حوزه ریاست
۱۳۹۷ جمعه ۴ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/10/05 تعداد بازدید : 343
استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان پزشک نمونه سال 91 انتخاب شد
دکتر حافظ تیرگر فاخری فوق تخصص گوارش و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، از سوی انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران به عنوان پزشک نمونه در زمینه آموزش در رشته گوارش و کبد سال 91 معرفی شد.

دکتر حافظ تیرگر فاخری فوق تخصص گوارش و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، از سوی انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران به عنوان پزشک نمونه در زمینه آموزش در رشته گوارش و کبد سال 91  معرفی شد.
این پزشک مازندرانی به همراه دکتر سید موید علویان از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در بخش پژوهش  و دکتر سید حسین میرمجلسی از کلینیک ایرانیان در بخش درمان بیماران، برترین پزشکان از سوی این انجمن معرفی شدند.

دكترحافظ تيرگر فاخري در سال 1342 در روستاي سنار از توابع كلاردشت چالوس به دنيا آمد. داراي برد فوق تخصص گوارش از دانشگاه تهران در سال 1378 است و هم اكنون استاد دانشگاه علوم پزشكي مازندران و مشغول به تدريس در مقاطع پزشک عمومی، تخصص داخلی و دستیاران فوق تخصص گوارش است.
کسب عنوان معلم برگزیده سال 91، بهانه ای شد تا با دکتر تیرگر فاخری به گفتگو بنشینیم.
*آقای دکتر کمی از خود و والدینتان بگویید:
من در خانواده‌اي 12 نفره به دنيا آمدم. پدرم کشاورز و مادرم خانه دار بودند. پدر بزرگم مجتهد، شاعر و عارف و متخلص به زاده فاخر  بوده است همسرم خانم دكتر مهرو السادات منصوري است. در سال 84 به مرتبه دانشیاری و امسال نیز به مرتبه استادی در گروه داخلی ، گرایش گوارش و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دست یافتم.
*از خاطرات و اوقات فراغت دوران کودکی خود برایمان بگویید:
دوران كودكي من در روستاي سنار سپري شد که مهمترين خاطرات آن زمان، رفتن به جنگل وجمع‌آوري هيزم بوده كه بايستي با همسن و سالان خود مسافت 10 الي 12 كيلومتري را طي مي‌كردیم .در مقطع ابتدايي اوقات فراغتمان به درو در مزارع گندم و جو مي گذشت. در مقطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان تابستانها در هتل مشغول به کار می شدم تا كمك هزينه‌اي براي ادامه تحصيل خود بدست آوردم.
*تحصیلات رسمی و حرفه ای خود را چگونه گذرانده اید:
كلاس اول ابتدايي را در روستاي سنار، كلاس دوم ابتدايي در نظرآباد كرج و بقيه تحصيلات را تا سوم راهنمايي در قم به پايان رساندم. . اول دبيرستان را در چالوس و ادامه تحصيلات متوسطه را مجددا در قم سپري كردم و مدرك ديپلم خود را با معدل 42/19 كسب كردم. در سال 1361 نیز در دانشكده پزشكي دانشگاه تهران پذيرفته ودر سال 1368 فارغ‌التحصيل شدم و بلافاصله در همان سال تخصص داخلی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز و در سال 1372 فارغ التحصیل شدم.
*اساتید شما در دوران تحصیل چه کسانی بودند:
در طول تحصيلم از حضور اساتيد و مربيان زيادي بهره برده‌ام كه از اين ميان مي‌توان به دكتر رضا ملك‌زاده اشاره كرد كه الگوي علمي واخلاقي براي من بوده است.
*چه کسانی هم دوره ، همکار، همفکر و شاگردان شما بودند:
ازدوستان و هم‌ دوره‌اي‌هايم می توانم به دكتر محمد سرودلير، دكتر مرتضي اسكيان، دكتر روح الله عبدي ، دكتر بيژن شهباز خاني و دکتر علی قائمیان اشاره کنم.
دكتر وحيد حسيني، دكتر نويدي، خانم دكترتقوايي و خانم دكتر اخي از دستیاران من در بخش داخلی بیمارستان امام خمینی(ره) ساری بوده اند.
*مهمترین رخداد زندگی شما چه بوده است:
سالهاي اوليه ازدواج و تولد اولين فرزندم مصادف با دوران سربازي من در نیروی انتظامی بود پس از اتمام دوره سربازي به ساري نقل مكان كردم. در شرايط سخت به ادامه تحصيل در مقطع فوق تخصصي گوارش (78-1376) پرداختم كه اين رخداد مهمترين حادثه زندگي در ميانسالي ام بوده زیرا توانستم رتبه اول سيزدهمين دوره فوق تخصصي گوارش در كشور را به دست آورم.
 
* چه سمتهایی داشته اید:
 معاون آموزشي دانشكده پزشكي ساري از اواخر سال 1374 تا اوايل 1376- مدير گروه داخلي دانشكده پزشكي ساري از سال 1379- 1380- معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از سال 1381- 1384- عضو هيئت تحريريه مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران از سال 85 تا کنون.
*جوائز و نشانهایی که دریافت کردید را نام ببرید:
 -دريافت تقديرنامه از وزير وقت وزارت بهداشت و درمان جناب دكتر فرهادي در سال 1378 به خاطر احراز رتبه اول كشوري فوق تخصصي گوارش
- دريافت لوح تقدير از رياست انجمن گوارش ايران دكتر ملك‌زاده در سال 1384 به دليل احراز پژوهشگر نمونه از طرف انجمن گوارش كشور 
- امسال نیز از سوی انجمن گوارش و کبد ایران به عنوان معلم برگزیده معرفی شدم
- از سوی بنیاد ایران شناسی نهاد ریاست جمهوری نیز به عنوان یکی از مشاهیر پزشکی ایران معرفی شدم.
 گفتنی است این بنیاد از سال 85 تا کنون 654 نفر را به عنوان مشاهیر پزشکی معرفی نموده است.
*چه تعداد مقالات در مجلات و کنگره های داخلی و خارجی ارایه داده اید:
چاپ22 مقاله در مجلات انگلیسی زبان بین المللی که در پایگاه های  ISI و PUBMED نمایه شده اند و 20 مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخل کشور و نیز ارایه مقاله در 16 کنگره بین المللی داخل و خارج از کشور پاره ای از فعالیتهای پژوهشی ام محسوب می شوند.
* اوقات خود را چگونه می گذرانید:
در كنار تدريس به مطالعه و پژوهش و تاليف مقالاتي پيرامون رشته تخصصي ام مي‌پردازدم و بعد ازظهرها نیز در مطب خود به مداواي بيماران مشغول هستم.
*انجمن متخصصین گوارش و کبد چگونه انجمنی است:
انجمن متخصصين گوارش و کبد ايران (IAGH)  در سال 1372 تاسيس شد و در حال حاضر بالغ بر 1250 عضو دارد. اين انجمن از بدو تاسيس به منظور ارتقاء سطح علمي پزشکان در رشته گوارش، اقدام به برگزاري جلسات علمي، برگزاري سمينارها، کارگاه ها و کنگره هاي متعدد با حضور دانشمندان و صاحب نظران داخلي و خارجي، زمينه مناسب جهت تبادل اطلاعات و ارتقاء سطح علمي پزشکان را در رشته گوارش فراهم نموده  که من نیز یکی از اعضای آن هستم.

* سرطان معده شایع ترین سرطان در منطقه شمال کشور است
این فوق تخصص گوارش در ادامه سخنانش با بیان اینکه میزان بروز سرطانها در مناطق شمالی نسبت به مناطق مرکزی  و جنوبی کشور بیشتر است، افزود: به غیر از سرطان پوست، سرطان معده شایع ترین سرطان در جامعه ایرانی است.
دکتر تیرگر فاخری ، شایع ترین بیماریهای گوارشی را بیماری غیر ارگانیک دانست و تصریح کرد: این نوع بیماریها ناشی از تحریک پذیری و افزایش حساسیت اعصاب و یا اختلالات حرکتی دستگاه گوارش است.
وی ، خاطر نشان ساخت: رعایت پاره ای از دستورات غذایی و حفظ آرامش روحی و مهارت برخورد با مشکلات روزمره زندگی ، منجر به کاهش محسوس در علایم ناراحتی های گوارشی می شود.
این فوق تخصص گوارش، افزود: پزشک معالج در صورت اطمینان از نداشتن بیماری جسمی در دستگاه گوارش بیمار، با تجویز داورهای ساده و اندک  ناراحتی ناشی از بیماریهای غیرارگانیک گوارشی را کاهش و یا از بین می برد.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان پزشک نمونه سال 91 انتخاب شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal