محیط استانی به شماره 2299999و خط ارتباطی 5226972 شهرستانی به ادارات و مردم برای پاسخگویی به مشکلات ایراد شده ناشی از سیل به مردم از ساعت 8 الی 10 شب و آنکالی 10 شب تا 8صبح و نیز تشکیل 8 تیم عملیاتی بهداشتی درمانی با استفاده از کارشناسان مجرب و آشنا به منطقه با مسئولیت پزشک واعزام به مناطق حادثه دیده برای ارائه خدمات مراقبتی فعال و خدمات بهداشتی درمانی اولیه و فعال سازی رابطین بهداشتی مناطق آسیب دیده برای  گزارش دهی و سهولت در ارائه خدمات از جمله اقدامات شهرستانی حوزه بهداشت تا کنون بوده است.
دکتر میرزایی، ادامه داد:  آموزش همگانی مردم با توزیع 1000 عدد پمفلت در رابطه با موضوعات مربوط به نحوه بهداشت آب در شرایط بحران و چگونگی مقابله با مخاطرات سلامتی در حین وقوع سیل- نظارت فعال تیمهای بهداشت محیطی بر دفن اجساد ، و لاشه های حیوانی ناشی ازسیل و نظارت ویژه بر تانکرهای آبرسانی از جهت میزان کلر باقیمانده و اماکن تهیه وتوزیع مواد غذایی مناطق آسیب دیده به طور ویژه نیز در حوزه بهداشتی صورت گرفته است.
وی به آمادگی تیمهای ارزیابی بهداشتی در زمینه تغییرات احتمالی زیست محیطی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: به منظور مدیریت و پشتیبانی در این زمینه 20 لیتر سم سیمپراتور ، 4کیلو سم فایکام ، 10 بشکه ماده گند زدای کلر و 50 لیتر کرئولین از طریق معاونت بهداشتی استان در اختیار شهرستان بهشه قرار گرفت.
دکتر میرزایی خاطر نشان ساخت: به منظور تامین منابع انسانی مورد نیاز نیز هماهنگی لازم در راستای حمایت کارشناسان بهداشتی شهرستانهای مجاور نظیر ساری ، نکاء و گلوگاه به عمل آمد و با تخصیص اعتبار به مبلغ  200 میلیون ریال ازطریق معاونت توسعه دانشگاه، تعمیرات لازم در 3 مرکزبهداشتی درمانی خسارت دیده آغاز شد و تجهیزات پشتیبانی لازم برای تیمهای عملیاتی در حال خرید و تامین است.
معاون بهداشتی دانشگاه عولم پزشکی مازنران ظهار داشت: صبح امروز نیز جلسه مشترک با حضور اعضای ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی و معاونت بهداشتی و ستاد بحران شهرستان در اتاق مدیریت شبکه برگزار شد که پس از ارائه گزارش گروهها بازدید مجدد از بیمارستانها ، مراکز بهداشتی درمانی و مناطق آسیب دیده انجام شد.

تشریح فعالیت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سیل بهشهر
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal