حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/26 تعداد بازدید : 348
احتمال وجود بیش از یکصد هزار بیمار دیابتی در مازندران
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه پیش بینی می شود بیش از یکصد هزار نفر از جمعیت استان به بیماری دیابت مبتلا باشند، گفت : بیش از یک سوم این افراد از بیماری خود خبر ندارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه پیش بینی می شود بیش از یکصد هزار نفر از جمعیت استان به بیماری دیابت مبتلا باشند، گفت : بیش از یک سوم  این افراد از بیماری خود خبر ندارند.
دکتر محمد رضا میرزایی با بیان اینکه دیابت بیماری غیرواگیر با شیوعی رو به افزایش در جهان است به طوری که سالانه در حدود 4 میلیون نفر در دنیا در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند، تصریح کرد: این بیماری به تنهایی عامل 9درصد کل مرگ های جهان است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه نارسایی های قلبی و عروقی، مشکلات کلیوی، چشمی وعصبی، زخم پا و قطع عضو، عفونت های مکرر ، افسردگی و ... از جمله عوارض بیماری دیابت است، اظهار داشت: این عوارض هزینه های بسیار سنگین درمانی به خانواده ها و جامعه تحمیل می نماید.
دکتر میرزایی ضمن اشاره به اینکه شیوع دیابت در جمعیت بالای 30 سال در ایران 3/7( هفت و سه دهم) درصد است، اظهار داشت: این میزان در شهرها بیش تر از روستاها و در جنس مونث بیش تر از جنس مذکر مشاهده می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با بیان اینکه در این استان  نیز این بیماری با شیوع حدود 8 درصد در جمعیت بالای 30 سال خودنمایی می کند، خاطرنشان ساخت: وضعیت بیماری دیابت در استان های در حال توسعه نستبا نگران کننده است.
وی به اجرای طرح غربالگری عمومی در مناطق روستایی مازندران اشاهر و تصریح کرد: در این طرح تعداد زیادی بیمار دیابتی که از بیماری خویش آگاهی نداشته اند شناسایی شدند.
دکتر میرزایی خاطرنشان ساخت: در غرباگری مرحله اول 5648 نفر بیمار جدید و 2950 نفر پره دیابتیک (اختلال قند ناشتا) ، در غربالگری مرحله دوم 6620 نفر بیمار جدید و 5274 نفر پره دیابتیک شناسایی شدند.
 
*زنان بیش از دو برابر مردان مبتلا به دیابت می شوند
وی با تاکید بر اینکه آمار و ارقام موجود حاکی از شیوع بالای این بیماری در سطح جمعیت روستایی استان است، افزود: میزان شیوع بیماری در جمعیت غربالگری شده بالای 30 سال روستایی 7/6(شش و هفت دهم) درصد بوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن اشاره به اینکه میزان شیوع بیماری دیابت در زنان 5/2( دو و نیم) برابر مردان است، تصریح کرد: در طرح انجام شده، میزان شیوع این بیماری در زنان 9 درصد بوده است.
 دکتر میرزایی با اشاره به اینکه هر ساله 14 نوامبر به عنوان روز جهانی دیابت  نامگذاری شده، افزود: آگاه سازی عمومی با هدف جلب مشارکت سازمانهای بین بخشی از جمله برنامه های بزرگداشت این روز است.
وی از برگزاری همایش یک روزه دیابت در روز 29 آبان ماه، با حضور مسئولان مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر ، سازمانهای بین بخشی استان و مدیران و کارشناسان شبکه های تابعه خبر داد و گفت: چاپ 250 بنر آموزشی در سطح شهرهای استان- چاپ و توزیع 4500پوستر دیابت  در اماکن عمومی شهر از جمله نانوایی های منطقه شهری ، پایانه های مسافربری برون شهری، آموزشگاه اصناف ، ادارات و سازمان های دولتی -ارسال پیامک به 5% جمعیت استان با موضوع دیابت نیز ارسال پیامک به پزشکان عمومی سازمان نظام پزشکی استان- پخش برنامه زنده تلویزیونی، ،تهیه خبر و پیام های رادیویی - نصب چادرهای  غربالگری دیابت ، فشار خون و توزیع تراکت های آموزشی و پمفلت- پیاده روی های خانوادگی و فعالیت های ورزشی به مناسبت این روز  از دیگر برنامه روز جهانی دیابت می باشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، آموزش دیابت دربین گروه های مردمی و ادارات و سازمان ها - برگزاری کارگاه آموزشی و همایش های علمی با عناوین ( دیابت و سالمندان ، دیابت و زنان ، دیابت و کودکان و ... ) - برگزاری مسابقات مقاله نویسی و نقاشی در خصوص دیابت - راه اندازی کارناوال بیماران دیابتی با درج شعار بهداشتی - راه اندازی پایگاه سنجش - ارسال پیام های کوتاه به شهروندان و نیز ایراد سخنرانی در مجامع مختلف از جمله قبل از خطبه های نماز جمعه وبرگزاری جلسات گروه های کوچک دیابتی در خانه های بهداشت از برنامه های این روز در سطح استان به شمار می آید.

احتمال وجود بیش از یکصد هزار بیمار دیابتی در مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal