حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/23 تعداد بازدید : 181
بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و چشمی از مهمترین عوارض بیماری دیابت است
کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه درگیری عروق خوني كوچك شامل عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و نیز عروق خوني بزرگ شامل عوارض قلبی عروقی مانند سكته قلبي و سكته مغزي از مهمترین عوارض بیماری دیابت محسوب می شود، گفت: هرچه از زمان بروز این بیماری بگذرد، ، شدت عوارض قلبي، كليوي و يا چشمي بيشتر می شود.
کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه درگیری عروق خوني كوچك شامل عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و نیز عروق خوني بزرگ شامل عوارض قلبی عروقی مانند سكته قلبي  و سكته مغزي از مهمترین عوارض بیماری دیابت محسوب می شود، گفت: هرچه  از زمان بروز این بیماری بگذرد، ، شدت عوارض قلبي، كليوي و يا چشمي بيشتر می شود.
محمدرضا سعیدی کیاسری در سخنانی، زمان بروز عوارض بیماری  دیابت را همان ابتداي ابتلا به بيماري، عنوان و تصریح کرد: این عوارض تا سالها ممكن است خود را نشان ندهند.
وی ضمن اشاره به اینکه با تغيير شيوه هاي نادرست زندگي و جايگزين نمودن آنها با رفتارهاي بهداشتي- فعالیت بدنی منظم حداقل 30 دقیقه ورزش در روز- کاهش مصرف قند و شیرین- ترک سیگار و پرهیز از استرس و کنترل آن در زندگی می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد، افزود: پرهیز از مصرف مواد غذایی پرچرب مانند لبنيات پرچرب، كره، دنبه، روغن حيواني، مغز،كله وپاچه، جگر، دل، قلوه، زرده تخم‌مرغ  -استفاده همیشگی از میوه ها و سبزی ها و نیز پرهیز از مصرف مواد غذایی سرخ شده و استفاده از روش آب پز  و بخارپز کردن مواد غذایی از جمله راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت به شمار می رود.
سعیدی،  به بیماران دیابت توصیه کرد در صورت ابتلا به این بیماری ، رژيم غذایي خود را بر پايه كنترل ديابت قرار دهند و تحت نظر پزشک درمان دارویي نیز انجام دهند.
این کارشناس با تاکید بر اینکه این بیماران غذايي مصرف كنند كه مخلوطي از مواد قندي- نشاستهاي، چربي، پروتئين باشد گفت: انرژي غذای مصرفی این افراد  متناسب ، حاوي فيبر و ويتامينها باشد و مقدار كافي آب نيز هر روز نوشيده شود.
وی با بیان اینکه خوردن 6 وعده غذایی در روز  برای این بیماران لازم است ، افزود: این افراد سه وعده اصلي صبحانه- ناهار- شام و سه ميان وعده  صبح- عصرانه- قبل از خواب را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
سعیدی در خصوص درمان دارویی دیابت خاطرنشان ساخت: درمان دارویی همزمان و يا مدتي پس ازتغيير در شيوه زندگي و درصورت موثر نبودن آن، مد نظرقرارمي گيرد.
 
*مصرف سیگار ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می دهد
این کارشناس در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مصرف سیگار ریسک دیابت را افزایش می دهد، اظهار داشـت: سیگار باعث اختلال حساسیت به انسولین و افزایش چربی شکمی می شود.
سعیدی با بیان اینکه در درمان ديابت نوع يك ، تزريق انسولين الزامي است، خاطر نشان ساخت:  اولين توصيه درماني در ديابت نوع دو، تغيير شيوه زندگي نظير ورزش، كاهش مصرف مواد غذايي طبق برنامه، پياده‌روي روزانه و سپس استفاده از قرص هاي خوراكي و تزريق انسولين است.
وی، افت قند خون و بالا رفتن بیش از حد قند خون را دو مشکل اساسی برای بیماران دیابتی عنوان و تصریح کرد: در صورت فراموش کردن یک وعده غذایی ، انجام ورزش شديد بدون تغذيه مناسب و مصرف بیش از حد انسولين  منجر به افت قند خون می شود.
این کارشناس، تاري ديد- احساس خواب رفتگي و سوزن سوزن شدن لبها - تعريق- رنگپريدگي- تپش قلب- احساس گرسنگي- لرزش دستها و پاها- عصبانيت- سردرد و گيجي- بيهوش شدن و تشنج- كابوسهاي شبانه  را از علایم افت قند خون برشمرد.
 سعیدی خاطر اضافه کرد: بیماران دیابتی در زمان کاهش قد خون، به سرعت يك ماده شيرين مانند 3 حبه قند دریک لیوان آب يا 1 قاشق غذاخوري عسل يا شكر يا نصف ليوان آب ميوه ميل كنند و اگر پس از 15 دقيقه احساس بهبودي نكردند اين كار را تكرار كنند و بعد از احساس بهبودي يك وعده غذا يا يك ميان وعده ميل كنند تا از افت مجدد قندخون جلوگيري شود.
وی به اهمیت مراقبت از پا در بیماران دیابتی تاکید و تصریح کرد: بیماران دیابتی از پزشك معالج خود بخواهند حس محافظتی پای آنان را به وسیله نایلون مونوفیلامانت آزمایش كند.
این کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ادامه داد: اندازه گیری فشار مچ پا و نیز نبض روی پای بیمار نیز توسط پزشک گرفته شود زیرا در صورت نداشتن نبض، نیاز به بررسی بیشتری است.
وی از بیماران دیابتی خواست هر روز پای خود را معاینه نمایند و به قرمزی پوست، ورم، بریدگی پوست و زخم شدن پوست توجه داشته باشند و برای درمان زخم پوست و ورم روی قسمت استخوانی پا به پزشك مراجعه كنند و از درمان های خانگی  پرهیز نمایند.
سعیدی با اشاره به اینکه این افراد هر روز پای خود را پس از شست و شو با  آب ولرم خشك كنند، گفت: بیماران دیابتی باید به طورمرتب ناخن پارا به صورت صاف  كوتاه كنند و از بریدن گوشه های ناخن خودداری نمایند و چنانچه ناخن ضخیم شده و یا در اثر كاهش دید نمی توانند آن را ببینند، بهتر است از دیگران كمك بگیرند.
این کارشناس در ادامه سخنانش به بیماران دیابتی توصیه کرد: كفش نو را به مدت كوتاه بپوشید تا كفش كاملا نرم شود و زمانی كه كفش نو را از پا در می آورید پا را در رابطه باسرخي پوست معاینه كنید.
 وی با تاکید بر اینکه برای محافظت پا از فشار كفش همیشه جوراب بپوشید و قبل از پوشیدن كفش مطمئن شوید تا ریگ در آن نباشد، گفت: جوراب كتانی برای خشك نگه داشتن پا مناسب تر است لذا از جوراب پاره و یا وصله دار پرهیز كنید.

بیماری های قلبی عروقی، کلیوی و چشمی از مهمترین عوارض بیماری دیابت است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal