حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/26 تعداد بازدید : 361
اصلاح شیوه زندگی در کنترل بیماری دیابت موثر است
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر درمانی برای بیماری دیابت وجود ندارد، گفت: با اصلاح شیوه زندگی از جمله رعایت رژیم های غذایی ، ورزش و تحرک ، مصرف داروهای خوراکی و تزریق انسولین می توان این بیماری را کنترل کرد.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر درمانی برای بیماری دیابت وجود ندارد، گفت: با اصلاح شیوه زندگی از جمله رعایت رژیم های غذایی ، ورزش و تحرک ، مصرف داروهای خوراکی و تزریق انسولین  می توان این بیماری را کنترل کرد.
خانم زکی زاده با بیان اینکه پرنوشی – پرادراری (به ویژه در شب) – پرخوری – تاخیر در بهبود زخم ها – احساس سوزش و گزگز انگشتان دست و پا، احساس خستگی و بی حوصلگی از علایم بیماری دیابت است، افزود: دیابت بیماریی است که در آن قندخون بیش از حد طبیعی در بدن افزایش می یابد و مادام العمر بوده و درمان قطعی ندارد ولی با رعایت توصیه های بهداشتی و مصرف منظم داروها قابل کنترل است .
وی اختلال در تولید و عملکرد انسولین را علت این بیماری دانست و اظهار داشت: تشخیص دیابت فقط با انجام آزمایش خون در آزمایشگاه امکان پذیر است.
زکی زاده، با تاکید بر اینکه تمام زنان و مردان بالای 30 سال که دارای مشخصاتی از قبیل اضافه وزن و عدم تحرک کافی- سابقه وجود دیابت در افراد خانواده - افزایش فشارخون و چربی خون هستند، در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.
وی  افزود: زنانی که سابقه دیابت در بارداریهای قبلی  و یا سابقه دو بار یا بیشتر سقط خودبخودی ( بدون علت مشخص ) و یا مرده زایی و یا سابقه بدنیا آوردن نوزاد با وزن بیش از 4 کیلوگرم دارند نیز در معرض  ابتلا به این بیماری قرار دارند.
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر اندازه گیری و کنترل دقیق قندخون تاکید و تصریح کرد: کنترل دقیق قندخون تظاهر عوارض دیررس و زود رس بیماری را کاهش داده و یا ا بروز عوارض دیررس را به تاخیر می اندازد.
وی ادامه داد: در صورتی که عوارض ایجاد شده باشد کنترل قند خون از ناتوانی های ناشی از آن مانند کوری ، قطع عضو ، نارسی های کلیوی و سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند.
زکی زاده با بیان اینکه عوارض بیماری دیابت به دو دسته تقسیم می شود، اظهار داشت: عوارض زودرس شامل افزایش قندخون و کاهش قندخون - عوارض دیررس شامل نابینایی و کوری ، دیالیز یا پیوند کلیه ، سکته های قلبی و مغزی ، قطع عضو و در نهایت مرگ خواهد بود .
وی پرخوری و یا مصرف ناکافی داروهای پایین آورنده قندخون را عامل افزایش قند خون دانست و اظهار داشت: مصرف زیاد انسولین و قرص های ضد دیابت و یا کم خوردن و یا حذف یک وعده غذایی و فعالیت زیاد نیز باعث افت قند خون می شود.
این کارشناس، احساس ضعف و گرسنگی ، رنگ پریدگی ، عرق سرد ، طپش قلب ، سرگیجه ، گیجی ، خواب آلودگی و در نهایت بیهوشی را از علایم کاهش قند خون عنوان و تصریح کرد: با انجام فعالیت بدنی منظم و روزانه- غذاو استراحت کافی- دوری از استعمال دخانیات – مصرف انواع سبزی ها و میوه ها- کنترل میزان قندخون و نیز مصرف لبنیات کم چرب می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود.
اصلاح شیوه زندگی در کنترل بیماری دیابت موثر است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal