حوزه ریاست
۱۳۹۷ يکشنبه ۶ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/23 تعداد بازدید : 158
هر دقیقه 6 نفر در اثر بیماری دیابت جان خود را در دنیا از دست می دهند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در هر دقیقه 6 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، تصریح کرد: هر دقیقه 12 نفر در دنیا به بیماری دیابت مبتلا می شوند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در هر دقیقه 6 نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند، تصریح کرد: هر دقیقه 12 نفر در دنیا به بیماری دیابت مبتلا می شوند.
دکتر محمد رضا میرزایی  با اشاره به اینکه به منظور آگاه سازی جوامع در معرض خطر و گروههای آسیب پذیر، 14 نوامبر به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شد، گفت: به دلیل اهمیت این موضوع شعار روز جهانی دیابت از سال 2009 تا 2013 ، آموزش و پیشگیری از بیماری دیابت انتخاب شده است.
وی با بیان اینکه این بیماری شایع ترین علت نابینایی در افراد بالغ جهان است، افزود: بیماری دیابت مهمترین علت نارسایی مزمن کلیه در جهان  نیز شناخته شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ضمن اشاره به اینکه این بیماری شایع ترین  بیماری غدد و علت قطع پا در دنیا ست، تصریح کرد: هر 30 ثانیه یک نفر به دلیل عوارض دیابت پای خود را از دست می دهد در ایران تصادف و دیابت مقامهای اول در قطع پا را به خود اختصاص دادند.
 
*مرگ سالانه 4 میلیون نفر در اثر دیابت
دکتر میرزایی با اشاره به اینکه بیماری دیابت عامل 9 درصد کل مرگهای دنیاست، گفت: این بیماری سالانه 4 میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه 30 میلیون مبتلا به دیابت در سال 1985 در دنیا وجود داشت، گفت: بر اساس آمارهای سال 2008 این عدد به  230 میلیون رسیده و انتظار می رود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به بیماری دیابت به 300 میلیون نفر برسد.
دکتر میرزایی به تعداد مبتلایان به بیماری دیابت در ایران اشاره و تصریح کرد: در سال 86 از هر 20 ایرانی یک نفر دیابت داشته که انتظار می رود 18طی سال آینده، از هر 7 ایران یک نفر بیماری قند داشته باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه عوارض وتأثیرات این بیماری مزمن و مادام العمر است، اظهار داشت:  این بیماری 5/2( دو و نیم) الی15 درصد کل بودجه بهداشتی کشورها را به خود اختصاص می دهد.
 
* 4هزار میلیارد تومان هزینه سالانه درمان بیماران دیابتی در ایران
وی هزینه درمان بیماران دیابتی در ایران را سالانه یک میلیارد دلار دانست و افزود: این رقم معادل 4 هزار میلیارد تومان است.
دکتر میرزایی انسان سالم را محور توسعه پایدار  دانست و اظهار داشت: 5 درصد افراد مبتلا به دیابت نوع یک-90 تا 95 درصد نوع دو و 4 درصد خانمهای باردار مبتلا به دیابت حاملگی می شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: دیابت نوع یک در دوران کودکی و نوجوانی و نوع دو در دوران میانسالی بروز می کند.
دکتر میرزایی با اشاره به اینکه دیابت نوع یک قابل پیشگیری نیست، تصریح کرد: مصرف ماهی در دوران بارداری و همچنین مصرف ویتامین D در شیرخواران، احتمال ابتلا به دیابت دوران کودکی را کاهش می دهد.
وی آزمایش قند خون را تنها راه قطعی تشخیص دیابت دانست و گفت: تایید و تفسیر آزمایش باید توسط پزشک صورت گیرد.
 
*مرگ 90 درصد نوزاد در اثر دیابت حاملگی
دکتر میرزایی با بیان اینکه دیابت حاملگی در صورت عدم کنترل و درمان باعث مرگ و میر نوزادان تا 90 درصد و مادران تا 30 درصد می شود، اظهار داشت: در صورت شک به دیابت حاملگی در اسرع وقت به متخصان غدد و یا زنان و زایمان مراجعه شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه فرد مبتلا به دیابت از هرآنچه که در پخت و یا تولیدش قند و شکر به کار رفته، پرهیز کند، گفت: مصرف 5/1( یک و نیم) قاشق غذاخوری توت خشک و کشمش- یک عدد میوه تازه و 2 عدد خرما برای این بیماران توصیه می شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش یکی از وظایف دولتها در امر پیشگیری از بیماری دیابت را سرمایه گذار در این زمینه  دانست و گفت: این روش موثرترین استراتژی در پیشگیری و کنترل از بیماری است.
دکتر میرزایی با بیان اینکه حمایت از سازمانهای مردم نهاد فعال در زمینه سلامت به ویژه دیابت و نیز فراهم نمودن امکانات درمانی کافی و مناسب در سطح کشور از دیگر وظایف دولتها در این زمینه  به شمار می رود، خاطرنشان ساخت: اهمیت دادن به امر سلامت از طریق تغذیه صحیح ، فعالیت بدنی و اطلاع از وضعیت سلامت جسمانی از وظایف مردم در پیشگیری و کنترل از دیابت است.
هر دقیقه 6 نفر در اثر بیماری دیابت جان خود را در دنیا از دست می دهند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal