حوزه ریاست
۱۳۹۷ دوشنبه ۷ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/09/15 تعداد بازدید : 346
مراجعه و تشخیص به موقع ایدز قابل کنترل است
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی مرکزمدیریت بیماریهای واگیر ، با بیان اینکه افراد دارای رفتارهای پرخطر و کسانی که دارای همسران HIV+ هستند، حداقل هر 3 ماه یک بار برای آزمایش اقدام نمایند، افزود: آنچه این بیماری را به شکل وحشتناک درآروده ، پنهان بودن بیماری و ننگ و بدنامی ناشی از آن است در غیر این صورت افراد با مراجعه به موقع و تشخیص زودهنگام به راحتی تحت درمان قرار می گیرند.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز و بیماریهای آمیزشی مرکزمدیریت بیماریهای واگیر ، با بیان اینکه افراد دارای رفتارهای پرخطر و کسانی که دارای همسران HIV+  هستند، حداقل هر 3 ماه یک بار برای آزمایش اقدام نمایند، افزود: آنچه این بیماری را به شکل وحشتناک درآروده ، پنهان بودن بیماری و ننگ و بدنامی ناشی از آن است در غیر این صورت افراد با مراجعه به موقع  و تشخیص زودهنگام به راحتی تحت درمان قرار می گیرند.
دکتر هنگامه نامداری در حاشیه برگزاری همایش روز جهانی ایدز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جمع خبرنگاران گفت: اختصاص دادن یک روز و یا یک هفته به بیماری خاص سمبل و نشانه ای از اهمیت آن بیماری است و برنامه های آموزشی، پیشگیرانه وکنترلی همچنان در طول ماههای بعد نیز ادامه دارد.
این کارشناس با بیان اینکه رسانه ها در کنترل و پیشگیری و اطلاع رسانی به مردم  در سطح وسیع در خصوص این بیماری نقش مؤثری دارند، افزود:  هر چه رسانه ها در این زمینه با وزارت بهداشت و مسولان حوزه سلامت همکاری کنند، برنامه های پیشگیرانه اثر بخش تر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه هیچ محدودیت و پنهان کاری در زمینه ارایه آمار موارد شناخته شده HIV وجود ندارد، تصریح کرد: ماهیت این بیماری به گونه ای است که امکان شناسایی تمامی موارد ابتلا  وجود ندارد و بین آمارهای اعلام شده با میزان مبتلایان فاصله وجود دارد و این امر مختص ایران نیست و در تمامی کشورها این  مسئله وجود دارد.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز، ادامه داد: موارد شناخته شده هر سه ماه یک بار اعلام می شود.
* افراد مبتلای شناسایی نشده، جوامع را تهدید می کند
دکتر نامداری با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نمی توان بر روی موارد شناخته شده، حساب کرد، اظهار داشت: افراد مبتلای  شناسایی نشده جوامع را تهدید می کند.
وی ضمن اشاره به اینکه 5 کمیته در کنترل بیماری ایدز در سطح وزارت بهداشت تشکیل شده، خاطر نشان ساخت: کمیته حمایت و توانمند سازی بیماران مبتلا به ایدز با مسئولیت وزارت رفاه ، بحثهای حمایتی ، مالی و معیشتی این بیماران را برعهده دارد.
این کارشناس با بیان تدوین برنامه استراتژی 5 ساله ملی در امر کنترل بیماری ایدز، گفت: این سومین برنامه در سطح کشور است که برای اولین بار توسط هیات دولت به تصویب رسیده و به تمامی ارگانها ابلاغ شده است.
دکتر نامداری خاطر نشان ساخت: اجرایی کردن این برنامه برای ما مهم است و در این زمینه سازمانها و ارگانهای متعددی علاوه بر وزارت بهداشت حضور دارند.
* رفتارهای پرخطر نگران کننده است
وی با بیان اینکه این برنامه در مازندران نیز در حال اجراست، افزود: حضور مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و نیز سازمانهای دیگر در همایش امروز نشاندهنده اهمیت دادن به مسئله ایدز و توجه جدی این دانشگاه به امر پیشگیری و  کنترل از این بیماری است.
دکتر نامداری ضمن تاکید بر اینکه به استناد موارد شناخته شده  نمی توان به طور کلی مشخص کرد کدام استانها در معرض خطر بیشتری هستند، اظهار داشت: رفتارهای پرخطر ما را نگران می کند لذا به طور قاطع نمی توان گفت کدام استانها پر خطر و در کدام خطر است.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز، در بخش دیگری از سخنانش، مادران باردار را یکی از گروه های در معرض خطر عنوان و تصریح کرد: اقدامات گسترده ای توسط اداره کنترل ایدز با همکاری اداره سلامت مادران وزارت بهداشت به صورت دستورالعملهایی به اجرا در آمده است.
وی با بیان اینکه در این دستورالعملها، ارایه خدمات به صورت رایگان بوده است، ادامه داد: مادران باردار در ابتدا در کلینیکها از نظر عوامل خطر ارزیابی می شدند و در صورت داشتن رفتارهای پر خطر ، به کلینیک مراقبت HIV ارجاع و آرمایشهای لازم انجام می شدند و در صورت ابتلا به بیماری ایدز، تحت درمانهای دارویی قرار می گرفتند و کودکان متولد شده آنها نیز تحت مراقبت قرار می گرفتند و به این صورت ظریب انتقال این ویروس از مادر به کودک کمتر از 3 درصد می رسد.
دکتر نامداری با اشاره به اینکه طی چند ماه اخیر این دستورالعملها در حال بازبینی هستند، اظهار داشت: این بازبینی به منظور افزایش امکان ارجاع و آزمایشهای مورد نیاز و امکان دسترسی مادران به خدمات مشاوره ای  صورت گرفته است.

*60 درصد نوزاد مادرانی که از بیماری خود مطلع نیستند به ایدز مبتلا می شوند
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز ، نگرانی مادران در مراجعه به مراکز مشاوره را مانع برنامه های کنترلی عنوان و تصریح کرد: تمامی اطلاعات مادر دارای ویروس HIV مثبت،  به صورت محرمانه باقی می ماند.
وی  ادامه داد: 60 درصد نوزادان مادرانی که از بیماری خود مطلع نیستند و یا به دلایل بازدارنده های اجتماعی به این مراکز مراجعه نمی کنند، دچار HIV مثبت شوند.
دکتر نامداری با بیان اینکه  جنین مادر مبتلا به ایدز لزوماً  سقط نخواهد شد، افزود: مادر با دریافت دارو در زمان بارداری و مراقبتهای حین زایمان و نیز مراقبت از کودک بعد ازتولد می تواند کودکی سالم داشته باشد.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز، با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون آزمایشهای مربوط به HIV را انجام می دهد، گفت: چنانچه فردی دارای رفتارهای پرخطری بوده پس از خونگیری و انجام آزمایش، از خون آلوده استفاده نخواهد شد.
وی بهترین مکانها برای افراد پر خطر را مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری دانست و اظهار داشت: در مازندران 7 مرکز فعال وجود دارد.
دکتر نامداری ادامه داد: افراد در این مراکز علاوه بر مشاوره در صورت لزوم وسایل مراقبتی را به صورت رایگان دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه آزمایش تشخیص HIV مثبت در دو مرحله انجام می شود، اظهارداشت: در مرحله اول آزمایش الیزا (ELISA) و در مرحله تخصصی تر آزمایش وسترن بلات(western blot) انجا می شود .
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز، خاطر نشان ساخت:  منفی بودن آزمایشهای تشخیصی به معنای نبود ویروس HIV در بدن نیست زیرا این ویروس به دلیل داشتن ماهیتی خاص ، ممکن است از 2 تا 6 هفته و گاهی 3 ماه بدون نشانه در بدن باقی بماند.
وی در خصوص آموزش های همگانی تصریح کرد: نحوه آموزش از ارایه آموزش برای ما مهم تر است زبرا اگر متولیان و آموزش دهندگان با روش صحیح آموزش آشنا نباشند، آموزشها نتیجه منفی خواهد داشت.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز،  یکی از گروه های هدف در برنامه استراتژیک کنترل ایدز را جوانان دانست و گفت: این گروهها باید با آموزشهای لازم و صحیح آشنا شوند و همین راستا اقدامات خوبی نیز در برخی از اماکن عمومی مانند متروها، اتوبوسها و ناوگانهای هوایی صورت گرفته است.
دکتر نامداری با بیان اینکه این بیماری درمان ندارد، افزود: ساخت واکسن این بیماری نسبت به سالهای گذشته پیشرفت کرده و لی به نظر می آید به دلیل ماهیت این ویروس نمی توان به زودی به آن دست یافت.
وی ضمن اشاره به اینکه علی رغم پیشرفتهای صورت گرفته، هنوز در مرحله آزمون و خطا قرار داریم، ادامه داد:  اگر درمان را به معنای حذف ویروس از بدن بدانیم، این بیماری درمانی ندارد ولی اگر درمان را به عنوان اینکه فرد مبتلا ، زندگی  معمولی و بدون خطر برای دیگران  وخود داشته باشد، مؤفقیتهای چشمگیری داشته ایم.
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز،  خاطر نشان ساخت: افراد مبتلا به ایدز می توانند با دریافت داورهای مؤثر و مراقبت های لازم به زندگی عادی خود برگردند.
دکتر نامداری با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت دارویی این افراد در کشور مناسب است و می توانیم داروها راتأمین نماییم افزود: تعداد موارد رو به افزایش و میزان داروهای مصرفی از مواردی است که در آینده تمامی کشورها با آن روبه رو خواهند شد.
وی به مقامت بدن در برابر داروهای معمولی اشاره و تصریح کرد: در تمامی بیماریهای عفونی از جمله ایدز مقاومت ویروسی نسبت به داروها وجود دارد  لذا تأمین داورهای مناسب هزینه سنگین تری دارد و دسترسی به آنها نیز سخت تر است.

مراجعه و تشخیص به موقع ایدز قابل کنترل است
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal