حوزه ریاست
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/22 تعداد بازدید : 165
هدف سازمان بهداشت جهانی، پیشگیری است
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران با تاکید بر اینکه سیستمهای بهداشتی باید قشر جوان جامعه را بشناسد تا بتواند راه حل های اساسی ارایه دهد، گفت: در WHO عمده ترین هدف ما پیشگیری است نه درمان، لذا لازمه این امر شناخت بهتر عوامل خطر زا برای نسل جوان است.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران  با تاکید بر اینکه سیستمهای بهداشتی باید قشر جوان جامعه را بشناسد تا بتواند راه حل های اساسی ارایه دهد، گفت: در WHO عمده ترین هدف ما پیشگیری است نه درمان، لذا لازمه این امر شناخت بهتر عوامل خطر زا برای نسل جوان است.
جیهان طویلا در نشستی با اعضای هیات رییسه و معاونین دانشگاه علوم پزشکی مازندران، کمک به توسعه سیستم بهداشتی را یکی از اهداف این سازمان در ایران دانست و گفت: با توجه به اجرای طرح پزشک خانواده در ایران به ویژه در استان مازندران، علاقمند هستم  وضعیت این طرح را در این استان از نزدیک بازدید کنم.
با اشاره به گزارش ارایه شده در خصوص سلامت مادران باردار و کودکان در مازندران، افزود: جمعیت جوان یکی از گروه های هدف در منطقه است.
وی ضمن بیان اینکه جمعیت جوان به خدماتی  نیاز دارد که باید به آن توجه شود، تصریح کرد: این افراد به غیر از  تولید مثل با مشکلات دیگری همچون فشار خون، دیابت، کاهش فعالیت بدنی، مصرف سیگار  روبه رو هستند و یا روبه رو خواهند شد.
جیهان طویلا  ضمن اشاره به اینکه  توجه به سلامت جسم و روح جوانان نیازمند تعامل چندین سازمان است، گفت: ولی به نظر می رسد در ایران توجه جدی به این افراد نمی شود.
وی با بیان اینکه فعالیتهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حوزه های سلامت به ویژه پزشک خانواده نظرم را جلب کرده، اظهار داشت: این دانشگاه می تواند برای تبادل تجربیات با سایر دانشگاهها ارتباط برقرار کند.

*پزشک خانواده یکی از راه های جدید در ارتقا سلامت خانواده هاست
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران هدف اصلی  اجرای طرح پزشک خانواده را کم کردن فاصله ها  و استفاده همگان از امکانات موجود و عدالت اجتماعی عنوان و تصریح کرد: این طرح در ارتقا وضعیت سلامت به ویژه در مناطق شهری حایز اهمیت است.
جیهان طویلا، بر ارایه خدمات بهداشتی درمانی متناسب با نیازهای مناطق شهری، تاکید و بیان داشت: آمادگی و تیم مجری طرح پزشک خانواده در موفقیت آن تاثیر گذار است.
وی با بیان اینکه ایران در حوزه سلامت فعالیتهای خوبی داشته است، گفت: باید به دنبال راه های جدید برای سلامت خانواده ها باشیم و پزشک خانواده می تواند یکی از این راه های جدید به شمار آید.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران در ادامه سخنانش، میزان مرگ و میر زنان و کودکان را 2 شاخص مهم برای ارزیابی سلامت دانست و افزود: با توجه به آمارهای ارایه شده توسط رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، این استان از وضعیت خوبی در منطقه برخوردار است.
جیهان طویلا با بیان اینکه کشور ایران در راه اندازی مراکز بهداشتی از سازمان بهداشت جهانی  نیز جلوتر بوده است، اظهار داشت: در سالهای گذشته مشکل اصلی در حوزه سلامت، مرگ و میر مادران باردار و کودکان بوده است ولی با توجه به تغییر شیوه زندگی، مشکلاتی مانند چاقی، بیماریهای عفونی و ابتلا به سرطان نیز شیوع یافته است که باید به این مقوله نیز توجه کرد.

*ایران در رفع معضل محیط زیست از تجربه مرکز بهداشت محیط زیست  در اردن  بهره گیرد
وی در بخش دیگری از سخنانش به طبیعت زیبای مازندران اشاره و تصریح کرد: این ظرفیت توجه و مسولیت ما را نسبت به محیط زیست بیشتر می کند.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران دفع زباله و وجود زباله های جامد در رودخانه ها را برای محیط زیست و سلامت جانداران مضر خواند و اظهار داشت: ایران با مرکز بهداشت محیط زیست مستقر در اردن ارتباط برقرار نماید و از تجربیات آنها برای ارایه راه حلهای زیست محیطی استفاده کند تا این مسایل به حداقل برسد.
جیهان طویلا با تاکید بر اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران استراتژی لازم برای حل مشکل محیط زیست به کار گیرد، گفت: به نظر من با آموزش جمعیت محیطی و استفاده از بهورزان می توان این مشکل را تا حدودی کاهش داد.
وی ضمن اشاره به اینکه به نظر می رسد مشکل محیط زیست در شهرها بیشتر است، گفت: تجربه کشور قبرس نشان می دهد اگر به مردم مسولیت دهیم می تواند در این زمینه موثر باشند.
نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران، ادامه داد: طبیعت زیبا و تمیز منجر به جذب مسافر و توریست می شود.
گفتنی است بازدید از مرکز بهداشتی شماره 5 ساری ، EOC و ستاد هدایت ، اطلاع رسانی  و رسیدگی به امور درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران و نیز چگونگی اجرای طرح پزشک خانواده  در این استان از برنامه های نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران و هیات همراه آن در ساری بوده است.


 هدف سازمان بهداشت جهانی، پیشگیری است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal