حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/09/15 تعداد بازدید : 162
همایش روز جهانی ایدز در ساری برگزار شد
به مناسبت فرا رسیدن اول دسامبر روز جهانی ایدز، همایش یک روزه ای با حضور مسولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، استانداری مازندران و جمعی از کارشناسان گروه پیشگیری و مبازره با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی استان،در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.
به مناسبت فرا رسیدن اول دسامبر روز جهانی ایدز، همایش یک روزه ای با حضور مسولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، استانداری مازندران و جمعی از کارشناسان گروه پیشگیری و مبازره با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی استان،در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این همایش، ضمن بیان اینکه جمله«با مشاوره و آزمایش HIV بیشتر بدانیم ، بهتر زندگی کنیم» شعار امسال روز جهانی ایدز است، تصریح کرد: برنامه ریزی- پایش و ارزشیابی- آموزش- پژوهش و جلب مشارکت، پنج استراتژی موثر در نظام سلامت است که باید به آن توجه کرد.
*40میلیون مبتلا به ایدز در جهان وجود دارد
دکتر محمد رضا میرزایی با اشاره به اینکه بیماری ایدز بیماری ویروسی است که موجب نقص سیستم ایمنی بدن می شود، اظهار داشت: این بیماری اولین بار در سال 1981 در جهان اعلام شد و در حال حاضر حدود 40 میلیون نفر در جهان مبتلا به این بیماری هستند.
وی با بیان اینکه  در سی سال گذشته 30 میلیون مرگ ناشی از ایدز رخ داده ، تصریح کرد: در سال 2012 بیماری ایدز یکی از چالش های بزرگ هزاره سوم محسوب می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، گروه سنی 34-25 سال را بیشتر مبتلایان به بیماری ایدز دانست و افزود: HIV موجب چالش های عاطفی ، خانوادگی ، اجتماعی ، اقتصادی و صدمه به بهداشت عمومی جامعه می شود.
وی هدف سازمان جهانی تا سال 2015 در خصوص این بیماری را رسیدن به سه صفر عنوان کرد و اظهار داشت: به صفر رساندن موارد ابتلای جدید به اچ ای وی- به صفر رساندن انگ و تبعیض و به صفر رساندن موارد مرگ ناشی از ایدز از مهمترین اهداف سازمان جهانی است.
دکتر میرزایی به استراتژیهای 10 گانه سومین برنامه ملی کنترل ایدز اشاره کرد و افزود: آموزش واطلاع رسانی- تامين سلامت خون- مشاوره و آزمايش داوطلبانه- کاهش آسيب- پيشگيری و مراقبت و درمان بيماريهای آميزشی- ترويج سلامت جنسی- مشاوره ، مراقبت و درمان مبتلايان بهHIV و خانواده آنها- حمايت- برقراری نظام مراقبت اپيدميولوژيک و مديريت داده ها و تقويت زير ساخت های لازم از استراتژی برنامه ملی کنترل ایدز به شمار می آید.
وی گسترش از طریق خون و فراورده های خونی آلوده را موج اول شیوع ایدز دانست و گفت: گسترش از طریق اعتیاد تزریقی مشترک و گسترش از طریق جنسی موج دوم و سوم شیوع این بیماری است.
 
*40 درصد از مبتلایان به ایدز گروه های سنی 25 تا 34 ساله هستند
دکتر میرزایی، مصرف کنندگان تزريقی مواد - زنان در معرض بيشترين آسيب- همسر مصرف کنندگان تزريقی مواد- همسر و شرکای جنسی مبتلايان شناسائی شده را از گروههای پرخطر اصلی عنوان کرد و افزود:  در حال حاضر 273 بیمار مبتلا به ایدز در مازندران شناسایی شدند که از این تعداد  222نفر مرد و 51 نفر زن هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه 40 درصد از بیماران در استان را گروه های سنی 25 تا  34 سال تشکیل می دهند، ادامه داد: از مجموع جمعیت شناسایی شده به بیماری ایدز مردان 81 درصد و زنان 18 درصد مبتلا هستند.
وی با بیان اینکه از کل موارد شناسائی شده 94 نفر جان خود را از دست دادند، گفت: از این تعداد 81 نفر مرد و 13 نفر زن بودند.
دکتر میرزایی شایعترین راه انتقال این نوع بیماری را اعتیاد تزریقی عنوان و تصریح کرد: در بین موارد به ثبت رسیده، 66 درصد از طریق تزريق با وسائل مشترك در مصرف كنندگان مواد- 19 درصد از طریق تماس های جنسي- 83 /1 (یک و 83 صدم) درصد از طریق دريافت خون و فرآورده های خونی و 30/3 ( سه و 30 صدم) درصد از طریق مادر به کودک و 15 درصد به صورت نامشخص  آلوده شدند.
*12 مرکز و پایگاه مشاوره رفتاری در مازندران راه اندازی شد
وی با بیان اینکه در سطح مازندران 5 مرکز مشاوره رفتاری و 7 پایگاه مشاوره رفتاری راه اندازی شده، اظهار داشت: این مراکز در شهرهای تنکابن- ساری- آمل-بابلسر- بهشهر- جوبیار – چالوس- رامسر- سوادکوه- گلوگاه- نکا و نور وجود دارند.
دکتر میرزایی خاطر نشان ساخت: 2مرکز DIC در شهرستانهای ساری و آمل و یک مرکز مشاوره ویژه زنان آسیب پذیر در ساری و 6 مرکز دولتی درمان سوء مصرف مواد درساری - تنکابن – بهشهر- رامسر – چالوس- جویبار در مازندران نیز راه اندازی شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به وجود 10 مرکز دولتی و 278 مرکز خصوصی MMT  اشاره کرد و گفت: در مازندران 2 هزار و 213 بیمار تحت پوشش مراکز دولتی درمان اعتیاد و 22 هزار و 600 بیمار تحت پوشش مراکز خصوصی قرار دارند.

*لزوم آگاه سازی جوانان از آسیبهای ناشی از مواد روانگردان در گسترش ایدز
وی استفاده از ترکیبات آمفتامین توسط افراد مبتلا به HIV را یکی از بزرگترین مشکلات بهداشتی جهان دانست و تاکید کرد: با آگاه سازی جوانان از آسیب های ناشی از مصرف این مواد و الکل از گسترش ایدز جلوگیری نماییم.
دکتر میرزایی به بیان عملکرد مرکز مشاوره ویژه زنان آسیب پذیر پرداخت و اظهار داشت: در این مرکز 169 پرونده وجود دارد که از این تعداد 20 معتاد – 37 تن فروش- 84 معتاد و تن فروش و 8 همسر فرد معتاد هستند.
گفتنی است در سال 1988 سران و وزیران بهداشت 140 کشور جهان روز اول دسامبر روز جهانی ایدز نامیدند و امسال نیز در ایران 10 تا 16 آذر ماه  به عنوان هفته ملی ایدز نامگذاری شده است.

 

همایش روز جهانی ایدز در ساری برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal