حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/30 تعداد بازدید : 412
برگزاری همایش روز جهانی دیابت در مازندران
در آخرین روز از هفته دیابت، همایش یک روزه ای با محوریت روز جهانی دیابت و لزوم شناخت ،کنترل و پیشگیری از این بیماری از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری برگزار شد.
در آخرین روز از هفته دیابت، همایش یک روزه ای با محوریت روز جهانی دیابت و لزوم شناخت ،کنترل و پیشگیری از این بیماری از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ساری برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در این مراسم، با اشاره به اینکه بیماری دیابت عوارض مهمی را بر جوامع تحمیل کرده است، گفت: دیابت بیماری هزار چهره است ولی می توان آن را کنترل و پیشگیری نمود.
دکتر محمدرضا میرزایی دیابت را بیماری غیرواگیر دانست که تعداد زیادی از افراد جامعه به آن مبتلا هستند، تصریح کرد: نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند.
وی با بیان اینکه سهم دانشگاههای علوم پزشکی در حوزه سلامت تنها 20 درصد است، افزود: میزان مشارکت مردم در کنترل بیماریها 80 درصد می باشد.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، با اشاره به اینکه 52 درصد مردم مازندران زیر 10 دقیقه در روز ورزش می کنند اظهارداشت: تغذیه مناسب و سالم ، تحرک کافی، کنترل استرس و اجتناب از استعمال دخانیات از عوامل موثر بر سلامت محسوب می شوند.
دکترمیرزایی ضمن اشاره به اینکه 70 درصد مرگها ناشی از بیماریهای غیرواگیر رخ می دهد، تصریح کرد: کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر مانند بیماریهای قلبی عروقی، سرطانها، حوادث و سوانح و دیابت از دغدغه های مسولان حوزه سلامت است.
وی ادامه داد:  43 درصد مرگها در مازندران به دلیل بیماری های قلبی و عروقی ، 14 درصد بیماری های سرطان و 5/11( یازده و نیم) درصد بر اثر حوادث است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه پرداختن به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و اجرای برنامه پزشک خانواده، 2 اولویت نظام سلامت کشور به شمار می آید، گفت: با تغییر شیوه تغذیه، مصرف سبزیجات و میوه ها، کاهش مصرف چربی و نمک و انجام فعالیتهای بدنی سلامت افراد تضمین می شود.
وی  با اشاره به اینکه کنترل و پیشگیری و کاهش عوارض ناشی از دیابت یکی از دغدغه های نظام سلامت است، اظهار داشت: 10 تا 15 درصد افراد به دیابت نوع یک- 85 تا 90 درصد به دیابت نوع 2 مبتلا هستند.
میرزایی با بیان اینکه دیابت شایع ترین دلیل نابینایی و قطع پا پس از تصادفات در جهان به شمار می رود، تصریح کرد: دیابت حاملگی نیز در دوران بارداری ایجاد می شود که باید به آن اهمیت داد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شیوع این بیماری در جهان خبر داد و خاطرنشان ساخت: با ورزش و رژیم غذایی مناسب می توان این بیماری را کنترل کرد.
دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: دیابت 15 تا 25 درصد کل بودجه بهداشتی کشورها را به خود اختصاص داده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، کاهش عوامل خطر زا، افزایش آگاهی جامعه و افراد در معرض خطر، کاهش و تاخیر در بروز عوارض دیابت و ناتوانی و نیز کاهش هزینه های اقتصادی کشور و خانواده ها و افزایش طول عمر را از مهمترین اهداف نامگذاری روز جهانی دیابت عنوان کرد.
وی به بیان اقدامات این معاونت در سطح مازندران پرداخت و گفت: برنامه ریزی عملیاتی سالانه برای کنترل و پیشگیری از دیابت ، اجرای برنامه غربال گری در جمعیت روستایی و خرید یک هزار و 200 دستگاه گلوکومتر و توزیع آن در مراکز و خانه های بهداشت ، توسعه و گسترش برنامه های آموزشی و تقویت کمی و کیفی مراقبت از بیماران از جمله اقدامات معاونت بهداشتی مازندران در راستای کنترل و پیشگیری بیماری دیابت به شمار می رود.
دکتر میرزایی با تاکید بر اینکه مدارس و سازمان ورزش جوانان درآگاهی و پیشگیری از دیابت نقش موثری خواهند داشت: گفت: تنها راه  پیشگیری از انواع بیماریها به ویژه بیماریهای غیرواگیر، افزایش سواد و دانش بهداشتی مردم است.
گفتنی است 23 تا 29 آبان ماه هفته جهانی دیابت نامگذاری شده است.

برگزاری همایش روز جهانی دیابت در مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal