حوزه ریاست
۱۳۹۶ يکشنبه ۱ بهمن
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/23 تعداد بازدید : 191
7درصد جمعیت ایران به مرض دیابت مبتلا هستند
کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه 2 تا 5 درصد و در برخي از كشورها تا 10 درصد مردم به ديابت مبتلا هستند، افزود: 7 درصد جمعیت ايران دچار این بیماری هستند که نشاندهنده شیوع بالای آن در کشور است.
کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه 2 تا 5 درصد و در برخي از كشورها تا 10 درصد مردم به ديابت مبتلا هستند، افزود: 7 درصد جمعیت ايران دچار این بیماری هستند که نشاندهنده شیوع بالای آن در کشور است.
محمدرضا سعیدی کیاسری با بیان اینکه 14نوامبر مصادف با 23 آبان ماه روز جهانی دیابت نامگذاری شده، به تعریف این بیماری پرداخت و گفت: اگر به هر دلیلی میزان قند خون بدن به صورت مزمن افزایش یابد، دیابت یا مرض قند بروز می کند.
با اشاره به اینکه چنانچه قند ناشتای فردی در دو نوبت مجزا مساوی و یا بیشتر از 126 میلی گرم بر دسی لیتر باشد، بیمار مبتلا به دیابت است، افزود: تولید کم ویا صفر انسولین در بدن و عدم استفاده سلولها از این ماده از دلایل بروز این بیماری به شمار می رود.
وی منبع و سوخت مورد نیاز برای حرکت سلولها را قند خون ( گلوکز) دانست و اظهار داشت: سلولها براي اينكه بتوانند از قند موجود در خون استفاده كنند نياز به يك واسطه يا يك كليد دارند به نام انسولين، كه در لوزالمعده (پانكراس) ساخته و درون خون ترشح مي شود.
این کارشنان با اشاره به وجود 3 نوع دیابت، خاطرنشان ساخت: دیابت نوع یک یا دیابت جوانان دیابت وابسته به انسولین نامیده می شوند.
وی دیابت نوع دو یا دیابت بزرگسالان و یا دیابت غیر وابسته به انسولین را شایعترین نوع دیابت دانست و گفت:  دیابت حاملگی نوع سوم دیابت به شمار می آید.
سعیدی به بیان عوامل مستعد کننده در ایجاد بیماری دیابت پرداخت و افزود: عواملی نظیر ژنتیک- وجود فرد دیابتی در افراد درجه یک خانواده- سبک زندگی آسایش طلبانه و عدم تحرک بدنی و رژیم غذایی پر انرژی و بدون فیبر و پرخوری می تواند در بروز این بیماری موثر باشد.
 
*فعالیت جسمی یکی از راه های پیشگیری از دیابت نوع دو
این کارشناس با بیان اینکه در مادران باردار و افرادی که دارای فشار خون بالا و معضل چاقی هستند نیز احتمال ابتلا به دیابت وجود دارد، گفت: تولد نوزاد با وزن بیش از 4 کیلوگرم- عفونتهای ویروسی- مواد شیمیایی –استرس و سن بالای 45 سالگی نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
وی، پرنوشی-پرخوری –پرادراری- احساس خستگي- عفونتهاي مكرر مانند عفونتهاي پوستي و ادراري- كاهش وزن- اشتهاي بيش از معمول- تاری دید و عدم بهبود زخمها در زمان معمول را از شایع ترین علایم این بیماری عنوان کرد.
سعیدی با اشاره به اینکه فعالیت جسمی یکی از روش های مهم در پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 است، افزود:  در هنگام ورزش کردن حساسیت به اثر انسولین بیشتر می شود  و ماهیچه ها، گلوکز بیشتری از خون می گیرند درنتیجه قند به راحتی وارد سلولهای ماهیچه ای می شود.
این کارشناش معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه چاقي موجب مي شود سلولها نتوانند از انسولين موجود در بدن استفاده كنند، اظهار داشت: در این صورت گلوكز وارد سلولها نمي شود تا بسوزد لذا مقدار آن در خون بالا مي رود و فرد را مبتلا به ديابت مي كند.
وی با تاکید بر اینکه در فعالیت بدنی متوسط تا شدید برای استفاده گلوکز به انسولین نیاز نیست، گفت: در این نوع فعالیتها، در اثر روند انقباضی، عضلات نسبت به گلوکز نفوذپذیر می شوند .
سعیدی در خطاب به افرادی که قند آنان کنترل شده است ، گفت: این افراد با شروع ورزش ممکن است دچار افت قند شوند که به علت مصرف ذخایر گلوکز بدن به وجود می آید لذا توصیه می شود در صورتی که قند قبل از ورزش، کمتر از100 میلی گرم در دسی لیتر باشد یک میان وعده سبک قبل از ورزش استفاده شود.
این کارشناس، در خصوص ورزش کردن افرادی که قند آنان کنترل نشده، اظهار داشت: اگر قند این افراد کنترل شده نباشد، شروع ورزش سبب افزایش موقت قندخون می شود لذا افراد با قندخون بیشتر از 250 میلی گرم در دسی لیتر نباید ورزش را شروع کنند.
سعیدی انجام ورزشهای هوازی مانند پیاده روی , شنا , دوچرخه سواری ,ایروبیک , بسکتبال به مدت 30 دقیقه در اکثر روزهای هفته برای بیماران دیابتی مفید دانست و افزود: این نرمش ها با استفاده از تعداد زیادی از عضلات بدن بر کنترل قند اثر مثبتی می گذارند.
با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده این بیماری 170 درصد افزایش یابد، ادامه داد: بیماری دیابت  تا سال 2025 در کشورهای در حال توسعه از 84 میلیون نفر به 228میلیون نفر خواهد رسید. وی عامل 9 درصد مرگها دردنیا را ديابت دانست و افزود: در بهترين سيستم هاي بهداشت و درمان تنها⅔ بيماران شناسایي مي شوند.
سعیدی با بیان اینکه خانواده هایي كه بيمارديابتي دارند 25تا10درصد درآمد آنها براي اين بيماري هزينه مي شود، تصریح کرد: بالا بودن بار بیماری از جمله مرگ زود رس و سالهای از دست رفته عمر به دلیل بیماری و ناتوانی ناشی از عوارض بیماری و نیز عوارض جدی و ناتوان کننده بیماری از دلایل دیگر شناخت و توجه به این بیماری است.

7درصد جمعیت ایران به مرض دیابت مبتلا هستند
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal