حوزه ریاست
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/09/27 تعداد بازدید : 110
برگزاری اولین کمیته ترویج تغذیه با شیرمادر در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
نخستین کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر در سال 91به ریاست قایم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.
نخستین کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر در سال 91به ریاست قایم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد.
دکتر فرهنگ بابا محمودی در این نشست با اشاره به اینکه در چند  سال اخیر به برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر کمتر توجه شده گفت: در آموزش های مداوم جامعه پزشکی نیز به این مقوله پرداخته شده ، و بایستی در برنامه های پودمان آموزشی ، برنامه شیرمادر گنجانده شود.
وی با تاکید بر اینکه از توانایی های کارشناسان این امر و نیز تأثیر رسانه به ویژه صدا و سیما در امر ترویج تغذیه با شیر مادر باید استفاده کرد، گفت: ضروری است با پایش از بیمارستانهای دوستدار کودک از چگونگی فعالیت این بیمارستانها مطلع شد.
مدیرگروه بهداشت خانواده معاونت بهداشتی مازندران نیز در سخنانی با اشاره به اینکه، از 31 بیمارستان واجد شرایط دریافت لوح دوستدار کودک در مازندران ، تعداد 24 بیمارستان دارای این لوح هستند، اظهار داشت: معدل  ارزیابی اقدامات 10 گانه در بیمارستانهای دوستدار کودک در سال گذشته، 96 بوده که  در سالجاری به 97 ارتقاء یافت.
دکتر سلیمانی راد با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار درصد تغذیه انحصاری با شیرمادر در کودکان زیر 6 ماه استان 64 بوده ، افزود: این رقم در کشور 53 است.
وی خاطرنشان ساخت: اگرچه نسبت به آمار کشوری، استان از وضعیت خوبی برخوردار است ولی همچنان به  ارتقاء نیاز دارد.

*مراکز مشاوره شیردهی راه اندازی خواهد شد
دکتر سلیمانی راد با اشاره به اینکه، 5 درصد کودکان زیر 1 سال در سال گذشته با شیرمصنوعی تغذیه شدند، گفت: بیشترین علت تغذیه این کودکان، مربوط به چندقلویی با 74/1 ( یک و 74 )درصد و مطلوب نبودن نمودار رشد با 22/1 ( یک و 22صدم) درصد گزارش شد.
وی، از راه اندازی مراکز مشاوره شیردهی در بیمارستانهایی که بیش از 3000 تولد دارند،خبر داد و افزود: با راه اندازی این مراکز ، بسیاری از مشکلات در زمینه تغذیه نوزادان برطرف خواهد شد.
یک فوق تخصص نوزادان، نیز تجویز شیرمصنوعی در ابتدای تولد توسط برخی از متخصصان را  باعث اختلال در شیردهی مادر عنوان و تصریح کرد: در امر موفقیت در شیردهی ، تنها آموزش کمک کننده نخواهد بود بلکه به کار گرفتن نیرو در بخش های زنان و کودکان نیز تأثیرگذار است.
خانم دکتر نخشب ادامه داد: در صورت وجود نیروی کافی، آموزش های شیردهی در بیمارستانها مطلوب تر صورت خواهد گرفت .
وی، به کارگیری مادران رابط در آموزش به مادران شیرده و قرار دادن یک نفر برای آموزش kmc به مادران  در بیمارستان بوعلی ساری اشاره و تصریح کرد: توجه به آرامش مادر شیرده در بیمارستانها، تجهیز نمودن بخش زنان و کودکان بیمارستانها به تخت و فضای فیزیکی مناسب می تواند کمک کننده باشد.
گفتنی است در نخستین نشست کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر مصوباتی از قبیل بازدید از بیمارستانهای دوستدار کودک استان- دریافت لوح دوستدار کودک تا پایان سال 92، در  بیش از 50درصد بیمارستانهای استان از جمله بیمارستان امام علی آمل- ثامن گلوگاه- شهداء محمودآباد- امام حسین نکاء- مهر و شهداءبهشهر و نیز  قائم کلاردشت  چالوس- پیگیری  و دقت در پایش و ارزیابی از بیمارستانها و سایر موارد مربوطه به تصویب رسید.
برگزاری اولین کمیته ترویج تغذیه با شیرمادر در دانشگاه علوم پزشکی مازندران
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal