حوزه ریاست
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1391/10/26 تعداد بازدید : 216
همایش خانواده سالم در ساری برگزار شد
به مناسبت گرامیداشت روز خانواده و ترویج فرهنگ هوای پاک، همایشی تحت عنوان خانواده سالم با همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مشارکت داوطلبان سلامت در ساری برگزار شد.
به مناسبت گرامیداشت روز خانواده و ترویج فرهنگ هوای پاک، همایشی تحت عنوان خانواده سالم با همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مشارکت داوطلبان سلامت در ساری برگزار شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در سخنانی، خانواده را محور سلامت عنوان و تصریح کرد: شاخص های سلامت در خانواده از مهمترین شاخصهای بررسی میزان سلامت جوامع محسوب می شوند.
دکتر محمدرضا میرزایی با اشاره به اینکه در حال حاضر جوامع درگیر بیماریهای غیرواگیر هستند، افزود: در حوزه پیشگیری از این بیماریها  باید سرمایه گذاری جدی صورت گیرد.
وی، بیماریهای قلبی عروقی- سرطانها- حوادث-دیابت و بیماریهای حوزه روان را از جمله مهمترین بیماریهای غیرواگیر عنوان و تصریح کرد: بیماریهای قلبی عروقی و فشارخون از  عمده ترین بیماریهای استان مازندران به شمار می رود به طوری که 43 درصد از مرگها را به خود اختصاص داده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اشاره به اینکه سرطانها  نیز در این استان از جایگاه ویژه ای برخوردارند، اظهار داشت: این بیماری غیرواگیر 5/13( سیزده و نیم) درصد مرگها را شامل می شود.
دکتر میرزایی ادامه داد: در کشور ایران حوادث به ویژه حوادث جاده ای سالانه 25 هزار نفر را به کام مرگ می کشاند
وی با بیان اینکه 5/11(یازده و نیم) درصد مرگها مربوط به حوادث جاده ای است، اذعان داشت: تا سال 2050 بیماریهای روانی نیز بسیاری از تختهای بیمارستانی را اشغال خواهند کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران،  میزان ابتلا به دیابت در این استان را بیشتر از میانگین کشوری دانست و خاطرنشان ساخت: این بیماری ، 9درصد از مرگها را به خود اختصاص داده است.

*عادت بد غذایی بزرگترین چالش در پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر است
 دکتر میرزایی، دانش  وسواد سلامت افراد خانواده را در پیشگیری از این بیماریهای مؤثر عنوان و تصریح کرد: ریشه بسیاری از بیماریهای غیرواگیر در بطن خانواده هاست.
وی، عادت بد غذایی را بزرگترین چالش در حوزه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر  دانست و اظهار داشت: به دلیل عادت نامناسب غذایی مازندران در بحث چاقی رتبه اول در کشور را دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، افزود: مصرف روغن و نمک ، پرحجم خوری و تحرک نداشتن انسانها را به سمت مرگ سوق می دهد لذا باید در سبک غذایی افراد تغییر ایجاد شود.
دکتر میرزایی، با اشاره به اینکه مادران بر تغذیه و پدران بر تحرک فرزندان خود برنامه ریزی کنند، اظهار داشت: خانواده ها مصرف میوه و  سبزی جات را دربرنامه غذایی خود فراموش نکنند و از مصرف غذاهای پرچرب بپرهیزند.
وی،  با تأکید بر اینکه ورزش بهترین ابزار رسیدن به سلامتی است، گفت: برای رسیدن به وزنی متعادل و جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی افراد حداقل هفته ای دو بار ورزش کنند.
دکتر میرزایی، در بخش دیگری از سخنانش، مصرف سیگار و دخانیات را یکی از عوامل آلودگی هوای محیط به ویژه منازل عنوان و تصریح کرد: جوانان را باید از عوارض مصرف مواد دخانی آگاه نمود.
معاون بهداشتی دانشگاه عولم پزشکی مازندران، به آمارهای اعلام شده در خصوص میزان سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی اشاره کرد و افزود: با مشارکت دستگاه های مرتبط در این حوزه کارهای جدی باید صورت گیرد.
گفتنی است 24 تا 30 دی ماه به عنوان هفته هوای پاک در کشور نامگذاری شده است.
همایش خانواده سالم در ساری برگزار شد
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal