حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/08/30 تعداد بازدید : 359
25 درصد هزینه های درمانی صرف دیابت می شود
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در وزارت بهداشت در همایش روز جهانی دیابت که در ساری برگزار شد، با اشاره به اینکه 80 درصد از مبتلایان به دیابت در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط زندگی می کنند، گفت: 25 درصد از هزینه های درمانی این کشورها صرف بیماری دیابت می شود.
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در وزارت بهداشت در همایش روز جهانی دیابت که در ساری برگزار شد، با اشاره به اینکه 80 درصد از مبتلایان به دیابت در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط زندگی می کنند، گفت: 25 درصد از هزینه های درمانی این کشورها صرف بیماری دیابت می شود.
دکتر علیرضا مهدوی با بیان اینکه در اکثر جوامع نیمی از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود بی اطلاع هستند، افزود: دیابت یکی از  10 علل از کارافتادگی در دنیا محسوب می شود.
 وی با اشاره به اینکه دیابت عامل مرگ 4 میلیون نفر از انسانهاست، اظهارداشت: در دنیا هر 7 ثانیه یک نفر براثر این بیماری جان خود را از دست می دهد.
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه دیابت نوع دو در حال افزایش است، تصریح کرد: در کشورهای در حال توسعه  جمعیت فعال بیشترین گروه های مبتلا به این بیماری را تشکیل می دهند.
دکتر مهدوی به اجرای طرح غربالگری در کشور اشاره و تصریح کرد: در سال 89، جمعیت یک میلیون و 700 هزار نفر را در این طرح شرکت دادیم که 200 هزار نفر آنان مبتلا به دیابت و 170 هزار نفر پره دیابتی بودند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه شهری پیشگیری و کنترل دیابت در 16 دانشگاه در حال اجرا ست، گفت: با ادغام برنامه پزشک خانواده در تمامی مناطق شهری برنامه پیشگیری و کنترل دیابت به صورت یکپارچه در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در وزارت بهداشت  با تاکید بر اینکه شیوع بیماری دیابت در روستاها کمتر دیده می شود، اظهارداشت: یک سوم جمعیت ایران در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

*50درصد جمعیت مازندران در معرض ابتلا به بیماری دیابت هستند
دکتر مهدوی با بیان اینکه 50 درصد جمعیت مازندران در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند، گفت: شیوع دیابت در زنان بیشتر از مردان است.
وی ضمن اشاره به اینکه بیماری دیابت بار سنگینی به نظام بهداشتی درمانی کشورها تحمیل می کند افزود: افزایش شهرنشینی ، کم تحرکی و تغییر الگوهای زندگی از عوامل افزایش بیماری دیابت محسوب می شود.
کارشناس ارشد مرکز مدیریت بیماریهای غیرواگیر در وزارت بهداشت خاطرنشان ساخت: سرانه درمان دیابت در کشورها، 850 دلار پیش بینی می شود درهمین راستا تلاش می کنیم  از این بیماری و عوارض آن پیشگیری شود.
 دکتر مهدوی در خصوص برنامه کشوری پیشگیری و کنترل بیماری دیابت گفت: کاهش بروز و شیوع نوع دو دیابت ، پیشگیری ، کاهش و تاخیر در بروز عوارض کوتاه مدت و دراز مدت و کاهش و تاخیر در بروز معلولیت ها و از کار افتادگی از جمله برنامه های کشوری پیشگیری و کنترل این بیماری به شمار می رود.
ادامه داد: انتظار داریم بتوانیم برنامه کشوری برای بهبود کیفیت ارایه خدمات به بیماران دیابتی ، استاندارد نمودن آزمایش ها و مراقبت تیمی از بیماران دیابتی داشته باشیم.
وی هدف نهایی برنامه پیشگیری و کنترل دیابت را کاهش هزینه های افتصادی ناشی از عوارض این بیماری ، کاهش مرگ و میر و کاهش ناتوانی افراد عنوان  و تصریح کرد: با توجه به اینکه دیابت بیماری مزمن است و ماهیت آن با سایر بیماریهای غیرواگیر متفاوت است باید خدمات آموزشی در اختیار بیماران قرار گیرد.

25 درصد هزینه های درمانی صرف دیابت می شود
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal