حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/21 تعداد بازدید : 164
جشن روز جهانی دیابت در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری برگزار شد
به مناسبت فرا رسیدن چهاردهم نوامبر 23 آبان ماه، روز جهانی دیابت ، مراسمی با حضوربیماران دیابتی و جمعی از متخصصان غدد در مرکز آموزش درمانی امام خمینی(ره) ساری برگزار شد.

به مناسبت فرا رسیدن چهاردهم نوامبر  23 آبان ماه، روز جهانی دیابت ، مراسمی با حضوربیماران دیابتی و جمعی از متخصصان غدد در مرکز آموزش درمانی امام خمینی(ره) ساری برگزار شد.
در این مراسم، مشاور تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری در سخنانی با بیان اینکه تمامی مواد غذایی در بدن تبدیل به قند می شود، گفت: به همین دلیل نوع، مقدار و زمان غذا  در بیماران دیابتی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
سمیه صمدی بر آموزش هرم گروه مواد غذایی برای بیماران دیابتی تاکید و تصریح کرد: مهمترین عامل افزایش قند خون کربوهیدراتها هستند لذا باید مصرف آن را محدود کنیم.
وی با بیان اینکه مصرف برخی میوه ها  مانند خرما- انجیر- انگور- خربزه و موز دارای قند فراوانی هستند، افزود: بیماران دیابتی از خوردن این میوه ها پرهیز نمایند.
این مشاور تغذیه  با اشاره به اینکه با مصرف میوه می توان انرژی ، ویتامین، مواد معدنی و فیبر را به بدن رساند، اظهار داشت: افراد سعی کنند به جای مصرف آب میوه، خود میوه را با پوست میل نمایند تا فیبر لازم به بدن برسد.
صمدی ضمن تاکید بر مصرف روزانه انواع میوه گفت: هریک از میوه ها به اندازه 5 قاشق برنج خاصیت غذایی دارند.
وی به بیماران دیابتی توصیه کرد مصرف روزانه یک عدد سیب کوچک و کیوی- 2 عدد آلو- یک عدد پرتغال متوسط و  نارنگی و شلیل کوچک و نیز هلو  و زردآلو را در برنامه غذایی خود جای دهند.
این مشاور تغذیه با بیان اینکه مصرف سبزیجات باعث رساندن ویتامینها و مواد معدنی و فیبر به بدن می شود، اظهار داشت: سعی کنید هر روز سبزی به صورت خام و یا پخته مصرف نمایید.
صمدی ضمن اشاره به میزان و نوع مواد غذایی در بیماران دیابتی ادامه داد: بیماران دیابتی 30 گرم گوشت یا مرغ یا ماهی پخته - یک عدد تخم مرغ- به اندازه یک قوطی کبریت پنیر و یک دوم لیوان سویا مصرف کنند.
وی با تاکید بر اینکه قبل از پختن مرغ، پوست آن باید جدا شود، گفت: این بیماران از خوردن انواع فرآوردهای سوسیس- کالباس- همبرگرد و نیز سایر مواد غذایی که دارای چربی فراوانی هستند مانند انواع سس پرهیز نمایند.
این مشاور بر مصرف شیر و لبنیات تاکید کرد و اظهار داشت: مصرف شیر و سایر لبنیات سبب تولید انرژی ، دریافت کلسیم و سایر ویتامینها  و مواد معدنی مورد نیاز بدن می شود از این رو برای سلامت بیماران دیابتی مفید است.
صمدی  در پایان سخنانش در خطاب به بیماران دیابتی خاطرنشان ساخت: این افراد سعی کنند روزانه از تمام گروههای مواد غذایی به مقدار لازم استفاده نمایند.
 
 *ثبت اطلاعات  3 هزار بیمار در درمانگاه دیابت بیمارستان امام خمینی (ره) ساری
 دکتر زهرا کاشی متخصص غدد و مسول درمانگاه دیابت بیمارستان امام خمینی(ره) ساری نیز در حاشیه برپایی مراسم روز جهانی دیابت با بیان اینکه درمانگاه دیابت به عنوان یکی از واحدهای کلینیک تخصصی مصطفویان از سال ۱۳۷۵، شروع به کار کرده، افزود: این مرکز در حال حاضر با ۳پزشک فوق تخصص غدد و ۴ پزشک متخصص داخلی، ۳ روانپزشک، ۱ پرستار و ۱ مشاور تغذیه، روزانه در زمینه درمان، مراقبت، آموزش، روان درمانی و رژیم درمانی، خدمات لازم را ارائه می دهد
وی با اشاره به اینکه تا کنون اطلاعات پزشکی و درمانی ۳۰۰۰ بیمار دیابتی در این مرکز به ثبت رسیده، اظهار داشت: کلاس های آموزشی مختص بیماران دیابتی، ماهانه دراولین شنبه هرماه، به صورت مستمر با حضور بیماران برگزار می شود
این متخصص غدد با بیان اینکه  این کلاسها با موضوعات متنوعی نظیر درمان دیابت، مراقبت از بیماران دیابتی، روان درمانی و رژیم درمانی تشکیل می شود، ادامه داد: این آموزش ها زیر نظر پزشکان فوق تخصص غدد  و با همکاری پزشکان متخصص داخلی، روانپزشک، پرستار مرکز  و مشاور تغذیه به بیماران انتقال داده می شود.
دکتر کاشی با بیان اینکه در این مرکز، تمامی بیماران، سالانه برای  مشاوره قلب، چشم، روانپزشکی  به پزشکان مربوطه برای بررسی دقیق تر عوارض دیابت معرفی می شودن، افزود: تمامی این گزارشها به همراه گزارش معاینات پا، اندازه گیری فشار خون، توزین بیمار و ثبت آزمایش بیماران که توسط پرستار مرکز به صورت دوره ای انجام و در پرونده بیمار ثبت می شود.
وی، آموزش تزریق انسولین و کار با دستگاه گلوکومتر  به بیماران را از دیگر اقدامات درمانگاه دیابت در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) ساری عنوان کرد.

جشن روز جهانی دیابت در بیمارستان امام خمینی(ره) ساری برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal