حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/23 تعداد بازدید : 139
زمان، میزان و مقدار مواد غذایی بر سطح قند خون موثر است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: زمان، میزان و مقدار مصرف مواد غذایی بر افزایش و یا کاهش قند خون موثر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: زمان، میزان و مقدار مصرف مواد غذایی بر افزایش و یا کاهش قند خون موثر است.
دکتر محمد رضا میرزایی، با بیان اینکه بیماران دیابتی در طول روز از غذاهایی که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن استفاده کنند، افزود: این افراد از مواد غذایی که در زیر هرم قرار دارد بیشتر مصرف کنند و سعی نمایند نانها و غلات را با سبوس گندم و جو مصرف شود.
وی ضمن اشاره به اینکه بیماران دیابتی از مواد غذایی پرچرب مانند چیپس ، سیب زمینی سرخ شده و بیسکویت کمتر استفاده کنند وحدالمقدور از سیب زمینی پخته شده استفاده نمایند، تصریح کرد:  این افراد در تهیه سالاد و یا مصرف سبزیهای پخته یا خام از  روغن و سس کم استفاده کنند .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه سبزیها را با مقدار خیلی کم آب بپزید، اظهار داشت: از مخلوط پیاز و آبمیوه و یا سرکه برای طعم دادن به غذا استفاده کنید .
دکتر میرزایی ادامه داد: می توانید میزان کمی از چربی استفاده کنید از روغن زیتون به جای کره استفاده کنید و به جای سس مایونز از خردل استفاده کنید
 وی با بیان اینکه می توان  ماست، شیر و پنیر بدون چربی یا کم چرب مصرف نمود، افزود: بیماران مبتلا به دیابت به جای آب میوه بیشتر از میوه ها استفاده نمایند چون میوه ها سریعتر معده را پر می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در بخش دیگری از سخنانش به بیماران دیابتی توصیه کرد: قسمتهایی از گوشت را انتخاب کنید که مقدار خیلی کمی چربی داشته باشد و چربی های اضافی گوشت را جدا نمایید
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه پوست مرغ یا ماکیان را قبل از پخت جدا کنید، افزود: بیماران دیابتی فرآورده های گوشتی را بیشتر به صورت پخته و یا کبابی استفاده نمایند..
وی به انجام فعالیتهای بدنی و ورزش در بیماران دیابتی اشاره و تصریح کرد: این بیماران قبل از شروع فعالیتهای ورزشی و بعد از آن خوراکیهای کم حجم حاوی مواد قندی استفاده کنند.
دکتر میرزایی با بیان اینکه بیماران دیابتی لباس و جوراب مناسب با نوع فعالیت ورزشی و فصل انتخاب کنند و بهتر است از الیاف طبیعی باشد، اظهار داشت: کفش مناسب علاوه بر راحتی باید از وارد شدن آسیب های احتمالی به پاها جلوگیری کند لذا بیماران از کفشهای مخصوص پیاده روی استفاده کنند .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه بیماران دیابتی در زمان ورزش نزدیکان را از مسیری که قصد دارند پیاده روی کنند آگاه سازند، گفت:  با فردی که نسبت به بیماریهای شما آگاهی دارد به فعالیت ورزشی بپردازید .

*بیماران دیابتی قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارند
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه بیماران دیابتی قند خون خود را در محدوده طبیعی یا نزدیک به آن نگه دارند، اظهار داشت: حفظ فشار خون در محدوده کمتر از 80/135 ( 135 و 80 صدم)در پیشگیری از صدمات کلیوی کمک کننده است .
وی به بیان اهمیت تبعیت از برنامه غذایی که از سوی پزشک یا کارشناس تغذیه برای بیماران دیابتی توصیه می شود، پرداخت و تصریح کرد:  اگر کارشناس تغذیه یا پزشک شما تغییراتی مثل کاهش مصرف مواد پروتئینی و نمک را در برنامه غذایی شما توصیه کرده اند را انجام دهید .
دکتر میرزایی با بیان اینکه هر نوع آزمایش کلیه که پزشک شما توصیه نموده است را انجام دهید ادامه داد: کلیه های خود را سالی یک بار با انجام آزمایش ادرار که در آن پروتئین های کوچک خون سنجیده می شود کنترل کنید .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطرنشان ساخت: اگر عفونت کلیه یا مثانه دارید با پزشک مشورت کنید، عفونتها ممکن است سبب ایجاد علائمی همچون درد یا سوزش هنگام دفع ادرار- تغییر رنگ ادرار(تیره رنگ یا قرمز)- احساس تب و لرز- درد پشت یا پهلو  شوند.
وی با اشاره به اینکه نارسایی کلیه ناشی از دیابت خیلی به آهستگی اتفاق می افتد گفت: در این مواقع ممکن است فرد برای سالهای زیادی احساس بیماری نکند .
دکتر میرزایی علائم نارسایی کلیه را گرفتگی عضلانی شبانه -تکرار ادرار بویژه شبها - اختلال تحمل گلوکز - خشکی و خارش پوست - احساس خستگی دائمی -کاهش اشتها- تورم پلکها بخصوص هنگام صبح - تورم قوزک و مچ پاها  و اختلالات خواب عنوان کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه بیماری قلبی عروقی یکی از عوارض دیابت است، گفت: مبتلایان به دیابت قند خون ، فشار خون، کلسترول دیگر چربیهای خون خود را تا حد ممکن در حد طبیعی نگهدارند .
وی ضمن بیان اینکه داروهای دیابت باید  هر روز سر ساعت مصرف شود، افزود: داروهای مربوط به بیماری قلب و فشار خون نیز باید طبق توصیه پزشکان مصرف شود.

*بیماران دیابتی از استعمال سیگار خودداری نمایند
 دکتر میرزایی به بیماران دیابتی توصیه کرد از  کشیدن سیگار خودداری کنند و افزود: این افراد در اکثر روزهای هفته 30 دقیقه کامل ورزش نمایند، از پله ها استفاده کنند و برای خرید کردن پیاده بروند ، باغبانی یا کارهای منزل را انجام دهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران  با تاکید بر اینکه افراد وزن خود را به حد مطلوب برسانند، اظهار داشت: با پزشک خودتان در مورد نوع ورزشی که برای شما مناسب تر است مشورت کنید و اگر فکر می کنید علائمی از مشکلات قلبی عروقی دارید برای بررسی بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.
وی، تنگی نفس- سرگیجه- درد قفسه سینه، بازو، شانه ها یا پشت - از دست دادن بینایی بطور ناگهانی - اختلال در تکلم - ضعف یا بی حسی در یک دست یا پا- احساس خستگی مفرط  و ورم پاها را نشانه های مشکلات قلب و عروقی عنوان کرد.
دکتر میرزایی به لزوم مراقبت از چشم در بیماران دیابتی  تاکید و تصریح کرد: این افراد سالی یکبار برای معاینه چشم به چشم پزشک مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه چشم در اثر دیابت ممکن است آسیب ببند و در نتیجه باعث دو بینی و یا تاری دید شود، گفت: از پزشکتان بخواهید که چشم های شما را از نظر علائم آب مروارید و آب سیاه بررسی کند .
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه بیماران دیابتی از استعمال سیگار خودداری نمایند، افزود: اگر بیماری  باردار است و دیابت دارد طی 3 ماهه اول بارداری لازم است پزشک، چشم آن را معاینه کند .
وی علایمی مانند تاری دید یا دوبینی- تاریکی یا نقاط شناور جلوی چشم -به سختی دیدن چیزهایی که خارج از قرنیه است و هاله نور یا نقاط تاریک  را از علایم  آسیب شبکیه چشم در اثر دیابت دانست.
زمان، میزان و مقدار مواد غذایی بر سطح قند خون موثر است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal