حوزه ریاست
۱۳۹۷ پنج شنبه ۳ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/09/15 تعداد بازدید : 29
در 5 سال آینده بیش از 126 هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران وجود خواهد داشت
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز ،با اشاره به اینکه برآورد می شود در سال جاری آمار مبتلایان به این بیماری در ایران به 93 هزار و 250 نفر برسد، گفت: پیش بینی می شود در 5 سال آینده 126 هزار و 300 بیمار مبتلا به ایدز در ایران وجود داشته باشد.
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز ،با اشاره به اینکه برآورد می شود در سال جاری آمار مبتلایان به این بیماری در ایران به  93 هزار و 250 نفر برسد، گفت: پیش بینی می شود در 5 سال آینده 126 هزار و 300 بیمار مبتلا به ایدز در ایران وجود داشته باشد.
دکتر هنگامه نامداری تبار در همایشی که به مناسبت روز جهانی ایدز در ساری برگزار شد، به بیان روند اپیدمی HIV  در جهان و ایران پرداخت و گفت: پیش بینی می شود 34 میلیون نفر در سراسر جهان با ویروس HIV زندگی می کنند.
وی، با اشاره به اینکه شیوع HIV در افراد 49-15 ساله سراسر جهان 8 در ده هزار نفر  برآورد می شود، افزود: این رقم در بین کشورهای مختلف تفاوتهای قابل ملاحظه ای دارد.
دکتر نامداری ضمن بیان اینکه  صحرای افریقای جنوبی با شیوع یک نفر از هر 20 نفر همچنان بالاترین میزان ابتلا به ایدز را به خود اختصاص داده، تصریح کرد:  این منطقه 69 درصد آمار کل جهان را در بر می گیرد.
*7 ميليون نفر  در اثر ابتلا به HIV جان خود را دست دادند
 کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز،  با اشاره به اینکه موارد جدید ابتلا بطور کلی در حال کاهش است، اظهار داشت:  تعداد موارد ابتلا جدید در سال 2011 ، بیش از 5 میلیون نفر برآورد شده که نسبت به سال 2001 ، 20 درصد کاهش نشان می دهد.
وی با بیان اینکه در سال 2011، 7 ميليون نفر  در اثر ابتلا به HIV در سراسر جهان فوت كردند، خاطر نشان ساخت: اين رقم نسبت به سال 2005 ، 24درصد كاهش داشته است.
مسئول کمیته فنی پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز به بیان  وضعیت این بیماری در ایران پرداخت و تصریح کرد: 24 هزار و 735 نفر  مبتلا به این بیماری در کشور به ثبت رسیده که بیماری 3 هزار و 619 نفر از این افراد در زمان شناسایی پیشرفته بوده است.
دکتر نامداری تعداد موارد تحت درمان ضدرترویروسی را 3 هزار و 520 نفر عنوان و تصریح کرد: 4هزار و 781 نفر نیز در اثر این بیماری فوت کردند.
وی، با تاکید بر اینکه روند آلودگی به HIVدر بین زنان در حال افزایش  است، افزود: در حال حاضر 8 درصد از مبتلایان را زنان و 91 درصد را مردان تشکیل می دهند.
دکتر نامداری روند ابتلا به بیماری HIV در بین گروه های سنی 15 تا 49 سال را 77 درصد دانست و اظهار داشت: در ایران 1/1 درصد افراد کمتر از 5 سال-4/0( چهار دهم) درصد  افراد کمتر از 15  سال و 77 درصد بین 15 تا 49 سال و نیز 20 درصد بالاتر از 50 سال درگیر این بیماری هستند.

*روند ابتلا به بیماری ایدز در کودکان زیر 5 سال رو به افزایش است
وی با تاکید بر اینکه روند ابتلا به بیماری ایدز در کودکان زیر 5 سال رو به افزایش است، افزود: این امر از طریق انتقال مادر آلوده به نوزاد رخ می دهد.
کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز  ضمن اشاره به اینکه 70 درصد از بیماران تنها 5 سال بعد از ابتلا زنده می مانند، خاطر نشان ساخت: به طور معمول 16 درصد از بیماران در سال اول تشخیص بیماری جان خود را از دست می دهند.
دکتر نامداری با اشاره به اینکه 38 درصد زنان در زمانی کمتر از یک سال بعد از تشخیص HIV نیازمند درمان می شوند، گفت: نزدیک به 20 درصد آنها در کمتر از یک سال از تشخیص HIV  می میرند.
وی در پایان سخنانش خاطر نشان ساخت: توجه بیشتر به تشخیص به هنگام و مراقبت بیشتر زنان یکی از اضطرارهای کنونی برنامه کنترل ایدز به شمار می رود.

در 5 سال آینده بیش از 126 هزار بیمار مبتلا به ایدز در ایران وجود خواهد داشت
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal